Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego przez lornetkę


ppbb

Rekomendowane odpowiedzi

Do tranzytu tegorocznego jeszcze daleko, ale chciałbym się dowiedzieć, czy warto się nastawiać, że coś zobaczę przez lornetkę 10x50 z filtrami?

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkurego podczas tranzytu widać przez 10x50 dość dobrze. Powiedziałbym, że widać tarczkę planety (maleńką ale jednak), ale obowiązkowy jest statyw - bez tego lipa. Obiekty punktowe, formacje księżycowe, czy obserwacje plam słonecznych bez statywu to porażka. Inaczej jest z obiektami mgławicowymi, gdzie drgania rąk itp. często pomagają wyodrębnić obiekt z tła, choć oczywiście nadal statyw jest konieczny, żeby wycisnąć więcej.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Panasmaras napisał:

Merkury będzie miał niecałe 13" kątowych. Zakładając 10-krotne powiększenie, oko zarejestruje obraz dwuminutowej kuleczki. Jeśli masz dobry wzrok, powinieneś móc zobaczyć tarczkę planety. 

Hm, sprawdzałem w trzech źródłach i każde podaje mi ~10" (9,96").

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Panasmaras napisał:

Gdzieś znalazłem 12,7" - ale nie będę się spierał.
Te niecałe dziesięć sekund jest pewnie efektem twojego poznańskiego skąpstwa ;)

Gospodarności, kolego, gospodarności, nie skąpstwa! Crazy

  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pytam, ponieważ mam dobrą 10x50 (BA8) i budżetową 12x60 (DO Startight), którą mam zamiar sprzedać. Czy warto się wstrzymać ze sprzedażą ze względu na tranzyt? Jednak 12x ciut więcej powiększy.

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ppbb napisał:

A pytam, ponieważ mam dobrą 10x50 (BA8) i budżetową 12x60 (DO Startight), którą mam zamiar sprzedać. Czy warto się wstrzymać ze sprzedażą ze względu na tranzyt? Jednak 12x ciut więcej powiększy.

Tutaj jakość optyki niewiele zmieni, zaś powiększenie - owszem. Ja bym zaczekał z pozbyciem się 12x albo szybko starał się o coś więcej.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Panasmaras napisał:

Gdzieś znalazłem 12,7" - ale nie będę się spierał.
Te niecałe dziesięć sekund jest pewnie efektem twojego poznańskiego skąpstwa ;)

A tobie przysłowiowa pomorska rozrzutność kazała podać niemal maksymalną wartość? ;)

Merk.JPG

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pewnie będzie, choć podejrzewam, że jakość optyki wymusi najmniejsze dostępne powiększenie. Widok lornetkowy powinien być jednak przyjemniejszy, nawet w 10x. Dlaczego?
Bo będziesz widział przestrzennie - co prawda widzenie dwuoczne nie zapewni Ci dobrodziejstwa zauważalnej paralaksy, jednak odbierzesz widok jako małą czarną kulkę przelatującą przed wielkim kulistym Słońcem.
Pierwszy raz doświadczyłem tego podczas tranzytu Wenus w 2012 - po prostu zobaczyłem przestrzenność Układu Słonecznego! W przypadku tranzytów Merkurego wrażenia są delikatniejsze, ale wciąż opowiadają o przestrzeni. 
Gapiąc się w dwuwymiarowe, płaskie kółko obrazu dawanego przez teleskop, widzisz niby więcej detalu, ale - moim zdaniem - ucieka esencja zjawiska.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)