Skocz do zawartości

Pierwsza lornetka


miszle

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, Panasmaras napisał:

Tylko dorzuciłem kontrargumenty na 8x42 (bo w tym kierunku temat zaczął dryfowć). Ale masz rację, ostatecznie to ręce użytkownika wybiorą. Inna sprawa, że 10x50 nie będzie przecież zła do przyrody.
Gdybym miał wybierać dwururkę do samego podglądania natury, również wybrałbym mniejszą lornetkę (powiększenie 7-8x, szkła 30-42 mm). Natomiast do astro i przyrody, jednak 10x50. Tu w sumie ważne pytanie do Miszle - na co będzie postawiony większy nacisk?

No i pamiętajmy, że to miałby być coś dla dwunastolatka. I weźmy pod uwagę to:

 

21 godzin temu, Panasmaras napisał:

Biorąc pod uwagę, że pierwszymi celami będą Księżyc, planety czy gromady otwarte, powiększenie dziesięciokrotne może być znacznie bardziej "wciągające" niż ośmiokrotne.

A może dobrym zestawieniem jest lornetka 8x i jakiś MAK 127. Teleskop do księżyca i planet. Takie M13 widzenie przez lornetkę robi na mnie większe wrażenie po tym jak zobaczyłem je w w MAKu.
 

21 godzin temu, Panasmaras napisał:

Jeśli dorosły ma coś pokazać dziecku przez lornetkę, to zazwyczaj ustawia obiekt na statywie, a ustatywiona 10x50 pokaże jednak zauważalnie więcej. Być może o tyle więcej, ile potrzeba żeby na dobre zakotwiczyć w naszym hobby.

No i aspekt nauki nieba. Mam 10x50 i mam 7x35 - to właśnie dzięki temu maleństwu nauczyłem się swobodnie odnajdować obiekty. Wskaźnik laserowy obsługiwany przez tatę i lorneta 8x o szerokim polu, to też jest bardzo dobry zestaw moim zdaniem.  Jeśli chodzi o kotwicę to Nikon 10x50 nie wystarczył w moim przypadku. Ja potrzebowałem MAKa...

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Panasmaras napisał:

Hmm, byłem przekonany, że 10x50 ma te 65° pola pozornego (6,5° pola rzeczywistego x10, ale chyba to nieco inaczej się przelicza).

Różnica bierze się z innej dla Nikona metodologii obliczania pozornego pola widzenia lornetek:

Note :Apparent field of view is calculated based on the ISO14132-1:2002 standard.
tan ?' = ? x tan ?
Apparent field of view: 2?', Real field of view: 2?, Magnification: ?

I konkretny przykład: https://imaging.nikon.com/lineup/sportoptics/chart_001.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie czy dane z optyczne.pl są prawdziwe? Pasują do wzoru:

powiększenie x pole widzenia = pole okularów

Czyli tego o którym pisze Panasmaras.

 

powiekszenie 9,45 x pole widzenia 6,09* = pole okularów?? 57,5*

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)