Skocz do zawartości
isset

Termostabilizacja, a opaski grzewcze.

Rekomendowane odpowiedzi

Może głupie pytanie, ale nie daje mi to spokoju. Otóż przed sesją dobrze jest jak tuba uzyska termostabilność, czyli schłodzi się do temperatury otoczenia, a jednocześnie zakładacie opaski grzewcze, jak to się ma do termstabilności tuby? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wydaje mi się, że opaski grzeją okolice celi, cela lekko ogrzewa szkło. Tuba pewnie też coś dostanie, ale raczej niewiele tego ciepła od grzałki. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A o jakie opaski chodzi dokładnie? Bo jeśli chodzi o refraktory, to zakłada się je na odrośniki przed obiektyw, czyli one nie ogrzewają (albo minimalnie) samą tubę, a raczej przestrzeń przed obiektywem, żeby zapobiegać roszeniu. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, dokładnie, w takim położeniu, żeby sama opaska była przed frontową soczewką obiektywu. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dorzuce swoje kilka groszy i pare watpliwosci.

--> Mamy grzalkę na odrosniku ktora grzejemy jakims sterownikiem grzalek, np astrolinkiem4 :)

--> W AL4m mozna ustawic zadana % moc grzania grzalki w zaleznosci od temperatury i wilgotnosci otoczenia.

--> kazda grzalka ma inna moc, teoretycznie opdowiednio dobrana do srednicy teleskopu.

--> Jezeli glowna grzalka bedzie zbyt mocna do naszego teleskopu to nie trzeba uzywac jej 100% mocy przy 100% wilgotnosci - moze sie okazac ze wystarczy np 60%, co da nam np 5C ponad otoczenie. uzywanie pozostalych 40% jest zupelnie zbedne.

moje pytanie: skad urzadzenie takie ja AL4m wie, ze nie grzeje za mocno grzalka? z tego co wiem temperature ktora daje grzalaka powinna byc jedynie nieznacznie wyzsza od temp otoczania, jedynie kilka stopni, aby nie przegrzewac optyki i nie powodowac niechcianych zawirowan powietrza.

czy rozwiazaniem tego proboemu jest zastosowanie w AL4m dodakowego czujnika temperatury (DS1820) umieszczonego pod grzalka?

czy oprogramowanie AL4m przewiduje sterowanie glowna grzalka jedynie do kilku stopni ponad otoczenie uwzgledniajac pomiar z DS1820?

opisalem to w miare zrozumiale???

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Myślałem, że grzałka ma dwa przyciski ON/OFF, a tu okazuje się, że w zależności od wilgotności, temperatury otoczenia itd. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 minut temu, tayson.82 napisał:

moje pytanie: skad urzadzenie takie ja AL4m wie, ze nie grzeje za mocno grzalka? z tego co wiem temperature ktora daje grzalaka powinna byc jedynie nieznacznie wyzsza od temp otoczania, jedynie kilka stopni, aby nie przegrzewac optyki i nie powodowac niechcianych zawirowan powietrza.

Moc grzałki powinna być dobrana do instrumentu tak, żeby przy pełnej mocy grzania nie było za ciepło. Przy stałej mocy grzania temperatura grzałki zawsze będzie o tyle samo stopni większa od temperatury otoczenia, np przy +15 stopniach grzałka będzie miała +18, a przy -15 grzałka będzie miała -12. Dlatego przy prawidłowo dobranej grzałce dodatkowa kontrola temperatury nie jest potrzebna. 
AstroLink steruje mocą grzania w zależności od wilgotności otoczenia. Jeśli jest sucho, to nie ma sensu grzać. Kiedy wilgotność wzrasta - moc grzania wzrasta również. 

Jeśli chciałoby się sterować temperaturą grzałki to potrzeba co najmniej dwóch czujników temperatury. Bo nie chcemy przecież utrzymywać grzałki zawsze w +20, niezależnie od tego czy otoczenie ma +10 czy -10. Dlatego trzeba mierzyć temperaturę grzałki i osobno otoczenia i sterować grzałką tak, żeby utrzymać stałą różnicę temperatury. Ale to samo osiągamy prawidłowo dobierając grzałkę (o czym pisałem na początku). W sterowaniu temperaturowym kluczowe jest umieszczenie czujnika, bo tak naprawdę jedyne co mierzymy to właśnie temperaturę czujnika. A różne elementy mają różne temperatury - grzałka inną, odrośnik inną, optyka inną. Według mnie sterowanie grzałką odrośnika w ten sposób (z dwoma czujnikami temperatury) to nielekka przesada. Ale umożliwiał to np AstroHub 3.0, tylko z tego co mi wiadomo, to nikt z tego nawet nie próbował korzystać :) 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety nie, kiedyś było to na stronie celestii, ale już nie ma tej witryny. Zakładam że komercyjne grzałki mają dobrze dobraną moc. U nas kolega @DarX86 robi fajne grzałeczki https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14060-grzałeczki/ , to może będzie więcej wiedział na temat doboru mocy grzałki do średnicy. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
48 minut temu, tayson.82 napisał:

Masz gdziesz pod reka jakas SPRAWDZONA tabele moc grzalki/srednica teleskopu (refraktor)?

Coś takiego znalazłem na dysku, chyba sprawdzone:

Tabelka_grzalki.jpg.4764eafb7aeb1e46a9f765e60beba3a6.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak - jeśli mierzysz tylko prąd pobierany przez grzałkę. Z tabelki to 7W, czyli 7/12 A. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta