Skocz do zawartości

Pierwsza lornetka


miszle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o poradę ponieważ troszkę się naczytałem ale do końca nie jestem pewien jakiego dokonać wyboru. I tak pomacanie lornetki nie wchodzi w rachubę ponieważ mieszkam daleko od "świata".

Kolejny problem to marka i wielkość. Z lornetki będzie do obserwacji nieba w nocy ale również i przyrody, korzystał mój 12 letni syn a więc rozmiar 15x70 jet chyba trochę za wielki i wymaga statywu - może się mylę. I teraz czy 10x50 czy też 15x70 sam nie wiem. Natomiast brałem pod uwagę:

Nikon:

https://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/nikon-action-ex-10x50-cf.html

Delta Optical:

https://deltaoptical.pl/lornetka-do-starlight-15x70

Kamakura:

https://www.ecotone.com.pl/produkty/lornetka-ecotone-wp2-10x50.html

Jeżeli dokładnie ktoś coś może polecić to proszę też o link do sklepu.

Proszę o poradę i pozdrawiam

 

 

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego niewielkiego doświadczenia wiem, że na początku wystarczające jest 10x50. Po pierwsze to chociażby po to, żeby nabrać "ogłady", poznać gwiazdozbiory i zobaczyć z czym to się je. Ja około dwóch lat bawiłem się radziecką Tento 12x40 i dopiero niedawno zaopatrzyłem się właśnie w DO Star Light 15x70, z której korzystam na statywie. Wcześniejsze doświadczenie na mniejszej lornetce na pewno zaowocowało, chociażby w poruszaniu się po niebie. Patrząc na swoje doświadczenia dzisiaj też bym zaczął od 10x50. O wskazanym przez Ciebie Nikonie piszą w większości w samych superlatywach, więc pewnie będzie to dobry wybór, ja osobiście nie miałem do czynienia z tą lornetką. Jeżeli chodzi o 15x70 to wydaję mi się, że statyw jest konieczny, bo przy tym powiększeniu po prostu obserwacja na statywie jest komfortowa.

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15x70 do przyrody i dla chłopca - stanowczo za wielka. Zalinkowana Kamakura i Nikon Ex - godne polecenia. Jednak warto rozważyć także lornetki nieco mniejsze, 40-42 mm. W wątkach przewija się np.  0lympus 8x40, poczytaj.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Janko, taka 8x40 będzie optymalnym wyborem jako lornetka do obserwacji z ręki (tym bardziej dla 12-to latka).

Jeżeli jest statyw to wtedy 10x50 albo 15x70.

Jeżeli chodzi o niebo do brałbym nawet 7x35, natomiast do przyrody i nieba 8x40 sprawdzi się optymalnie.

Sam zakupiłem do obserwacji ptaków Nikona EX 8x40 i jestem z niego zadowolony.

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, miszle napisał:

Raczej chodzi tylko o obserwację nieba ale nie wiadomo czy nie weźmiemy jej na ryby. A statyw są jakieś wymagania czy może być taki jak do lustrzanki mam takowy .

Może być, jeśli masz to nie kupuj, wykorzystaj to co masz. Dokup tylko adapter statywowy do lornetki (bez większej różnicy który).

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że statyw jest z korbką, to bardzo wygodne. Jednak głównym parametrem jest jego wysokość. Praktycznie, im wyższy, tym lepiej. Z niskiego nie popatrzysz na obiekty położone wysoko na nieboskłonie, jeśli nie jesteś wytrawnym joginem albo krasnoludkiem.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie dodam, że jak jeszcze 12-latek ma używać, to tylko powiększenie 8x, żadne 10x.   Parametry 10x50, to już ciężki i duży klocek do noszenia na ryby, a gwiazdy robią zygzaki z ręki i statyw konieczny. Przerabiałem to osobiście i oddałem do sklepu 10x50, a używam teraz 8x42 i jestem bardzo zadowolony.

Polecam Olympusa 8x40 lub Nikona 8x42 (Aculon czy droższy EX)

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokup tylko adapter statywowy do lornetki (bez większej różnicy który)

O i tu się nie zgodzę. Mnie dopiero za trzecim razem udało się kupić taki adapter, żeby mi pasował.

 

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja nieśmiało wtrącę swoje trzy grosze. U mnie jak znajomi przyjadą z dzieciakami na weekend na wieś  (dzieci w wieku od 8-16 lat) w przypadku lornetek i obserwacji z ręki wygląda to następująco: tylko  16-latek,  wyrośnięty chłopak,  sięga po 10x50, która waży prawie 1090 gramów, ale po 20 minutach mówi, że już go łapki bolą . Reszta młodszych latorośli znajomków woli do obserwacji "z ręki"  lornetki mniejsze 6,5x32, 8x30 i 8x42, które ważą od ok. 0,5 kg do 0,66 kg. I powiem szczerze mnie też się "z ręki" wygodniej ogląda lornetkami lżejszymi. Mniejsze, poręczniejsze, a w przypadku wędrówek, czy wypadu na ryby, każdy zaoszczędzony gram ma niebagatelne znaczenie. 10x50 dla 12 letniego dzieciaka to tylko na statywie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 2 tygodnie temu kupiłem Aculona 8x42 jako moje pierwsze urządzenie do obserwacji nieba i jestem zadowolony. Nie mam wielkiego porównania, ale miałem to szczęście, że mój kolega pracuje w sklepie, w którym są między innymi lornetki i przed zakupem, pojechaliśmy pooglądać niebo właśnie z Aculonem 8x42 i 10x50. Wybrałem 8x42. Jak dla mnie, różnica w komforcie oglądania biorąc pod uwagę stabilność i pole widzenia była potężna (on zresztą też takie odniósł wrażenie).

Mimo wszystko po kilku nocach obserwacji i nauki, planuje dokupić statyw nawet do tak małej lornetki- co prawdą z myślą o 15x70 później.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, do podglądania z ręki lepiej jest użyć 8x42 niż 10x50, ale czy pokazując komuś kawałek nieba na pewno obserwujemy z ręki?
Jeśli dorosły ma coś pokazać dziecku przez lornetkę, to zazwyczaj ustawia obiekt na statywie, a ustatywiona 10x50 pokaże jednak zauważalnie więcej. Być może o tyle więcej, ile potrzeba żeby na dobre zakotwiczyć w naszym hobby.
Biorąc pod uwagę, że pierwszymi celami będą Księżyc, planety czy gromady otwarte, powiększenie dziesięciokrotne może być znacznie bardziej "wciągające" niż ośmiokrotne.

Wybierałbym między Nikonem a Kamakurą. Zawsze przydatny w tego rodzaju dylematach link: KLIK

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Panasmaras napisał:

Owszem, do podglądania z ręki lepiej jest użyć 8x42 niż 10x50, ale czy pokazując komuś kawałek nieba na pewno obserwujemy z ręki?
Jeśli dorosły ma coś pokazać dziecku przez lornetkę, to zazwyczaj ustawia obiekt na statywie, a ustatywiona 10x50 pokaże jednak zauważalnie więcej. Być może o tyle więcej, ile potrzeba żeby na dobre zakotwiczyć w naszym hobby.
Biorąc pod uwagę, że pierwszymi celami będą Księżyc, planety czy gromady otwarte, powiększenie dziesięciokrotne może być znacznie bardziej "wciągające" niż ośmiokrotne.

Wybierałbym między Nikonem a Kamakurą. Zawsze przydatny w tego rodzaju dylematach link: KLIK

