Skocz do zawartości

Co tak naprawdę widać przez dużą lornetkę, czyli szkiców kilka


Ciekawska

Rekomendowane odpowiedzi

Ola, świetne. Widać, że masz do tego talent.

M42 jak "żywa".

Tak trzymaj!:artist:

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lukost napisał:

A, no i wyskoczy mała niespodzianka na tle M46 (tak, to już ta apertura). :)

O kurczę, że też nie pomyślałam o NGC 2438 gdy jeszcze miałam 10", będę musiała zasadzić się na nią z lornetą. Za to dziś w nocy dojrzałam Ducha Jowisza, po wcelowaniu we właściwy rejon nieba od razu zgadłam, która "gwiazda" to NGC 3242, była spuchnięta w porównaniu do reszty, szczególnie zerkaniem ładnie było widać, że nie jest punktem, ale wręcz malutką kuleczką, zachowywała się trochę jak Mgławica Mrugająca. Miałam też nieodparte wrażenie nietypowego koloru - nie była może intensywnie turkusowa, ale w porównaniu z sąsiednimi gwiazdami jaśniała niebieskawo-zielonym odcieniem. :) 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zazdroszczę talentu.
Nie jestem pewnie godzien oceniać Twojej pracy, niemniej jednak mając 100mm lornetę co nieco skomentuję.
Szkic nr 1: M46 i M47 - jakoś nie pamiętam widoków, pewnie pomijałem te obiekty przy obserwacjach. Tym samym Twój szkic będzie dla nie inspiracja do podglądnięcia tego rejonu nieba. No to zestawienie pyłu gwiezdnego (po lewej) z grubszą frakcją gwiezdną (po prawej stronie) - bardzo ciekawy kontrast różnorodności gromad i to w dodatku w jednym polu widzenia - to właśnie jest cecha i domena lornet.
Szkic nr 2: M42 - szkic bliski realnemu widokowi: ten trapezik - to jest to, symetryczne ramiona mgławicy jak z fotografii, jedynie mam wrażenie, że w realu więcej jest kontrastu między jasnym obszarem, a ciemn strukturą.
Szkic nr 3: Księżyc - niby "oklepany" obiekt, ale najbardziej mi się podoba. Oświetlona część + światło popielate i to wszystko jednocześnie na tle przymglonego otoczenia wynikającego ze snujących się chmurek - o tak tak to wygląda w lornecie.
Żebyś nie spoczęła na laurach mam prośbę o obserwację i szkice klasyków tj. M31 Andromedę i M33 Galaktykę Trójkąta. Ciekawy jestem jak przedstawisz w M31 ciemne pasmo pyłowe, a w M33 subtelną strukturę zakrzywionych ramion. W dobrych warunkach w 100mm lornecie pięknie to wygląda  i liczę, że szkice nie będą gorsze.
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ciekawska napisał:

O kurczę, że też nie pomyślałam o NGC 2438 gdy jeszcze miałam 10", będę musiała zasadzić się na nią z lornetą. Za to dziś w nocy dojrzałam Ducha Jowisza, po wcelowaniu we właściwy rejon nieba od razu zgadłam, która "gwiazda" to NGC 3242, była spuchnięta w porównaniu do reszty, szczególnie zerkaniem ładnie było widać, że nie jest punktem, ale wręcz malutką kuleczką, zachowywała się trochę jak Mgławica Mrugająca. Miałam też nieodparte wrażenie nietypowego koloru - nie była może intensywnie turkusowa, ale w porównaniu z sąsiednimi gwiazdami jaśniała niebieskawo-zielonym odcieniem. :) 

O tak, ten specyficzny kolorek jest mocno charakterystyczny dla tego rodzaju mgławic. Ogólnie, ta lorneta pozwala już łapać jaśniejsze planetarki bez zgadywania czym jest to na co patrzę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, GKG napisał:

