Skocz do zawartości

Skyguide czy Celestron Pro 15x70


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem sobie sprawdzić czy podejdzie mi lornetka o parametrach 15x70, a nie chciałbym wydawać większej kwoty na taki test.Z tego co widzę to z tanich, ale nie badziewnych lornetek mam wybór między Skyguide i Celestronem z serii Pro. Różnica w cenie sklepowej to raptem 100 zł więc to nie jest problem.

Obie zbierają umiarkowanie pochelbne recenzje, ale jakoś nigdzie nie widziałem bezpośredniego porównania między nimi. Ktoś kiedyś miał obie w rękach i może się wypowiedzieć?

Nie chcę na razie kupować czegoś lepszego, bo nie mam pojęcia czy będę takiej lornetki realnie używał. Na spacer się nie nadaje więc pozostaje tylko używanie na leżaku i statywie, ale może pokaże na tyle więcej niż 12x50, że będę jej używał i uznam, że warto posiadać sprzęt o takich parametrach na stałe 

Docelowo pewnie i tak zmienię to na coś z serii APM ED, ale nie wiem czy to będzie upgrade 15x70 czy może upgrade Nikona 12x50. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest też taka, że SkyGuide nie ma centralnego ustawiania ostrości :) 

Tu są testy, ale bez porównania:

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=121

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=126

Myślę, że różnice nie są aż tak mocno zauważalne w dawanym obrazie. SkyGuide jest na pewno "solidniejszy", ale i cięższy. Różnica w cenie to 200 zł, SkyMastera kupisz za 700 zł, a SkyGuide za 900 zł.

Cytuję: "Myślę, że ta lornetka stanowi rozsądną, solidną alternatywę dla lornetki Delta Optical SkyGuide 15x70 dla tych, którzy preferują centralną regulację ostrości."

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie bardziej skłaniam się w stronę SkyMastera, ale może faktycznie dam ogłoszenie, że kupię BA8 i zobaczymy za ile da się dostać używkę. 

Lubię czasem popatrzeć na Księżyc przez lornetkę i trochę zniechęcają mnie odblaski w tanich lornetkach. Widać wyraźną różnicę kiedy patrzę na Księżyc przez DO Titanium ED 8x56 i Nikona EX 12x50 na korzyść tej pierwszej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z różnych opinii wychodzi, że SkyGuide ma mniejszą aperturę roboczą i daje ciemniejsze obrazy niż Celestron, który pracuje na pełnych 70mm. 

Jeżeli uda się przed wyjazdem na ferie kupić BA8 w rozsądnej cenie to pewnie się zdecyduję dołożyć kilka stówek. Z drugiej strony za docelową uznałbym APM ED 16x70 lub 20x70, bo wg testujących różnice na korzyść w porównaniu do BA8 są wyraźne. Dlatego też nie mam zamiaru kupować nowej BA8 za 1500 na testy i za kilka miesięcy ją sprzedawać ze sporą stratą jak mi nie podejdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron SM PRO  tez nie pracuje na pelnej aperturze 70 mm. Z  wiarygodnego zrodla wiem, ze ma 68-69 mm.  

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris testował tego Celestrona i wyszło mu 68 mm. 

Jeżeli z pomiarów wychodzi 68mm to jest to ok 20% większa powierzchni niż 62 dla SkyGuide. 

Z drugiej strony wg Eda Zarenskiego BA8 maja pełną iluminację w ponad 40% pola i 70% dla 50% apertury więc pewnie dają jaśniejsze obrazy. 

Jakby się trafiła jakaś BA8 w rozsądnej cenie to będę brał, jeżeli nie to raczej Celestron.  To nie ma być sprzęt docelowy więc nie musi być doskonały ale jakieś pojęcie o tym co może taka lornetka pokazać musi mi dać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, grzybu napisał:

Polaris testował tego Celestrona i wyszło mu 68 mm. 

Jeżeli z pomiarów wychodzi 68mm to jest to ok 20% większa powierzchni niż 62 dla SkyGuide. 

Z drugiej strony wg Eda Zarenskiego BA8 maja pełną iluminację w ponad 40% pola i 70% dla 50% apertury więc pewnie dają jaśniejsze obrazy. 

Jakby się trafiła jakaś BA8 w rozsądnej cenie to będę brał, jeżeli nie to raczej Celestron.  To nie ma być sprzęt docelowy więc nie musi być doskonały ale jakieś pojęcie o tym co może taka lornetka pokazać musi mi dać. 

 

A gdzie kolega to wyczytał o 62 mm dla skyguide. U mnie jest 70 mm?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lukost napisał:

Taaa, całe 3 mm źrenicy wyjściowej. ;)

Kalifornia bez filtrów widoczna ;)

Wydaje mi się, że mała źrenica wyjściowa w lornetkach to trochę mit. Choć może się mylę.

5 minut temu, peter5 napisał:

A gdzie kolega to wyczytał o 62 mm dla skyguide. U mnie jest 70 mm?.

Tak wynika z testu latarkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol_C napisał:

A WO 22x70 APO ? Jest na giełdzie. Sam o niej myślę ale w tej chwili nie mam kasy.

Fajny sprzęt i jakbym wiedział, że faktycznie będę go używał to pewnie bym się długo nie zastanawiał. Ale to jednak 4kg żywej wagi i waży więcej niż mój triplet 80mm, na który czasem brakuje miejsca. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sebastian Ś. napisał:

Też mam na oku tego Celestron SM Pro 15x70 i albo mam zwidy albo dzisiaj właśnie podrożał o 100 zł. 

Z tego co widzę cena ta sama (przynajmniej na teleskopy.pl), ale Delta faktycznie podniosła o równo 100 zł. W takiej sytuacji już lepiej chyba SkyGuide jeśłi kupować na delcie.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość rzeczy jest niedostępna, ale jak zapytasz to mogą na zamówienie w ciągu kilku dni sprowadzić.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Sebastian Ś. napisał:

albo mam zwidy albo dzisiaj właśnie podrożał o 100 zł. 

Mieli przecenę o te 100pln i po prostu promocja się skończyła.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)