Nie pomyślałem o tym- 100% racji. Ten statyw w moim przypadku też będzie przydatny w przypadku gdyby moja żona chciała zerknąć na coś o czym jej opowiadam i żebym miał pewność, że patrzy na to samo. Jeżeli kolega miszle, będzie chciał naprowadzić na coś syna to i tak będzie mu potrzebny statyw więc w tym wypadku większa będzie pewnie lepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Panasmaras masz ogromną wiedzę w temacie lornetek. Szacun. Ja tylko zauważę, że autor wątku chce także obserwować z dzieckiem  przyrodę a nie tylko astro i zakładam, że 12-latek częściej będzie oglądał z ojcem lornetką widoki za dnia niż Księżyc i DS-y nocą.  Raczej skłaniałbym się na "wabika" zaproponować koledze Miszle lekki sprzęt o jak najszerszym polu widzenia (dobre do przyrody, ptaszków a i w astro można przymknąć oko na wady pola), co nie przytłoczy jego dziecka potencjalnym efektem studni, którego sporo ludzi nie cierpi.  Skądinąd mnie studnia w obserwacjach lornetkowych  zupełnie nie przeszkadza. A i pole jest zazwyczaj w takim sprzęcie lepiej skorygowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dorzuciłem kontrargumenty na 8x42 (bo w tym kierunku temat zaczął dryfowć). Ale masz rację, ostatecznie to ręce użytkownika wybiorą. Inna sprawa, że 10x50 nie będzie przecież zła do przyrody.
Gdybym miał wybierać dwururkę do samego podglądania natury, również wybrałbym mniejszą lornetkę (powiększenie 7-8x, szkła 30-42 mm). Natomiast do astro i przyrody, jednak 10x50. Tu w sumie ważne pytanie do Miszle - na co będzie postawiony większy nacisk?
Jeżeli jednak przyrody zauważalnie więcej, faktycznie warto bardziej skupić się na nieco mniejszych gabarytach.
Co do "studni" - nie bardzo pasuje mi to określenie do pozornego pola widzenia rzędu 65° (Kamakura, Nikon Ex).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Panasmaras to co zaproponowałeś to faktycznie bezpieczne i dobre sprzęty z komfortowym polem widzenia. 65* pola własnego robi już dobrą robotę. Szkopuł w tym że kol. Miszle nie ma możliwości pomacania sprzęta. A to najlepsza metoda. Z drugiej strony czego oczy nie widziały tego sercu nie żal, więc czy 10x50 czy lżejsze  8x to kwesta decyzji kol. Miszle.

P.S. Miszle jest jeszcze kwestia kasy którą chcesz przeznaczyć na zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyedytowałem twój post, bo zawierał jedną z najgorszych porad, jaką mógł przeczytać Miszle czy inni początkujący. 


Co tam było? Tak na przyszłość pytam, żeby wiedzieć, czego nie kupić. [emoji41]
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ppbb napisał:

 


Co tam było? Tak na przyszłość pytam, żeby wiedzieć, czego nie kupić. emoji41.png

 

Może lepiej nie wiedzieć :)  Z tym statywem to racja, sam dopiero zacząłem rodzince pokazywać co widać na niebie przez lornetkę po zakupieniu statywu, bo ciężko kogoś naprowadzić "ręcznie", a tak można samemu znaleźć i pokazać obraz do podziwiania.

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem bezpośrednio Nikon10x50ex,  8x40ex i 7x35ex .

Jako pierwszą lornetkę wybrałbym Nikon 7x35ex . Dla mnie lepsza optycznie niż N 8x40ex. 

Natomiast Nikon 10x50ex dobra, ale obraz już nie będzie taki stabilny i pole nie te. 

Poszedłbym w taką konfigurację :

7x35 i 15x70

 

 

  • Like 1

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, miszle napisał:

I teraz czy 10x50 czy też 15x70 sam nie wiem.

Jakiś czas temu przed zakupem pierwszej lornetki z przeznaczeniem do astro, też dużo czytałem i wstępnie podobnie wybrałem parametry 10x50 lub 15x70. I w tym miejscu moje decyzje stanęły w martwym punkcie. Postanowiłem wybrać się do sklepu, a jako, że nie miałem takowego w pobliżu musiałem zrobić dłuższą wyprawę. Tak się składa, że losowo wybrałem sklep w którym miałem przyjemność poznać śp. Pana Janusza Płeszkę. U Niego to testowałem Nikona 10x50 EX i już miałem go kupić, a wtedy Pan Janusz zachęcał mnie do dołożenia i kupienia czegoś co sięgnie głębiej i jednocześnie będzie na dłuższą metę, tym bardziej, że oznajmiłem wtedy, iż chce mieć jedną lornetkę i docelowo na statywie. Pan Janusz podkreślał, że jakość optyki jest kluczowa i polecił mi 15x70 z "kawału szkła". Chodziło o coś takiego (tylko pod inna nazwą)image.png.9464fb7e1b2b9165e475dbbfb896fd56.pnghttps://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_362&products_id=4043&lunety=Lornetka Orion Resolux 15x70 09546e

Pan Janusz zapewnił, że egz. podany z gabloty jest przez Niego osobiście sprawdzony w nocy i poręczał jego jakość, Po przyłożeniu do oczów od razu kupiłem i nie żałowałem. Lornetkę użytkowałem przez 6 lat (bez straty właściwości mechaniczno-optycznych) naprawdę ciesząc się z nocnych obserwacji.

Zmiana na parametry 10x50 nastąpiła w moim przypadku dopiero na etapie, gdy zdecydowałem o dwóch lornetkach typowo do astro - dziś mam dużą lornetę o obiektywach 100mm i do tego 10x50.

Wobec powyższego moim zdaniem:

1. Nic nie zastąpi własnoocznych testów przed zakupem - wszystkie opisy, czy czytane recenzje należy zweryfikować w praktyce. Ostatecznie może to być sklep internetowy z możliwością zwrotu - jest to o tyle ważne, że dość często pojawiają się wzmianki o różnej jakości wykonania poszczególnych egz.,

2. Inwestować w jakość optyki na ile nas tylko stać (nie tylko w parametry np. powiększenie),

3. 15x70 tylko na statyw, a do nocnego nieba jako jedyna lornetka to dobrze wyważone parametry,

4. 10x50 do astro to jednak min. i też raczej na statyw, choć krótkie strzały w gwiazdy możliwe z ręki, czy przeglądnięcie z leżaka też możliwie akceptowalne,

5. tylko do ręki to coś o powiększeniu 6x (max. 8x), na wycieczki krajoznawczo-przyrodnicze super, ale do astro to takie obserwacje poglądowe,

 

Inaczej do astro:

Parametry 6-8x to takie stanie z dala przed kosmosem,

Parametry 10x50 to stanie u progu kosmosu,

Parametry 15x70 to pierwszy krok wejścia w kosmos.

 

Na Twoim miejscy brałbym dwie lornetki:

Jedną tylko do astro coś koło parametrów 15x70  bo statyw i teleskop masz, np.

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_124&products_id=455&lunety=Lornetka FUJINON 16x70 FMT SX

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_362&products_id=4043&lunety=Lornetka Orion Resolux 15x70 09546e

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_275&products_id=2187&lunety=Lornetka Delta Optical 15x70 SkyGuide

i  drugą głównie na wycieczki i wszelakie podglądnie przyrody typowo z ręki np.

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_73&products_id=3383

https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Savanna-WP-6x30/86

https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-6%2C5x32/470

Oczywiście powyższe to tylko sugestia - tylko tak na szybko intuicyjnie, na co dziś zwróciłbym uwagę będąc na Twoim miejscu, a patrząc z mojego skromnego doświadczenia.

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To bardzo rozsądna propozycja dla   Miszle.

Któregoś z małych Opticronów jako osobista lornetka dla syna ( 6,5x32 najtańszy, uszczelniony, lekki, zgrabny, b. duże pole widzenia), nie będzie aż tak żal jak dziecko gdzieś nim przez nieuwagę przywali i rozjedzie kolimację, wady pola poza centrum  do zaakceptowania za takie pieniądze, ludzie bardzo chwalą te Opticrony za stosunek jakości do ceny), a tata sobie może sprawi już coś poważniejszego do astro. ?

Jak jest kasa to ja bym też tak zrobił. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak się to przelicza jak myślisz tylko wartości są oszukane. Wg optyczne.pl:

powiekszenie 9,45

pole widzenia 6,09*

pole okularów 57,5*

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)