Skocz do zawartości
astrodamian27

Kometa C / 2018 Y1 (Iwamoto)

Rekomendowane odpowiedzi

Kometa odkryta nie dawno 18 Grudnia 2018 roku, a odkrywcą Komety jest przez Japońskiego obserwatora Masayuki Iwamoto. W trakcie odkrycia jasność Komety wynosiła 12 mag. Jasność Komety może osiągnąć nawet 7 mag! Kometa będzie widoczna na Lutowym wieczornym niebie nawet przez amatorską lornetkę :)) http://www.aerith.net/comet/catalog/2018Y1/2018Y1.html

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mapki przelotu komety na pierwszą i drugą połowę lutego:

Mapa_1.thumb.jpg.daee05dcb46519d02595eda611bb5acb.jpg

Mapa_2.thumb.jpg.f6d2de003d93f5b21ab7c8a55f9daea2.jpg

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Powiedziałem o niej trochę w filmie "Niebo w styczniu 2019". Ustawiłem czas filmu w którym ma się odpalić.

13 lutego o godzinie 22:00 wg najnowszych danych orbitalnych ma zaliczyć tranzyt na tle galaktyki NGC 2903 :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
17 minut temu, PiotrDz napisał:

Jasność komety systematycznie rośnie i wynosi obecnie około 8,5 mag, co sprawia, że jest dobrze widoczna na zdjęciach wykonywanych za pomocą małych teleskopów.

Ona jest już dużo jaśniejsza, ma jakieś 6.5 mag. Przedwczoraj na ciemnym niebie udało mi sie ją wyzerkać gołym okiem. W lornetce 10x50 jest widoczna bardzo wyraźnie.

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zaraz po rozmowie telefonicznej z Piotrkiem (w jej trakcie poruszyliśmy temat komety), korzystając z okienka pogodowego wyskoczyłem na moją podmiejską miejscówkę, by zmierzyć się z Iwamoto. Faktycznie jest duża i jasna - trudno mi ocenić jak bardzo, bo miałem ją na rozjaśnionej łuną od wyciągów części nieba, ale ocena Piotra wydaje mi się jak najbardziej właściwa. Pięknie widać ją w lornetce 12x56, że o setce nie wspomnę. Polujta na nią ludziska, bo ładna jest!

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Udało mi się ją dziś wyłapać w dziurze między chmurami, jest naprawdę śliczna - duża, jasna i bardzo puszysta, sama rzuca się w oczy, gdy przeczesujemy niebo lornetką. Ładnie prezentuje się zarówno w 10x50 jak i w 25x100, zdołałam również wyzerkać ją w БГШ 2.1x40 (niestety nie dysponuję takim niebem jak Piotr, by walczyć z nią gołym okiem). ;) 

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wieczorem sporo chmur, więc przed 3 zrobiłem sobie pobudkę i czyste niebo mnie powitało, Iwamoto piękna  :)) jasna o sporym DC, za to 46/Wirtanen z marnym DC - ledwo ją wyłuskałem z jasnego tła.
iwamoto.jpg.72ba67849bb565fa10c378a983b6db50.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Za dwa dni - 13 lutego wieczorem kometa przemknie na tle galaktyki NGC2903 we Lwie. Trzymajmy kciuki za pogodę!

541792292_Zrzutekranu2019-02-11o15_40_34.thumb.jpg.969e97d92ae99c20c0e965c39dd4dbb3.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, Jacek E. napisał:

Urwał nać!!!!  - ja ją zobaczę/złapię jak świnka niebo :(

Jacek, u mnie to samo :boks:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie zaliczona dosłownie przed chwilą,wielkie to to jest,ale czy aż tak jasna hmmm.....

W 15xx70 ledwo co widoczna na wprost.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 godzin temu, BlackAdder napisał:

Tylko uważajcie na Ötzi 😉 

Już go tam Messner gwoździkiem  przybił żeby mu na niewłaściwą stronę granicy nie zwiał :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie na dzisiejszą noc, prognozy kiepskie. Ale w Polsce powinna dopisać. Życzę wszystkim powodzenia. :)

Bez tytułu.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja się nastawiam na jutro,bo dziś to w górze tylko chmura i nowa porcja śniegu 😒  mam nadzieję,że nie bedzie takiej siary z pogodą w Beskidach jak podczas Wirtanena :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Melduję wypatrzenie :) Księżyc nie ułatwia, schowałem się w cieniu przed jego blaskiem. Najpierw lorneta 10x50, mimo łatwej lokalizacji chwilę mi zajęło zanim ją wypatrzyłem. Pojaśnienie było na tyle subtelne, że sam nie byłem pewny czy coś tam jest, czy tylko mi się wydaje. Po dłuższej chwili pojaśnienie stało się oczywiste i bez trudu ją odnajdywałem przy każdym kolejnym najeździe lornetką. 
Miałem wystawioną 12" więc zerknąłem i przez teleskop z okularem 15mm. W szukaczu 8x50 znów z trudem ją zlokalizowałem, po zerknięciu w okular oczywiście był to jasny obiekt. Jednak, ani na chwilę Księżyc nie dawał o sobie zapomnieć. Szkoda, że nie było mi dane zobaczyć komety na bezksiężycowym niebie. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Iiiiiii  poszła Iwamoto się.......... Kurka rwać, niech te chmury trafi byle co. Ledwo lorneta wystawiona. Pozdrawiam i udanych łowów dla Tych co obserwują!!!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ta moja kolorowa klatka to są trzy kolejne klatki każda po 300 sekund :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta