Skocz do zawartości

Kometa C / 2018 Y1 (Iwamoto)


astrodamian27

Rekomendowane odpowiedzi

Kometa odkryta nie dawno 18 Grudnia 2018 roku, a odkrywcą Komety jest przez Japońskiego obserwatora Masayuki Iwamoto. W trakcie odkrycia jasność Komety wynosiła 12 mag. Jasność Komety może osiągnąć nawet 7 mag! Kometa będzie widoczna na Lutowym wieczornym niebie nawet przez amatorską lornetkę :)) http://www.aerith.net/comet/catalog/2018Y1/2018Y1.html

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
17 minut temu, PiotrDz napisał:

Jasność komety systematycznie rośnie i wynosi obecnie około 8,5 mag, co sprawia, że jest dobrze widoczna na zdjęciach wykonywanych za pomocą małych teleskopów.

Ona jest już dużo jaśniejsza, ma jakieś 6.5 mag. Przedwczoraj na ciemnym niebie udało mi sie ją wyzerkać gołym okiem. W lornetce 10x50 jest widoczna bardzo wyraźnie.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz po rozmowie telefonicznej z Piotrkiem (w jej trakcie poruszyliśmy temat komety), korzystając z okienka pogodowego wyskoczyłem na moją podmiejską miejscówkę, by zmierzyć się z Iwamoto. Faktycznie jest duża i jasna - trudno mi ocenić jak bardzo, bo miałem ją na rozjaśnionej łuną od wyciągów części nieba, ale ocena Piotra wydaje mi się jak najbardziej właściwa. Pięknie widać ją w lornetce 12x56, że o setce nie wspomnę. Polujta na nią ludziska, bo ładna jest!

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ją dziś wyłapać w dziurze między chmurami, jest naprawdę śliczna - duża, jasna i bardzo puszysta, sama rzuca się w oczy, gdy przeczesujemy niebo lornetką. Ładnie prezentuje się zarówno w 10x50 jak i w 25x100, zdołałam również wyzerkać ją w ??? 2.1x40 (niestety nie dysponuję takim niebem jak Piotr, by walczyć z nią gołym okiem). ;) 

  • Like 6

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem sporo chmur, więc przed 3 zrobiłem sobie pobudkę i czyste niebo mnie powitało, Iwamoto piękna  :)) jasna o sporym DC, za to 46/Wirtanen z marnym DC - ledwo ją wyłuskałem z jasnego tła.
iwamoto.jpg.72ba67849bb565fa10c378a983b6db50.jpg

  • Like 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaliczona dosłownie przed chwilą,wielkie to to jest,ale czy aż tak jasna hmmm.....

W 15xx70 ledwo co widoczna na wprost.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na dzisiejszą noc, prognozy kiepskie. Ale w Polsce powinna dopisać. Życzę wszystkim powodzenia. :)

Bez tytułu.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję wypatrzenie :) Księżyc nie ułatwia, schowałem się w cieniu przed jego blaskiem. Najpierw lorneta 10x50, mimo łatwej lokalizacji chwilę mi zajęło zanim ją wypatrzyłem. Pojaśnienie było na tyle subtelne, że sam nie byłem pewny czy coś tam jest, czy tylko mi się wydaje. Po dłuższej chwili pojaśnienie stało się oczywiste i bez trudu ją odnajdywałem przy każdym kolejnym najeździe lornetką. 
Miałem wystawioną 12" więc zerknąłem i przez teleskop z okularem 15mm. W szukaczu 8x50 znów z trudem ją zlokalizowałem, po zerknięciu w okular oczywiście był to jasny obiekt. Jednak, ani na chwilę Księżyc nie dawał o sobie zapomnieć. Szkoda, że nie było mi dane zobaczyć komety na bezksiężycowym niebie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foćcie Chłopaki, u mnie nadzieja zgasła ani jednej dziurki nad morzem :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)