Na początek zazdroszczę talentu.
Nie jestem pewnie godzien oceniać Twojej pracy, niemniej jednak mając 100mm lornetę co nieco skomentuję.
Szkic nr 1: M46 i M47 - jakoś nie pamiętam widoków, pewnie pomijałem te obiekty przy obserwacjach. Tym samym Twój szkic będzie dla nie inspiracja do podglądnięcia tego rejonu nieba. No to zestawienie pyłu gwiezdnego (po lewej) z grubszą frakcją gwiezdną (po prawej stronie) - bardzo ciekawy kontrast różnorodności gromad i to w dodatku w jednym polu widzenia - to właśnie jest cecha i domena lornet.
Szkic nr 2: M42 - szkic bliski realnemu widokowi: ten trapezik - to jest to, symetryczne ramiona mgławicy jak z fotografii, jedynie mam wrażenie, że w realu więcej jest kontrastu między jasnym obszarem, a ciemn strukturą.
Szkic nr 3: Księżyc - niby "oklepany" obiekt, ale najbardziej mi się podoba. Oświetlona część + światło popielate i to wszystko jednocześnie na tle przymglonego otoczenia wynikającego ze snujących się chmurek - o tak tak to wygląda w lornecie.
Żebyś nie spoczęła na laurach mam prośbę o obserwację i szkice klasyków tj. M31 Andromedę i M33 Galaktykę Trójkąta. Ciekawy jestem jak przedstawisz w M31 ciemne pasmo pyłowe, a w M33 subtelną strukturę zakrzywionych ramion. W dobrych warunkach w 100mm lornecie pięknie to wygląda  i liczę, że szkice nie będą gorsze.
 

Dziękuję za bardzo konstruktywną ocenę, cieszę się, że zainspirowałam Cię do spojrzenia na M 46 i 47, to prześliczne gromadki, w ogóle cały tamten rejon nieba jest niezwykle bogaty, a w ich pobliżu można odnaleźć wiele gromad gwiazd :) 
Jak tylko nastanie sezon na M 31 i M 33 chętnie spróbuję je naszkicować, dziękuję za propozycję. Hmm, jeśli uda mi się we wrześniu przyjechać na Zlot to może stamtąd je naszkicuję, w końcu tamtejsze niebo a porównaniu z moim przydomowym... to niebo a ziemia :))

 

51 minut temu, lukost napisał:

O tak, ten specyficzny kolorek jest mocno charakterystyczny dla tego rodzaju mgławic. Ogólnie, ta lorneta pozwala już łapać jaśniejsze planetarki bez zgadywania czym jest to na co patrzę.

Prawdę mówiąc, kiedy kupowałam tę lornetę nie spodziewałam się, że ma takie możliwości, pamiętam swoje zaskoczenie na jednej z pierwszych obserwacji, gdy odkryłam, że M 57 nie jest w niej gwiazdką, ale maluteńką tarczką.

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie szkice są bardzo cenne, odwzorowują w 100% to co widzimy przez np. lornetkę. Fotografia, natomiast często wprowadza w błąd młodych adeptów astronomii - jeżeli chodzi o obserwacje wizualne. Super szkice :)

  • Like 2

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się  z przedmówcą. Tylko szkice oddają to co widzi nasze oko i tylko tak można pokazać jaki naprawdę jest obraz w teleskopie lub lornetce.

Co do samych prac. Bardzo mi się podobają, szczególnie ta z Księżycem. Brawo! Ja też jestem zdania że  jeszcze w fazie nie obrobionej wyglądają lepiej tzn. taka jest moja opinia. Dlaczego? Ponieważ mają wtedy  naturalny charakter. Są po prostu rysunkiem.  Można powiedzieć że to jeszcze takie pliki "Raw" . Po obróbce komputerowej stają się już grafiką a nie szkicem.

Mam też małą uwagę - rys. nr 3. Wydaje mi się że gdybyś nie rozmywała  tła to wyglądałoby jednak fajniej.

Mam plan żeby kiedyś spróbować zrobić coś takiego  w technice ołówek i akwarela bez odwracania kolorów w kom.  Może wyjść ciekawie.

Jeszcze raz gratuluję. Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińczycy w setny dzień lub rok po narodzinach ( w Polsce było, jest? to też praktykowane) przed dzieckiem układali różne przedmioty, takie jak : książkę (uczony) ołówek (artysta) liczydło (handlowiec) młotek (rzemieślnik) i tym podobne. Pierwsze po które wyciągnie rączkę,

tym będzie. Wygląda na to że Ola wybrała ołówek, może to i żart a może i nie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)