Skocz do zawartości

Darmowa książka do nauki nieba, czy raczej sentymentalna podróż do końcówki XIX wieku?


pmochocki

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp:
Pogoda nie rozpieszcza i zamiast obserwacji jest raczej planowanie obserwacji. Przez ostatnie dwa lata uzbierałem trochę literatury, która sprawia, że z coraz większym utęsknieniem oczekuję poprawy pogody. Ze względów logistycznych mój zbiór jest głównie w formie elektronicznej. Nauczyłem się, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością i że darmowe publikacje są bardzo wartościowe. Z drugiej strony czasami warto zapłacić więcej i nabyć pozycję, która się przyda, niż taką na którą szkoda pieniędzy, nie mówiąc już o czasie. 
Najbardziej cenię książki, które zainspirują mnie do obserwacji i jednocześnie pomogą ją zaplanować. Książki które mogę czytać przed snem lub w pociągu, a jednocześnie są pomocne przy planowaniu starhoppingu przy atlasie. 
Gdy czytam jakąś ciekawą pozycję, czasami lubię sobie wyszperać książkę na którą autor się powołuje. I tak było tym razem gdy Philip S. Harrington w swojej książce pt.: "Cosmic Challenge" wspomina o:

"Astronomy with an Opera Glass"
Jest to książka, która po raz pierwszy została wydana w 1888 roku. Jej autor Garrett Serviss słynął z umiejętności opisywania skomplikowanych zjawisk prostym językiem. Trzecie wydanie tej książki można znaleźć na stronie projektu Gutenberg: http://www.gutenberg.org/ebooks/36741
Przyznaję, że nie przeczytałem jej całej (jeszcze), ale już na tym etapie myślę że jest to pozycja godna polecenia. Czyta się ją z zaskakującą łatwością. 
Dla kogo jest ta książka? 
Na pewno jest to fajna propozycja dla osób rozpoczynających przygodę z astronomią, które zwykły atlas nieba czy zbiór typu Binocular Handbook chciałyby rozszerzyć o jakąś lekturę. 
Myślę, że jest to też propozycja dla osób, które znają już niebo dość dobrze, a są ciekawe jak nasze hobby wyglądało ponad sto lat temu. W czasach, o których autor w pierwszym zdaniu wstępu napisał: "Star-gazing was never more popular than it is now." 
Zachęcam do przeczytania chociaż fragmentu, bo w sumie to nic nie kosztuje... ?
 

  • Like 4
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)