Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 6.02.2019 Messier 78


Rekomendowane odpowiedzi

Świetny odcinek OT! Niechcący mogę dopisać sobie LDN 1627 do portfolio, co niezmiernie cieszy :) 
Odnośnie M78 i małych lornetek, raport o widoczności w 5x30 wydaje mi się zupełnie wiarygodny. Co więcej, pobliska NGC 2071 również jest obiektem lornetkowym (choć nie pamiętam, w jakim najmniejszym sprzęcie ją łapałem - ale z pewnością nic większego niż 15x70).

15 godzin temu, Ciekawska napisał:

a także mgławica o numerze 106 w jakże egzotycznym katalogu Bernes.

...tam od razu egzotycznym - to jest katalog pojaśnień w ciemnotach. Żeby być precyzyjnym: "Katalog jasnych mgławic w nieprzezroczystych obłokach pyłowych" (A Catalogue of Bright Nebulosities in Opaque Dust Clouds).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Ciekawska napisał:

wymyśliłam zacny obiekt do opisania

 

21 godzin temu, Ciekawska napisał:

ale spojrzyj na nią i daj znać jak poszło!

 

Szanowna Ciekawska Damo, podnoszę rękawicę rzuconą na ziemię (a właściwie w niebo) i spróbowałem się dzisiaj z Twoim OT tj.  M 78 (NGC2068) w środku tygodnia.

Miałem niezły oręż. Otóż władałem mieczami obusiecznymi (a właściwie obuocznymi), czyli lornetkami 10x50 i 30x100.

Największymi przeciwnościami były niezbyt dobre warunki, które około 20,00 pozwoliły mi na dostrzeżenie nieuzbrojonymi oczami gwiazd o wartości nie więcej jak 5 mag, a zerkaniem max. 5,2 mag.

Niemniej jednak mimo moich obaw M 78 w lornetce 10x50 widziana natychmiastowo na wprost jako pojaśnienie, dość zwarte, bardzo podobne do słabej komety o koncentrycznym kształcie bez widocznego warkocza. W 10x50 tuż nad M78 i lekko na lewo majaczyło również pojaśnienie, ale mniejszych rozmiarów i bardziej subtelne. I myślałem sobie w duchu to może widzę sąsiednią NGC 2071, jednak wydawało mi się to nierealne. I słusznie, gdyż po powrocie do domu w programie ustaliłem, że prawdopodobnie widziałem dwie niedaleko oddalone od siebie gwiazdy w rejonie tej mgławicy o jasności ok. 10 i 11 mag czyli w lornetce 10x50 na skraju dostrzegania zerkaniem, co pewnie powodowało sugestie, że te gwiazdy to słaba mgławica. Natomiast dla porównania mgławica NGC 2024 (Płomień) w lornetce 10x50 niewidoczna, chociaż miałem wrażenie że koło Alnitaka jest jakieś zamglenie.

Natomiast w lornetce w konfiguracji 30x100 przedmiotowa M 78 oczywiście wyraźniejsza i tez "kometowata", przy czym tym razem był widoczny rozchodzący się od centrum w dól i nieco na lewo jak gdyby warkocz, który był jednak bardzo krótki, ale jednocześnie dość szeroki. Nad i nieco na prawo bezpośrednio nad głową tej jak gdyby komety widoczne  też bardzo słabe przyciemnienie. Tym razem do sąsiedniej NGC 2071 jestem bardziej przekonany, że widziałem jej bardzo subtelne pojaśnienie. Dla porównania mgławica NGC 2024 (Płomień) w lornetce 30x100 w dzisiejszych warunkach widoczna jako dość szerokie pojaśnienie (szersze, ale słabsze niż M78) z wyraźnym, może nie płomieniem, ale przyciemnionym pasem o kierunku mniej więcej góra-dół.

Na koniec moja próba przekazania widoków bieżącego OT na rysunkach. Bardzo uproszczona forma (nigdy nie robiłem szkiców obserwacyjnych) taki szkic szkicu.

