Skocz do zawartości

Janusz Płeszka odszedł do gwiazd!


Rekomendowane odpowiedzi

Dwa dni temu bylem u pana Janusza w sklepie. Rozmawialem, doradzal mi. Wczesniej juz tez mi doradzal. Nieslychanie mily i cieply czlowiek.

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę telefonicznie z panem Januszem rozmawialiśmy,  bardzo pomocny i miły. Szkoda , że tak młodo odszedł. Niestety wiem ze wiek nie jest wyznacznikiem więc tym bardziej jest mi przykro. 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wielu młodych i fajnych ludzi zbyt szybko odchodzi. Cieszę się, że zdążyłem go poznać choć z tej astronomicznej strony. 

Może zrobił już wszystko ważne co miał w swoim życiu dokonać. W każdym bądź razie zrobił wiele wspaniałych rzeczy dla innych, dla nas. Za to czapki z głów Panowie. 

Wyrazy współczucia dla rodziny.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi również jest bardzo przykro, tym bardziej że miałem okazję poznać Pana Janusza - kupiłem od niego mój pierwszy teleskop. To co zapamiętałem to jego ufność do ludzi, otwartość i chęć dzielenia się wiedzą. Sprzedał mi Shmidta za połowę ceny a resztę pieniędzy  zapłaciłem po czasie wedle ustnej umowy. To się dziś rzadko zdarza aby zaufać komuś z kim się miało kontakt mailowy. Nasze spotkanie było bardzo miłe. Będę Go pamiętał. Kondolencje dla rodziny :(

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, dziękuję za prawie 28 lat znajomości (od 1991r), za tłumaczenie jak naświetlać kliszę, za wspólne obserwacje Messierów i meteorów na obozach pod Lubomirem i skutków uderzenia komety Shoemaker/Levy9 w Jowisza przez 35cm MAKa w forcie Skała, za wiedzę mi przekazaną, za kawki, którymi mnie częstowałeś jak Cię odwiedzałem po pracy w Astrokraku, za tydzień wspólnych obserwacji pod Lubomirem w 2017r, gdzie wspominaliśmy obozy pod namiotami ... nawet żona wtedy uchwyciła nas jak przygotowujemy sprzęt do obserwacji (Janusz z lewej niesie dużą lornetę):
20170818_130919.jpeg.3298c1e3ec1fd3f2687c4a05656c55a6.jpeg
Ha, odszedłeś z gestem, po prawie 2 miesiącach niepogody załatwiłeś nam czyste niebo, żebyśmy mogli poobserwować. I poobserwowałem! I Tobie dedykuję ostatnią obserwację, te komety i DS-y, które obserwowałem przez teleskop, który mi zrobiłeś lata temu...
Spoczywaj w pokoju i patrz tam na nas z góry i doradzaj jak coś źle robimy.
Żegnaj...........

  • Sad 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy post na forach astroamatorskich miał związek z Januszem Płeszką. To On kontynuował produkcję sławnego żurawia Poruczki (stąd Porucznik w poście), zmodyfikował go i udoskonalił, skonstruował większy model. To od Niego kupiłem atlas Uranometria 2000.0.

Chwała Mu!

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również ubolewam nad stratą tak wspaniałego człowieka.  Nie było mi dane poznać   osobiście , 2 dni przed  tragicznym zdarzeniem wysłałem pierwszego maila do Pana Janusza. Niech mu ziemia lekką będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutna wiadomość.

Wyrazy współczucia dla rodziny.

Odszedł Człowiek z pasją. Znałem Pana Janusza tak jak większość z Nas (zamówiona złączka, przedłużka, kontakt telefoniczny itp.) a mam wrażenie, że odszedł członek rodziny.

Wielka strata.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo smutna wiadomość, wierzyć się nie chce... Pan Janusz zawsze służył radą, zawsze odpisał na e-maila, raz nawet zadzwonił czy się nie rozmyśliłem bo trochę czekaliśmy na zamówiony sprzęt. Wyrazy współczucia dla rodziny. Panie Januszu dziękuję za okazaną pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pana Janusza miałem przyjemność poznać osobiście kilka lat temu przy kupnie pierwszej astro lornetki. Świetnie go wspominam z tego krótkiego spotkania, bo bardzo dobrze mi doradził i sprzedał naprawdę sprawdzony i dobry egzemplarz, a ja byłem wtedy zupełnie zielony w astro. Gdyby nie Jego dobra porada pewnie nie wkręciłbym się w pasję oglądania gwiazd  i pewnie nie miałbym okazje tego napisać. Dziękuję Panie Januszu.

Ponadto w ten poniedziałek też pisałem z Nim na sąsiednim forum, nawet zaproponował mi jakąś usługę zupełnie za darmo, niby drobnostka, ale miły gest z Jego strony    ...   niestety nie zdążył.

 

"Są ludzie, którzy umierają jeszcze za życia, i tacy, którzy żyją nawet po śmierci."

                                                                                                                                                                        Agnieszka  Lisak

 

Po wpisach na forach astro widać, że Pan Janusz będzie żył jeszcze długo w naszej pamięci.

W ramach podziękowania pomodliłem sie za Pana Janusza dzisiaj będąc w kościele. Po wyjściu z kościoła nad wieżą, w luce między chmurami piękny gwiazdozbiór Oriona i Plejady - dla mnie osobiście symboliczny widok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominając dziś Janusza przypomniałem sobie o wspólnym zdjęciu z konferencji w Puławach w 1995 r., bo tam miałem przyjemność go poznać.

A pierwszy z prawej zmarły w 2015 r. Jerzy Speil, jeden z moich mentorów w dziedzinie obserwacji gwiazd zmiennych.

Jedno zdjęcie i dwie wielkie straty dla polskiej astronomii amatorskiej. 

Pulawy_1995_3.jpg

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sierpień, 2009 (nie było wtedy jeszcze FA) W  sierpniu, wyjeżdżałem co roku z rodziną na południe, jednym z elementów był cykliczny udział w letnich mini-zlotach Janusza  w Kudłaczach, odwiedziłem je  chyba z trzy razy. Odbywały się w gospodarstwie agroturystycznym u stóp Lubomira w Beskidzie Wyspowym. W dzień objeżdżało się Tatry, Pieniny Ojców, Kraków itp. Wieczorem  zaś obserwacje, grill ogniskowy i zabawa ;)

Na tym zdjęciu utrwalono moment który pamiętam, bo  mieliśmy radochę,  że znaleźliśmy w moim LB 12"  Minkowskiego  92, zwanego potocznie  Footprintem w Januszowym Ethosie. Choć niebo tak blisko Krakowa nie rzucało na kolana a  w dole ciągnął się sznur aut na "Zakopiance" ;)   

 

janusz1.JPG

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się rozpisywał bo już wszystko zostało powiedziane.

Wiadomość dla minie była tak nieprawdopodobna ,ze porostu się rozpłakałem.

Znałem Janusza około 30 lat wspaniały kolega i fachowiec.

Składam na ręce rodziny Janusza wyrazy  współczucia i kondolencje 

z wyrazami szacunku Dariusz W. Nelle

Żegnaj Janusz

znicz.jpg.9622d206991207792b6b83f89b4efb2e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pana Janusza polecił mi Miron, kiedy 2 lata temu stawiałem tutaj pierwsze kroki w RNAV i astrofoto. Co mnie pozytywnie zaskoczyło, to Jego nieocenione porady. Pomógł mi wybrać odpowiedni sprzęt i zaoferował swoją pomoc, a  gdyby coś było nie mojej myśli to był gotów wszystko odkręcić i zrobić od nowa. Bardzo uczciwy człowiek. Raz nawet nazbierałem o dwie złączki za dużo, a pan Janusz powiedział mi, że do tego akurat będzie mi to niepotrzebne więc szkoda moich pieniędzy. Człowiek z talentem, wielkim sercem i pasją, którą kochał się dzielić, nawet z takimi laikami jak ja.

Dwa dni temu coś mnie tknęło i naszła myśl, że powoli zbliża się sezon i musiałbym dokupić kilka małych akcesoriów do teleskopu. Wszedłem sobie na stronę Astrokraka i zobaczyłem komunikat o technicznej przerwie. Jako, że byłem strasznie zapracowany, dopiero teraz miałem troszkę wolnego, więc wziąłem telefon do pana Janusza i zadzwoniłem. Pierwszy raz w życiu nie odebrał (a zawsze odbierał od razu).

Chciałem sprawdzić tutaj czy ktoś już coś nie pisze na temat awarii strony Astrokraka, a zamiast tego natrafiłem na ten temat.

Po prostu brakuje mi słów. Co za tragedia :( Wielka szkoda, wielka strata.

Panie Januszu, mimo, że znaliśmy się krótko to serdecznie Panu dziękuję za tą serdeczność i otwartość, a przede wszystkim za wielkie serce i wiedzę, którą raczył mnie Pan na odległość.

Będzie nam Pana brakować...

[*] Spoczywaj w spokoju

 

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ignisdei przypiął i przypiął ten temat

No dobra a te osoby, co nie mają konta w Banku a chcą wpłacić, ja chcę wpłacić i z miłą chęcią zrobiłbym to, ale nie mam konta, mojej miejscowości nie ma Banku za rogiem, I co teraz nie wpłacę nic, a ja lubię pomagać ludziom mam to we krwi. Szczególnie, że jest, dla kogo i słusznym celu.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Baran napisał:

No dobra a te osoby, co nie mają konta w Banku a chcą wpłacić, ja chcę wpłacić i z miłą chęcią zrobiłbym to, ale nie mam konta, mojej miejscowości nie ma Banku za rogiem, I co teraz nie wpłacę nic, a ja lubię pomagać ludziom mam to we krwi. Szczególnie, że jest, dla kogo i słusznym celu.:(

Zawsze też możesz puścić zwykłym przelewem np na poczcie. Zrzutka ma termin ustawiony na miesiąc, więc jest sporo czasu. Wypełnić wcześniej blankiet, a przy okazji wstąpić, czy to na pocztę czy do banku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Baran napisał:

No dobra a te osoby, co nie mają konta w Banku a chcą wpłacić, ja chcę wpłacić i z miłą chęcią zrobiłbym to, ale nie mam konta, mojej miejscowości nie ma Banku za rogiem, I co teraz nie wpłacę nic, a ja lubię pomagać ludziom mam to we krwi. Szczególnie, że jest, dla kogo i słusznym celu.:(

Pieniądze możesz komuś dać lub zrobić przelew na konto, a ta osoba wpłaci za Ciebie na ten szczytny cel.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)