Skocz do zawartości
astrodamian27

Kometa C / 2018 Y1 (Iwamoto)

Rekomendowane odpowiedzi

Jest już jasno, z miasta, pojedynczy strzał 2 min (TSAPO906+WOflatIV / f 5.3, Atik383+ mono, Atik Titan mono + Guider 60 , HEQ5Pro SynScan), szybka jak ..

Iwamoto.thumb.jpg.02e83683f255f9ca838de5b73f41dc14.jpg

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kometa jak... rakieta ;) Dotąd chyba nie widziałem komety szybciej pomykającej wśród gwiazd niż Iwamoto... Nawet w czasie mojej krótkiej sesji z równie krótką ogniskową (21 x 60 s, Nikon D700 + Samyang 135 mm @ f/2.5, ISO 800, Vixen Polarie) ślady gwiazd na stacku z nieporuszoną kometą utrwaliły się nadzwyczaj wyraźnie. Końcowy efekt obróbki szału nie robi - także dlatego, że (oprócz skromnego materiału) swoje zrobił blask rosnącego Księżyca. Mimo to, radośnie zdziwiłem się ujrzawszy na zdjęciu nie tylko C/2018 Y1 Iwamoto, ale i ślad galaktyki karłowatej Leo I w postaci niepozornego "duszka" nad Regulusem :)
Za to okoliczności zebrania prezentowanego materiału wydają mi się dosyć niezwykłe. 12 lutego pogoda zwariowała do tego stopnia, że niebo nad dużym obszarem Polski zrobiło się bezchmurne :) Prognozy dla Pomorza i Kujaw gwarantowały taki stan przynajmniej do północy z 12 na 13-go. Spokojnie więc zaplanowałem sobie sesję zakładając, że od 21:00 kometa będzie już na przyzwoitej wysokości do fotografowania. Oczywiście starałem się monitorować sytuację w serwisach meteo i... zobaczywszy potężną ławicę chmur nadciągającą z północnego-zachodu rzuciłem wszystko i ruszyłem w te pędy na miejscówkę. Chmury już tam na mnie czekały ciągnąc ze wskazanego kierunku niczym statek obcych w "Independence Day" :) W popłochu ustawiłem sprzęt bijąc przy okazji życiówkę w szybkości jego montowania ;) Zdążyłem wycelować w Polarną zanim utonęła w obłokach parę minut później. Wcześniej zwarta ławica Altocumulusów zdążyła już "pożreć" Księżyc i coraz śmielej nacierała na część nieboskłonu, gdzie królował Lew z kometą Iwamoto. Poczułem się beznadziejnie... Ile razy może się NIE UDAWAĆ!??? Ostatnią deską ratunku dla człowieka wierzącego jest modlitwa. Pomogło! :) Ku mojemu zdumieniu, chmury zatrzymały swój pochód w zenicie dzieląc firmament w linii południka z lekkim odchyleniem w kierunku NE-SW. Trwały tak przez blisko pół godziny - widocznie na tyle zasłużyłem ;) - umożliwiając mi fotografowanie, po czym ruszyły na ostateczną rozprawę z Regulusem i jego świtą. Czegoś takiego nie przeżyłem jeszcze nigdy... I jak tu nie wierzyć w moc Opatrzności? Czystego nieba, Kochani! :) 

2019-02-12_C-2018-Y1-Iwamoto_135mm_web_large.jpg

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczorajsza noc była niecodzienna. Jeszcze nigdy w połowie lutego nie obserwowałem lornetką leżąc w nocy na karimacie przy +7oC (to niektóre letnie noce bywały chłodniejsze). :rolleyes:

Nigdy też nie polowałem z aparatem na kometę oddaloną o 15,5o od Księżyca w fazie 88%. Nic nie pomogło zmniejszenie ISO do 400, czy czasu ekspozycji do 90s. Łysy świecił tak mocno, że kometa ledwie się rejestrowała na kolejnych klatkach jako kulka o średnicy zaledwie 5' kątowych a zdjęcie jest wyprane z koloru i wygląda jak B&W. Przez godzinę przesunęła się na niebie aż o 15' kątowych (1/2 średnicy Księżyca). Nawet nie chce mi się tego składać w timelapsa z 30 ekspozycji. Wrzucam tylko jedną pamiątkową fotkę Iwamoto z godziny 19.55, gdy była ona w środku trójkąta równobocznego złożonego z trzech gwiazdek 10-magnitudowych. Najjaśniejsza gwiazdka w kadrze to 15 Cnc 5,6 mag.

1384707729_C_2018Y1z16_02_2019.JPG.756b8f80202b903be49a432c25262073.JPG

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta