Skocz do zawartości
michulus

Jaki zegarek na rękę dla miłośnika astronomii?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcialbym sprawic poczatkujacemu milosnikowi astro zegarek elektroniczny na reke, ktory jakos wspieralby (praktycznie) jego zainteresowania. Mam na mysli cos w miare dokladnego w przystepnej cenie z nastepujacymi funkcjami:

- fazy ksiezyca
- podswietlanie czerowne lub amber
- strefy czasowe (np zeby wiedziec jakie jest obecnie przesuniecie wzgledem UTC)
- stoper, alarm, data ... co jeszcze?, moze kompas/gps... ???? 

Poki co znalazlem CASIO W753 (https://www.casio.com/products/watches/sports/w753-1av)

Czy macie jakies lepsze propozycje co do modelu zegarka i funkcjonalosci ?

Uwaga !!! - chodzi wylacznie o zeagrek na reke!
Zakup smartfona albo tableta zamiast zegarka w ogole nie wchodzi w gre !

Dziekuje

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sorry bez kamieni szlachetnych,  szfirowych szkiel, tarcz z meteorytu , zlota, paskow, ze skory krokodyla plecionych przez kubanskie dziewice podczas pelni o polnocy ....i innych bajerow :) Chodzi wylacznie o praktycznosc zegarka np w planowaniu lub podczas obserwacji astro nie zas o przepych czy szpanerstwo. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też nie mogłem się powstrzymać. :) Cudeńko w najuboższej wersji tylko $245 000 :( Trzeba zacząć grać w lotka.

image.thumb.png.eebf5db0ce9d1f8ea16f9e27c9d11378.png

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja używam Casio G-Shock GW 7900B-1ER. Posiada on funkcję na której zależało mi najbardziej, a mianowicie codziennie w nocy łączy się z nadajnikiem umieszczonym w Niemczech i synchronizuje czas z wzorcem zegara atomowego. Dzięki temu mamy bardzo dokładnie ustawiony czas w zegarku. Oprócz wymienionych funkcji, zegarek posiada dwa fajne “astronomiczne” dodatki:

- dużym plusem jest górny wyświetlacz, gdzie możemy ustawić by zegarek wskazywał nam czas UTC

- aktualny stan fazy Księżyca – dzięki temu możemy zaplanować obserwacje: skupiamy się na obiektach Deep Sky, czy zostają nam do obserwacji planety i Księżyc

- dodatkowo zegarek pokazuje pływy – opcja przydatna dla żeglarzy (nie korzystam)

- zegarek posiada także panel słoneczny, dzięki czemu bateria jest ciągle ładowana i nie występuje potrzeba jej wymiany

Korzystam już z zegarka dłuższy czas i najbardziej mi się przydaje czas UTC przy obserwacjach gwiazd zmiennych + dokładność wskazań czasu. Rzadko spoglądam na aktualną fazę Księżyca - do tego wykorzystuje programy na komórkę. 

Zdjęcie zegarka

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
22 godziny temu, BlackAdder napisał:

Ja używam Casio G-Shock GW 7900B-1ER. Posiada on funkcję na której zależało mi najbardziej, a mianowicie codziennie w nocy łączy się z nadajnikiem umieszczonym w Niemczech i synchronizuje czas z wzorcem zegara atomowego. Dzięki temu mamy bardzo dokładnie ustawiony czas w zegarku.

W skrócie DCF. Gorzej poza europą.. Wystarczy mieć GPS'a, a czas będzie synchronizowany jego sygnałem. Tzn są zegarki posiadające GPS'a bez funkcji synchronizacji czasu, co uważam jednak za ułomność "programistów".

- dużym plusem jest górny wyświetlacz, gdzie możemy ustawić by zegarek wskazywał nam czas UTC

Serio? Zimą odejmij 2h latem 1h od CET i masz "ZULU".

- zegarek posiada także panel słoneczny, dzięki czemu bateria jest ciągle ładowana i nie występuje potrzeba jej wymiany

Ładowanie zwykłego ogniwa litowego? Nieee, co najwyżej przejście na ogniwo słoneczne na czas jego oświetlenia (gdy U ogniwa fotowoltaicznego >= U bat).

W skrócie: poleciłbym Fenix'a 5 i jakieś aplikacje astro, ale to raczej nie ten budżet patrząc na Twoją propozycję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
19 godzin temu, seg napisał:

W skrócie DCF. Gorzej poza europą.. 

W Europie też nie zawsze działa dobrze: https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zegar-Ratusza-Glownego-Miasta-juz-sie-nie-spieszy-n98743.html 

A tak na serio to nie znam zegarka spełniającego postawione wymagania... Może jakiś startup trzeba założyć... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zegarek dla astronoma choćby był to tylko amator, przecież to śmieszne i niby do czego? Astronom czy to zawodowiec, czy amator, aktualny czas powinien potrafić odczytywać z gwiazd.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie do końca jest prawdą to co napisałem, w pochmurne dni oczywiście będzie przydatny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Stare z lat 90', tylko trudno dostępne i raczej kolekcjonerskie - cenią się.

Casio Moon Graph GMW-61

Casio Cosmo Phase CGW-500

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta