Skocz do zawartości

Kometa C / 2018 Y1 (Iwamoto)


astrodamian27

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsza noc była niecodzienna. Jeszcze nigdy w połowie lutego nie obserwowałem lornetką leżąc w nocy na karimacie przy +7oC (to niektóre letnie noce bywały chłodniejsze). :rolleyes:

Nigdy też nie polowałem z aparatem na kometę oddaloną o 15,5o od Księżyca w fazie 88%. Nic nie pomogło zmniejszenie ISO do 400, czy czasu ekspozycji do 90s. Łysy świecił tak mocno, że kometa ledwie się rejestrowała na kolejnych klatkach jako kulka o średnicy zaledwie 5' kątowych a zdjęcie jest wyprane z koloru i wygląda jak B&W. Przez godzinę przesunęła się na niebie aż o 15' kątowych (1/2 średnicy Księżyca). Nawet nie chce mi się tego składać w timelapsa z 30 ekspozycji. Wrzucam tylko jedną pamiątkową fotkę Iwamoto z godziny 19.55, gdy była ona w środku trójkąta równobocznego złożonego z trzech gwiazdek 10-magnitudowych. Najjaśniejsza gwiazdka w kadrze to 15 Cnc 5,6 mag.

1384707729_C_2018Y1z16_02_2019.JPG.756b8f80202b903be49a432c25262073.JPG

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2019 o 19:47, Ciekawska napisał:

No - trafił w dziesiątkę :)

258052379_Trafi10.thumb.jpg.e645b81926a0c447c850d34b2f5b2d2d.jpg

 

  • Like 2
  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jutomi napisał:

Komuś innemu się udało uwiecznić jak Iwamoto majta warkoczami na prawo i lewo. ?

 

Wygląda to spektakularnie, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że to "majtanie" warkoczami, to kwestia tylko i wyłącznie perspektywy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa juz oddala się od Ziemii, ale warunki do jej obserwacji są wciąż dobre. Aktualnie znajduje się w gwiazdozbiorze Woźnicy więc jest wysoko i niemal całą noc. Kompozycja pokazuje kometę na tle Drogi Mlecznej 21x1min., #NIKONd810A, #FSQ106, iso3200.

crop.thumb.jpg.7a28224286149d3dc26c82c85f76cf14.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TERAZ!!! kometa Iwamoto o jasności 8 mag. 1 stopień od M36 i 1,5 stopnia od M38 w Woźnicy - mogą być piękne zdjęcia :laugh:

  • Like 1
  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie teraz wróciłem z łowów tej japońskiej komety.

Niebo dość ładne jak na moje przydomowe warunki z kilkoma nowymi latarniami świecącymi po oczach. Mimo tego bez większego wysiłku gołym okiem gwiazdy widziane do 5.35 mag. Miałem w dłoniach lornetkę 10x50 i nie miałem nadziei, że zobaczę kometę. Na szczęście i ku mojemu zdziwieniu, kometa widoczna od razu na wprost. Spodziewałem się, że jeżeli w ogóle ją zobaczę to będzie jakaś mała mglista kropką, a tu masz, jakże rozległa choć blada mgiełka z nieco intensywniejszym centrum. W lornetce 10x50 wielkością nie mniejsza niż dzisiejsze towarzyszki M36 i M38. Kometa w sąsiedztwie wspomnianych gromad to dzisiaj jak gdyby Triplet Woźnicy - piękne trio, które jest ciekawym obiektem nawet dla niepozornej lornetki 10x50.

Ps. dzięki Lukost za info z przypomnieniem o dzisiejszej lokalizacji komety

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mają Iwamoto,  mam i ja. ;) Spod domu, z miasta, w lornetce 12x56 miałem początkowo problem z jej odnalezieniem, tym bardziej, że nie sprawdziłem gdzie dokładnie jest (no gdzieś koło woźnicowych emek; tymczasem emki, owszem, są, ale gdzie ta kometa? ). Zatem marsz po Argusa 25x100 - i to była właściwa decyzja. Emeczki numer 36 i 38 pięknie rozbite, a pomiędzy nimi spora mglista plama. Trio w całości zmieściło się w polu widzenia dwururki. Coś pięknego. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Częstochowy w lornetce 22X85 też mi wczoraj było dane ją zobaczyć,dzisaj też powtórzę obserwacje.Lornetką 10X60 niestety nie udało mi się jej wyhaczyć,jednak tło bardzo miejskiego nieba okazało się zbyt jasne w tej przecież świetnej lornetce.

Jeśli dziś wiatr nie będzie tak silny wieczorem jak teraz wyskoczę gdzieś na jakąś ciemniejszą jurajską górkę w celu powtórzenia obserwacji w lepszych warunkach.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam do tych, którzy widzieli;) Właśnie niedawno obserwowałem, więc piszę na gorąco. W lornetce 10/50 widoczna bez problemu, choć była obiektem trochę słabym. Porównywałem ją co chwilę z mgławicą Krab i trudność w dostrzeżeniu była podobna - może kometa odrobinę trudniejsza, ale też bardziej rozproszona od zwartej plamki M1. Znajduje się obecnie tuż obok mgławicy IC 405 (Płonąca gwiazda) i była widoczna w jednym polu razem z M36, M38 i resztą słabszego towarzystwa wokół.
Wyniosłem również teleskop (Synta 12") i to w nim najpierw odnalazłem kometę. Zarówno w powiększeniu 60 jak i 107 razy, była wyraźną, okrągłą mgiełką o jaśniejszym centrum i słabszych brzegach.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkanie Iwamoto i IC405 plus M36 i M38. Bardzo słabo to wyszło bo tylko 3x5 minut plus dużo innych błędów, ale jak dla mnie bardzo fajny kadr.

815167711_Poobrbce.thumb.jpg.93aead6431d1753ee7ec8cc37d404f68.jpg

  • Like 7

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa wciąż widoczna bez trudu w 10/50. Sama rzuciła się w oczy, jako niewielka, kulista plamka o jaśniejszym centrum i wielkości może nieco podobnej do znacznie jaśniejszej gromady NGC 1778. Znalazłem ją mniej więcej ponad dwa stopnie na zachód od miejsca, w którym znajdowała się w sobotę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)