 

M78 w lornetce 10x50

10.png.b434ec573f79291dc41fa6665949c7e5.png

 

i w lornecie 30x100

30.png.ac639fef9af2ec7f80e5f400a7239825.png

 

 

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, GKG napisał:

Szanowna Ciekawska Damo, podnoszę rękawicę rzuconą na ziemię (a właściwie w niebo) i spróbowałem się dzisiaj z Twoim OT tj.  M 78 (NGC2068) w środku tygodnia. (...)

Jakiż piękny i dokładny opis, idealne uzupełnienie głównego tekstu, dziękuję :) A te "szkice szkiców" nazwałabym pełnoprawnymi szkicami, wyglądają bardzo estetycznie, a co najważniejsze świetnie oddają rzeczywisty widok - mam akurat świeże porównanie, bo ostatniej nocy patrzyłam na M 78 przez podobny sprzęt, czyli lornetki 10x50 i 25x100. W mniejszej dwururce również nie udało mi się wyzerkać NGC 2071 (być może znaczny wpływ miał tu brak statywu), za to większa lorneta pokazała, że faktycznie coś tam jest - w pierwszej chwili nie miałam stuprocentowej pewności czy na pewno ją widzę, ale poświęcenie jej trochę więcej czasu rozwiało wątpliwości.

Swoją drogą zawsze zadziwia mnie, że gdy spojrzy się chociażby w rejony gwiazdozbioru Jednorożca, z pola widzenia kipi ogrom gwiazd, one wręcz chcą się na nas wysypać, a zaraz obok tego bogactwa trafia się na miejsce ciemnej pustki, w której środku tkwi M 78 z towarzyszką. Ta nagła zmiana otoczenia powoduje otrzeźwienie, wyrywa z transu rozgwieżdżonego nieba, sprawia, że zaczynam się zastawiać czemu w skrzącym ramieniu naszej Galaktyki nagle pojawia się mroczna dziura, czy to optyka zaparowała czy ona po prostu tam jest? Ciekawe odczucia.

 

20 godzin temu, Panasmaras napisał:

Świetny odcinek OT!?? (...)

...tam od razu egzotycznym - to jest katalog pojaśnień w ciemnotach. Żeby być precyzyjnym: "Katalog jasnych mgławic w nieprzezroczystych obłokach pyłowych" (A Catalogue of Bright Nebulosities in Opaque Dust Clouds).?

Dziękuję! Mogłam się spodziewać, że pewnie znasz taki katalog, podziwiam za ogrom wiedzy! Może kiedyś też wejdę na tak wysoki poziom wtajemniczenia znajomości nieba i doświadczenia obserwacyjnego :))

  • Like 3

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W jednej z moich relacji znalazłem, że łapałem NGC 2071 w Nikonie 10/50, ale mam tylko to jedno zdanie: "Chwilę później zobaczyłem wyżej mgławicę M78 i zaraz nad nią ? mniejszy kłębek NGC 2071".

Mogę tylko dodać nieco o warunkach na podstawie Płomienia, który był wówczas obiektem stosunkowo łatwym, ale z opisu wynika, że ciemne pasmo z kolei było wtedy trudne i dość ulotne; "Nie był to ostry, czarny nurt, płynący przez alnitakowe ucho, lecz chwilowe zakłócenie obrazu przez ulotną, nieco chłodniejszą od otoczenia postać. Postać, która jak gdyby przemknęła w ułamku sekundy na ekranie starego, śnieżącego telewizora. Sam Płomień palił się stosunkowo jasno."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj zerknąłem w ten rejon nieba, M78 była widoczna w szukaczu 9x50 jako mały, mglisty kłębek. W 16" i zasięgu ok 5.8mag widok jest bardzo podobny do szkicu z pierwszego postu - kometopodobna M78 z sąsiadką NGC2071. Czasami dostrzegałem pojaśnienie w miejscu poniżej M78. Po sprawdzeniu w domu na fotce, prawdopodobnie widziałem pobliską NGC 2064.

W sumie wypróbowałem na niej też filtry i o ile nie wnoszą nic nowego, to np w UHC widok jest bardziej kontrastowy i fajniejszy w odbiorze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)