Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 10.02.2019 NGC 2467


Rekomendowane odpowiedzi

No proszę, akurat ostatnio Rufie poświęciłam dość sporo czasu, nawet z myślą, by którąś z tamtejszych gromad zapodać jako OT w niedalekiej przyszłości :P 

Starając się odszukiwać po kolei gromady zapodawane przez atlas, w okolicy ? Pup nie mogłam nie spróbować z NGC 2467. Co ujrzałam? Na pewno wspomnianą HD 64315, miałam jednak nieodparte wrażenie, że momentami zerkaniem dostrzegam coś jeszcze, coś rozmywającego się wokół niej, z jednej strony trochę słabiej niż z drugiej. Podeszłam do tego bardzo nieufnie, zwłaszcza, że warunki tamtej nocy nie były wymarzone, a i moje okolice nie posiadają szczególnie ciemnego nieba. Uznałam, że to może być poświata od jakichś słabiutkich gwiazdek gdzieś w tle, ale po tym wpisie widzę, że może faktycznie dostrzegłam fragment mgławicy. Będę musiała do niej wrócić przy najbliższej okazji. 

Tak nawiasem mówiąc cały ten rejon nieba jest niesamowicie piękny, ale też chyba trochę niedoceniony. Sama na dobre zakochałam się w nim dopiero tej zimy, ogromną satysfakcję daje mi podziwianie tego mnóstwa lśniących gwiazd z poukrywanymi i rozsianymi pośród nich gęstszymi klastrami. Teraz w czasie obserwacji wolę rozejrzeć się po Rufie, Jednorożcu i Wielkim Psie niż w okolicach Woźnicy, Byka czy Oriona, te pierwsze bardziej interesujące mi się wydają, chociaż może to kwestia tego, że te popularniejsze gwiazdozbiory przerobiłam na więcej sposobów niż "południowe" obszary. Szczególnie upodobałam sobie oglądanie jak gwiazdy suną nisko nad górami, pięknie ukazuje to malutka ??? 2.1x40 - w polu widzenia mieszczą się całe gwiazdozbiory, ale jednocześnie można zobaczyć o wiele więcej "błyskotek". Do tego dodać pokryte lasem wierzchołki gór i niezwykły krajobraz gotowy :) 

  • Like 3

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ciekawska napisał:

Teraz w czasie obserwacji wolę rozejrzeć się po Rufie, Jednorożcu i Wielkim Psie niż w okolicach Woźnicy, Byka czy Oriona, te pierwsze bardziej interesujące mi się wydają, chociaż może to kwestia tego, że te popularniejsze gwiazdozbiory przerobiłam na więcej sposobów niż "południowe" obszary. Szczególnie upodobałam sobie oglądanie jak gwiazdy suną nisko nad górami (...)

Witaj w klubie. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem mgławicę NGC 2467 lornetkowo i teleskopowo, i to był właśnie obiekt, który podłapałem z relacji Łukasza :) Pierwsza notatka (marzec 2017) z lornetki 10/50, druga zaś (grudzień 2017) z tej samej lornetki oraz teleskopu 12".

"Przesunąłem się od gromady lekko na południowy wschód, w pewne miejsce, gdzie miała znajdować się mgławica NGC 2467, o której ostatnio wspominał Lukost na forum. Nalot jest prosty i skłamałbym, gdybym powiedział, że mgławica, którą tam zastałem, nie była podobnie łatwa. Niemal od razu dostrzegłem okrągławą poświatę w której, mniej więcej na środku, pobłyskiwała słabiutka gwiazdka. Plama światła była oczywista i nie dało jej się pomylić z żadnym blaskiem od jakiejkolwiek gwiazdy. Zresztą owa gwiazda, zanurzona w mgławicy, była zbyt słaba, by zapalić tak znaczną poświatę. Warto czasem przeskanować niebo tam, gdzie wydaje się już niemal niedostępne i zarezerwowane południowcom. Lukost ? dzięki Ci za te wynalazki.
Ustawiłem później w jednym kadrze mgławicę i gromadę M93. Pomiędzy nimi była szeroka para gwiazd; skojarzyła mi się poniekąd z ?zimowym Albireo?, w którym ktoś zamienił miejscami składniki, oraz znacznie oddalił od siebie. Mgławica NGC 2467 świeciła wyraźnie słabiej od gromady."

"Unoszę lornetkę i spoglądam na M93, a następnie przejeżdżam niżej, poza parę jasnych gwiazd, ku południu. Świeci tam mgławica NGC 2467, która w lornetce jest bardzo łatwa i wyraźna. Potem opuszczam dwururkę i nakierowuję na M93 teleskop. Jest w nim świetna, w okularze 14mm kojarzy mi się z dolną częścią wahadłowca, albo z wahadłowcem z urwanym kadłubem. Potem zmieniam na zestawowy 25mm i przejeżdżam do mgławicy NGC 2467. Jest okrągła i bardzo wyraźna, trochę jak mała, rozjaśniona Rozeta. Obok świeci trochę gwiazd. Potem zmieniam na okular 14mm i mgławica jest jeszcze większa, ładniejsza i ciekawsza. Odnoszę wrażenie, że jej światło okrągławe jest nieregularne i od strony wschodniej, jakby słabsze. Zdjęcia zdają się potwierdzać niejaki detal."

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Engiec góruje tu nad ranem jakieś trzydzieści kilka stopni nad horyzontem, wyraźnie widać go już w szukaczu. Z filtrami (UHC i OIII), ale i bez nich widać delikatne pociemnienia w południowej części obszaru mgławicowego. W mgiełce jest też zatopionych kilka słabych gwiazdek. Ogólnie - warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Poczytałem sobie ostatnio trochę literaturę ("Hidden Treasures") ?, jeszcze więcej czasu poświęciłem na zaznajomienie się z atlasem i spisanie potencjalnych celów. Dziś wychodzę, patrzę, obiekt pada "z przyłożenia" - myślę: będzie nawet odcinek O.T. Ale gdzie tam... oczywiście padł już łupem Łukasza?. No i dobrze.

Pod niebem takim ok.5,5mag, w lornecie 25x100, bez filtrów, mgławica zaczyna wychodzić nieśmiało po kilku chwilach. Ciężki do zdefiniowania kształt wokół gwiazdki w jej środku, która jest widoczna cały czas, kilka kolejnych powyżej, poza obszarem mgławicy już dużo słabszych. Zerkając sporo zyskiwała w porównaniu do patrzenia na wprost.

Edytowane przez Grzesiek

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)