Skocz do zawartości

Termostabilizacja, a opaski grzewcze.


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Może głupie pytanie, ale nie daje mi to spokoju. Otóż przed sesją dobrze jest jak tuba uzyska termostabilność, czyli schłodzi się do temperatury otoczenia, a jednocześnie zakładacie opaski grzewcze, jak to się ma do termstabilności tuby? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o jakie opaski chodzi dokładnie? Bo jeśli chodzi o refraktory, to zakłada się je na odrośniki przed obiektyw, czyli one nie ogrzewają (albo minimalnie) samą tubę, a raczej przestrzeń przed obiektywem, żeby zapobiegać roszeniu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce swoje kilka groszy i pare watpliwosci.

--> Mamy grzalkę na odrosniku ktora grzejemy jakims sterownikiem grzalek, np astrolinkiem4 :)

--> W AL4m mozna ustawic zadana % moc grzania grzalki w zaleznosci od temperatury i wilgotnosci otoczenia.

--> kazda grzalka ma inna moc, teoretycznie opdowiednio dobrana do srednicy teleskopu.

--> Jezeli glowna grzalka bedzie zbyt mocna do naszego teleskopu to nie trzeba uzywac jej 100% mocy przy 100% wilgotnosci - moze sie okazac ze wystarczy np 60%, co da nam np 5C ponad otoczenie. uzywanie pozostalych 40% jest zupelnie zbedne.

 

moje pytanie: skad urzadzenie takie ja AL4m wie, ze nie grzeje za mocno grzalka? z tego co wiem temperature ktora daje grzalaka powinna byc jedynie nieznacznie wyzsza od temp otoczania, jedynie kilka stopni, aby nie przegrzewac optyki i nie powodowac niechcianych zawirowan powietrza.

czy rozwiazaniem tego proboemu jest zastosowanie w AL4m dodakowego czujnika temperatury (DS1820) umieszczonego pod grzalka?

czy oprogramowanie AL4m przewiduje sterowanie glowna grzalka jedynie do kilku stopni ponad otoczenie uwzgledniajac pomiar z DS1820?


opisalem to w miare zrozumiale???

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tayson.82 napisał:

moje pytanie: skad urzadzenie takie ja AL4m wie, ze nie grzeje za mocno grzalka? z tego co wiem temperature ktora daje grzalaka powinna byc jedynie nieznacznie wyzsza od temp otoczania, jedynie kilka stopni, aby nie przegrzewac optyki i nie powodowac niechcianych zawirowan powietrza.

Moc grzałki powinna być dobrana do instrumentu tak, żeby przy pełnej mocy grzania nie było za ciepło. Przy stałej mocy grzania temperatura grzałki zawsze będzie o tyle samo stopni większa od temperatury otoczenia, np przy +15 stopniach grzałka będzie miała +18, a przy -15 grzałka będzie miała -12. Dlatego przy prawidłowo dobranej grzałce dodatkowa kontrola temperatury nie jest potrzebna. 
AstroLink steruje mocą grzania w zależności od wilgotności otoczenia. Jeśli jest sucho, to nie ma sensu grzać. Kiedy wilgotność wzrasta - moc grzania wzrasta również. 

Jeśli chciałoby się sterować temperaturą grzałki to potrzeba co najmniej dwóch czujników temperatury. Bo nie chcemy przecież utrzymywać grzałki zawsze w +20, niezależnie od tego czy otoczenie ma +10 czy -10. Dlatego trzeba mierzyć temperaturę grzałki i osobno otoczenia i sterować grzałką tak, żeby utrzymać stałą różnicę temperatury. Ale to samo osiągamy prawidłowo dobierając grzałkę (o czym pisałem na początku). W sterowaniu temperaturowym kluczowe jest umieszczenie czujnika, bo tak naprawdę jedyne co mierzymy to właśnie temperaturę czujnika. A różne elementy mają różne temperatury - grzałka inną, odrośnik inną, optyka inną. Według mnie sterowanie grzałką odrośnika w ten sposób (z dwoma czujnikami temperatury) to nielekka przesada. Ale umożliwiał to np AstroHub 3.0, tylko z tego co mi wiadomo, to nikt z tego nawet nie próbował korzystać :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, kiedyś było to na stronie celestii, ale już nie ma tej witryny. Zakładam że komercyjne grzałki mają dobrze dobraną moc. U nas kolega @DarX86 robi fajne grzałeczki https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14060-grzałeczki/ , to może będzie więcej wiedział na temat doboru mocy grzałki do średnicy. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, tayson.82 napisał:

Masz gdziesz pod reka jakas SPRAWDZONA tabele moc grzalki/srednica teleskopu (refraktor)?

Coś takiego znalazłem na dysku, chyba sprawdzone:

Tabelka_grzalki.jpg.4764eafb7aeb1e46a9f765e60beba3a6.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)