Skocz do zawartości

Nie daje mi spać


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj ok godziny 3 / 4 rano lub wczesniej nie pamiętam na niebie zaobserwowałem czerowną gwiazde gołym okiem była tak mocna, że pamiętam jak się co jakiś czas budzilem i patrzyłem się w nią co to mogło byc? Moje okno przy ktorym spie jest na południe i własnie tak mniej wiecej nad horyzontem zaobserowałem tą gwiazde bardzo mnie to zaciekawiło bo była bardzo ładna i cięzko mi bylo oderwać od niej wzrok.

Jestem dość mlody mam 15lat i pierwszy raz widzialem taka gwiazde czy jest to jakiś tytan? Np betelgeuza czy jakoś tak czy ten baran ktoros z tych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Jak o 3 rano to była Spica . ??

Mógł być też Arktur ale o tym czasie był już wysoko na niebie więc musiał by nosem jeżdzić po szybie żeby go zobaczyć .

Spica jest gwiazdą niebieską, zaś Arktur ma barwę złotawą (wpadającą nieco w miedź), więc żadne z nich nie pasuje do podanego opisu. Ja - podobnie jak miron - stawiam na Antaresa. I również kładę nacisk na słowo "prawdopodobnie" ;) A do naszego młodego kolegi (Astrobaran) mam wielką prośbę: staraj się prościej formułować swoje myśli i pytania. Używaj znaków przestankowych, dużych liter, nie kalecz słów i w ogóle - dbaj o poprawność pisowni. Kurcze, polski to jest nasz język ojczysty! Z przerażeniem odkrywam coraz liczniejsze dowody na to, że w niedalekiej przyszłości młodzi Polacy zejdą do poziomu sformułowań w stylu: "Kali chcieć, Kali rozumieć". To jest naprawdę ważne w jaki sposób mówimy i piszemy. Prawdę mówiąc, ta kwestia nie daje mi spać równie mocno jak blask Antaresa o poranku. Pozdrawiam :)

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, eszetka napisał:

A nie uważacie, że ktoś po prostu robi sobie jaja? Mi to wygląda na typową podpuche.

Ee tam podpucha... Ja jestem za Arkturem :D Pamiętam że kiedyś jak oglądałem wydawał się czerwonawy... Poza tym jeśli godzina jest prawidłowa (3-4 albo wcześniej... -_-) to Antares jest jeszcze pod horyzontem. 

Ale obiema rękami za to podpisuję się pod apelem Kolegi Piotra - dbajmy o język polski bo to nasze wspólne dobro! A jak się czasem czyta jakieś fora to zgroza...

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przyznaję - o czwartej już go widać chociaż jest tak nisko że może być przysłonięty przez budynki, drzewa...

Dalej jednak obstawiam Arktura (pokręcę jeszcze trochę tym kijem w mrowisku, a co! :D) W sumie to ciekawa rozrywka ze szczątkowego opisu wywnioskować co autor miał na myśli ;)

 

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyciel tematu pisze że to było wczoraj , dzisiaj już raczej nie zdąży, ale juro lub pojutrze może przecież ponowić obserwacje i porównać to co widzi, choćby ze Stellarium by dowiedzieć się co to za gwiazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może rzeczywiście był to Arktur? Tylko ta czerwień mi tu nie pasuje, bo jednak temperatura powierzchni Arktura sięga 4300 K, co daje bardziej złotawą (złotawo-miedzianą) barwę. Za to siła blasku by się zgadzała. A swoją drogą - zauważcie jak subiektywna jest ocena koloru danej gwiazdy; każdy interpretuje ją trochę inaczej... :)

Przy okazji - bardzo się cieszę, że podzielacie moje zdanie w kwestii poprawnej polszczyzny i bardzo Wam dziękuję. To naprawdę ważne w dzisiejszych czasach, byśmy nie zapomnieli ojczystego języka. Serdeczności! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Leon napisał:

Założyciel tematu pisze że to było wczoraj , dzisiaj już raczej nie zdąży, ale juro lub pojutrze może przecież ponowić obserwacje i porównać to co widzi, choćby ze Stellarium by dowiedzieć się co to za gwiazda.

Założyciel tematu oprócz jego założenia nie zdążył nic więcej w tej kwestii napisać i śmiem wątpić czy jest w ogóle zainteresowany tematem :) Dalej twierdzę, że to podpucha, ale przynajmniej mamy zabawę. No chyba, że się mylę, ale wtedy mile się zaskoczę :)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co możemy w przedmiotowym temacie ustalić to to, że założycielowi wątku przeszkadzała jasna gwiazda, której moim zdaniem identyfikację utrudnia niskie położenie nad horyzontem, gdyż tutaj atmosfera może fałszować jej faktyczny kolor.

Blisko horyzontu mamy przecież bardziej widoczne kolory takie jak czerwony, czy pomarańczowy, np. widać to przy zachodzie Słońca (a to też gwiazda) -  im bliżej horyzontu , tym bardziej czerwone.

 

Jeżeli jednak nasz założyciel wątku wrzucając Swój pierwszy temat na forum chciał sobie poprawić humor to poniżej spieszę mu z pomocą:  

Tak na 100 % nie ustalimy co Astrobaranowi nie daje spać.

Może powinien zacząć liczyć barany? to prędzej zaśnie,

Natomiast wiem co Nam nie daje spać  - Jego pytanie.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie panowie, że was tak nakręciłem wczoraj chciałem zobaczyć to jeszcze raz ale juz go nie było z tego co wyczytałem na wikipedii, że o tej porze w zime widać betelgeuze itp nie wiem jak się to piszę bo totalnie nie znam się na gwiazdach, wiem tylko tyle, że mieszkam na ziemii. Widziałem to gołym okiem bo wsumie była wielka albo poprostu to moje wyobrażenie taka czerwono-pomarańczowa kropka na niebie na południe troszkę wyżej horyzontu. Myślę, że teraz troszkę jaśniej pisze. A co do tego czy robie sobie jaja nie, nie robię sobie jaj bo bardzo mnie to zainteresowało i chciałbym się dowiedzieć coś o tym zjawisku dlatego też znalazlem to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Leon napisał:

Raczej nie jest to Syriusz który znajduje się teraz na południowym zachodzie, w dodatku nisko nad horyzontem. Zainstaluj sobie Stellarium, link podał kolega  pmochocki, a wtedy dużo Ci się rozjaśni.

A dzięki bardzo zrobię to jutro na komputerze, a teraz gaszę światla i obserwuje bezchmurne niebo. Aktualnie widzę niebieską gwiazdę, która nieźle daję światłem. Tymczasem miłej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)