Skocz do zawartości

Jaki montaż HEQ5? SynTrek, PRO SynScan a może AZ EQ5 ?


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest tajemnicą, że część osób jest aktywna na kilku forach, ale nie wszyscy dlatego postanowiłem powielić zapytanie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że do Zatomia  mam zdecydowanie bliżej i w kwietniu mam nadzieję też będę :)

po rozważaniu EQ5 czy HEQ5 i przeryciu większości wątków na różnych forach ten pierwszy odrzucam, choć teoretycznie wystarczyłaby mi jego nośność bez problemu.

Montaż chciałbym używać do focenia jak i wizuala nie koniecznie z goto, ale do szybkich rozstawień bez ustawień na gwiazdę polarną dlatego zastanawiam się  także nad 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=3472&lunety=Monta hybrydowy Sky Watcher AZ EQ5 GT AZ EQ5  gdzie szukam sobie sam obiektu przez celownik jak w dotychczasowym montażu azymutalnym  :)

 Na niektórych forach  można wyczytać, że model  AZEQ5 jest bez sensu, gdyż każdy montaż paralaktyczny można ustawić jako azymutalny, ale są też opinie, że to tylko teoria bo w praktyce jest to uciążliwe. Spotkałem się też z opiniami, że jeśli myśli się o astro to o AZEQ5 trzeba zapomnieć bo co jest do wszystkiego jest do niczego, że AZEQ5 bliżej do EQ5 niż HEQ5.

I ostatnia wątpliwość milsza do kieszeni

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2767&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher HEQ5 SynTrek  którą można rozwinąć czy od razu

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1863&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher HEQ5 PRO SynScan bo to nie tylko kwestia dokupienia pilota ale jeszcze innych rzeczy.

Obstawiam, że nie tylko ja stanąłem przed takim dylematem dlatego chętnie posłucham opinii tych, którzy już przerabiali ten temat, zwłaszcza tych co przerobili to w praktyce a nie tylko w teorii   :)

 

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzkrz napisał:

SynTrek Ci oczywiście spokojnie wystarczy do wizuala jak nie chcesz goto. Do astrofoto SynScan wg mnie zbędny i tak spinasz z komputerem, więc bez pilota możesz podłączyć np. przez TrekFi i masz goto  + sterowanie z laptopa. Jest na sąsiednim forum HEQ5 SynScan za 3300 https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=52141 (szkoda, że te przeciwwagi tak wiszą :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky-Watcher już dość dawno zaprzestał produkowania SynTreków i należą już one do historii. Na szczęście, ponieważ bywa, że korzysta się z montażu bez użycia ręcznego kontrolera, sterując nim przez komputer, lub ostatnio też modne jest sterowanie za pośrednictwem adaptera WiFi.

- Niestety nie mam ochoty sprawdzać po innych forach, to z jakim teleskopem mamy do czynienia w Twoim przypadku? ;)

- Chcesz używać montażu paralaktycznego do astrofotografii bez ustawiania go na Gwiazdę Polarną?

 

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tharbad napisał:

Kilka miesięcy temu, gdy pytałem w teleskopy.pl o dostępność HEQ5 w wersji SynTrek dostałem odpowiedź: "nie ma i nie będzie - tylko wersja SynScan, te są od ręki".

Pozdrawiam,
Tharbad

Tak, pisałem to w kontekście ewentualnego kupna używanego montażu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce korzystać do foto jak i obserwacji wizualnych. Do foto potrzeba wiecej czasu wiec ustawianie montażu na polarną choć trochę czasochłonne zajmie tylko procentowo małą część czasu.

Co innego krotkie obserwacje. Rostawiam montaż, przypinam telesko i  szukam sobie pokrętłami czego chcę z mniejszym lub wiekszym sukcesem  :)Teraz rozstawienie zestawu montaż i teleskop zajmuje mi  max 10 minut . Chciałbym montaż który kupię też wykorzystywać do takich obserwacji a nie tylko wtedy gdy mam pól nocy wolnej, a dwóch montaży nie chcę wozić.

Co do teleskopu - póki co EDek 80 :)

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No słuchaj jak tak to EQ3 obleci, a jak nie, albo jeśli chcesz coś nowego fajnego ze sklepu to EQM-35 polecam z czystym sumieniem! Nie wyjdziesz na tym źle.

GO-TO sobie możesz do niego dokupić w każdej chwili, jest w postaci "upgrade kitu" i w tej postaci działa z tym montażem doskonale.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, i właśnie po to są montaże klasy EQ3 i EQ5, aby umożliwić ludziom szybkie wypady na obserwacje z lekką, kompaktową optyką. EQM-35 posiada większą ślimacznicę R.A (i mniejszą DEC) niż w EQ3, z tego powodu precyzją w prowadzeniu astrofotek dorównuje Star Adventurerowi, mogąc jednocześnie dźwigać 10 kg. Czy na prawdę potrzebne jest coś więcej na małego ED-ka? :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.02.2019 o 23:37, Sebastian Ś. napisał:

SynTrek Ci oczywiście spokojnie wystarczy do wizuala jak nie chcesz goto. Do astrofoto SynScan wg mnie zbędny i tak spinasz z komputerem, więc bez pilota możesz podłączyć np. przez TrekFi i masz goto  + sterowanie z laptopa. Jest na sąsiednim forum HEQ5 SynScan za 3300 https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=52141 (szkoda, że te przeciwwagi tak wiszą :( )?

już tak nie wiszą :)

20190216_163528.jpg

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)