Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Przychodzę z chyba dość typowym pytaniem mianowice pytaniem o wybór pierwszego zestawu do astrofotografii.

Moja sytuacja wygląda następująco:

- mieszakam na wsi więc posaidam względnie ?czyste? niebo

- interesuje się astrofotografią w sczególności chiałbym się zająć fotografią obiektów tzw. ?głębokiego nieba?

- będzie to mój pierwszy teleskop

- mam lustrzankę (Nikon D5300)

- kocham fizykę i astronomię

Sprawa środków pieniężnych jest w moim przypadku dość nietypowa: dostałem stypendium naukowe, które mogę przeznaczyć na właśnie tego typu rzeczy w tym roku mogę wydać około
2500 - 3000 zł natomiast jeśli dostanę to stypendium w przyszłym roku około 5000 zł. Nie jestem jescze zaznajomiony dobrze na rynku teleskopów więc przychodzę z prośbą o poradę:
Czy powinienem zakupić cokolwiek w tym roku i dokupić za te 5000 zł coś w przyszłym czy cierpliwie poczekać? Jeśli powinienem coś zakupić w tym roku to co tak aby mieściło się w podanym wyżej przedziale cenowym? Niestety kupowanie dwóch teleskopów nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam inaczej. A po co Ci ta astrofoto?... Może warto zacząć od wizuala? 

Zdjęcia astro są niezwykłe. Prawda. Podziwiam ludzi, którzy to robią. Ale sam nie zamierzam się tym zajmować. Powód jest jeden - brak czasu. Bo tu czas jest podstawą sprawą. Potem dobre niebo i sprzęt. Dużo pieniędzy na to potrzebne jak ma coś z tego być. I dużo czasu na naukę obróbki. I techniki robienia zdjęć. 

Oglądanie nieba jest dla mnie wystarczająco niesamowitym przeżyciem. A na to też czasu brak. 

Dziś drugi raz od ponad trzech miesięcy było w miarę czyste niebo. Przez godzinę od mojego powrotu z pracy. Jak fotografować w takich warunkach? Ale wizual się sprawdza. DSów jest pełno na niebie. Kilka dziś 'zaliczyłem', póki niebo całkiem się nie zepsuło. 

Zachęcam do wizuala ?

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rok temu postanowiłem robić ,,astrofoty,, i bardzo szybko sprowadziło mnie to spowrotem na Ziemie)) Te wszystkie programy, sprzęt.. Pokora i jeszcze raz pokora!!! Tak jak już powyżej zostało napisane, wizual na początek , aparatem szerokie kadry i poznawanie programów. Decyzja należy do Ciebie)) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, nie bądź taki skromny. Piszesz tu jedne z bardziej " życiowych " komentarzy studząc rozpalone głowy nieświadomych i niedoinformowanych adeptów astronomii sprowadzając ich na ziemię. A koledze " Dawidelec " powiem tyle, że sam montaż do astrofotografii według mnie powinien być o 2 klasy lepszy ( stabilność, prowadzenie ) od montażu do wizuala przy tym samym teleskopie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)