Skocz do zawartości

Dodatki do GSO 10 Dobson


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Co przydałoby się jeszcze do ww. teleskopu?

Na liście zakupów: 

- Soczewka Barlowa GSO 2x 2'' ED

- Kolimator laserowy

- Okular Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV

- Orion Variable Polarizing filter - filtr regulowany polaryzacyjny 1,25"

- Filtr GSO 1,25" #11 zielono - żółty

 

Coś zmienić coś dodać?

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak szerokie pytanie że praktycznie nie można na nie odpowiedzieć, bo każdy użytkownik ma inne preferencje.

O doborze jednego okularu można dyskutować w nieskończoność a co dopiero o całym osprzęcie :)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, eszetka napisał:

Lornetke do przeglądu ;)

Jaką byś polecił? 

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Fakt ale ciut za drogie i niedostępne :)

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Był ten teleskop na giełdzie nie tak dawno za 2,8k

A co do lornetek to Nikon Ex 8x40 .

Z akcesoriami trafiłeś w piątkę .

Był czas jak miałem GSO 10 '' , jedyne co mi brakowało to lasera zamiast szukacza .

Też mam na liście ale tej dodatkowej tak samo potrójną stopkę oraz laser holder. Ale to na później ;)

Zastanawiam się nad filtrami czy coś się przyda jeszcze.

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wojt0000 napisał:

To jest tak szerokie pytanie że praktycznie nie można na nie odpowiedzieć, bo każdy użytkownik ma inne preferencje.

O doborze jednego okularu można dyskutować w nieskończoność a co dopiero o całym osprzęcie :)

Jestem tego świadomy :) po prostu chciałbym się upewnić od bardziej doświadczonych kolegów czy nie zapomniałem o czymś przydatnym co teoretycznie musi być ;)

Czerwoną latarkę jak coś to już mam :)

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Jak teleskop 10 '' to i filtr mgławicowy https://www.astroshop.pl/filtr-uhc/lumicon-ultra-high-contrast-2-/p,6742

Poczytaj tu o filtrach do mgławic http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=91

Mam na oku Filtr mgławicowy UHC 1,25" Explore Scientific wydaje mi się że również spełni swoje zastosowanie

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MattyDesign napisał:

Jestem tego świadomy :) po prostu chciałbym się upewnić od bardziej doświadczonych kolegów czy nie zapomniałem o czymś przydatnym co teoretycznie musi być ;)

Czerwoną latarkę jak coś to już mam :)

Teoretycznie musi być to też pojęcie względne ;) Bez krzesełka, latarki czy goracej herbaty czy kawy w termosie też można obserwować ;)

Ale bez okularu w wyciągu już słabo ;) Ja jedynie mogę polecić Ci zestaw który mam w stopce bo jak widzisz sam posiadam 10".

Tylko tak jak pisałem, akurat takie są moje preferencje, ty możesz mieć inne :)

Ja np nie pakowałbym się w zoom i barlowa. Zwyczajnie nie pasuje mi małe pole. 

Filtr tak jak pisał Andrzej, koniecznie 2". 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj filtrów w oprawie 2" - masz tam redukcję, która pozwoli Ci go używać również z okularami 1,25".

Co do okularów to potrzebujesz na start 3:

- okular do przeglądu nieba z zakresu 24-30mm klasy Explorer Scientific i polem własnym 82°. Na początku zestawowa 30 mm Ci starczy ale wiedz, że jest on średni i da Ci w tym teleskopie dużą źrenicę wyjściowąz która spowoduje, że tło nieba będzie jasne co nie jest dobry w przypadku oglądania DSów i ogólnego przeglądu nieba.

- okular do większości DSó z zakresu 13-16 mm, klasy jak powyżej (np ES 14 mm 82°),

- okular do planet, Księżyca, gromad kulistych, mgławic planetarnych (i do wszystkiego co potrzebuje dużego powiększenia) z zakresu 7-9 mm

Barlow to może na później, choć są tacy co kupują np ES 14 mm 82° i dają Barlowa GSO ED 2" - uzyskują dzięki temu całkiem niezły okular 7 mam i polem własnym 82°.

Na początek filtr UHC 2" a potem OIII 2". Najlepsze to Lumikon, Astronimik ale ceny powalają (szukaj używek, tyczy się to też okularów). Miałem swego czasu UHC od firmy TPL i był całkiem przyzwoity jak za 200 zł. Daleko mu jednak do dwóch powyższych.

Czytaj zresztą forum. Mnóstwo tu podobnych tematów i jak chłopaki piszą. Każdy ma swoje własne preferencje. Żeby dojść do swojego ideału musisz przejść przez wiele okularów ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, orzeszek1916 napisał:

Szukaj filtrów w oprawie 2" - masz tam redukcję, która pozwoli Ci go używać również z okularami 1,25".

Co do okularów to potrzebujesz na start 3:

- okular do przeglądu nieba z zakresu 24-30mm klasy Explorer Scientific i polem własnym 82°. Na początku zestawowa 30 mm Ci starczy ale wiedz, że jest on średni i da Ci w tym teleskopie dużą źrenicę wyjściowąz która spowoduje, że tło nieba będzie jasne co nie jest dobry w przypadku oglądania DSów i ogólnego przeglądu nieba.

- okular do większości DSó z zakresu 13-16 mm, klasy jak powyżej (np ES 14 mm 82°),

- okular do planet, Księżyca, gromad kulistych, mgławic planetarnych (i do wszystkiego co potrzebuje dużego powiększenia) z zakresu 7-9 mm

Barlow to może na później, choć są tacy co kupują np ES 14 mm 82° i dają Barlowa GSO ED 2" - uzyskują dzięki temu całkiem niezły okular 7 mam i polem własnym 82°.

Na początek filtr UHC 2" a potem OIII 2". Najlepsze to Lumikon, Astronimik ale ceny powalają (szukaj używek, tyczy się to też okularów). Miałem swego czasu UHC od firmy TPL i był całkiem przyzwoity jak za 200 zł. Daleko mu jednak do dwóch powyższych.

Czytaj zresztą forum. Mnóstwo tu podobnych tematów i jak chłopaki piszą. Każdy ma swoje własne preferencje. Żeby dojść do swojego ideału musisz przejść przez wiele okularów ?

I tutaj dużo mi dałeś do myślenia :) dziękuję za konkretną odpowiedź :) 

Co myślisz o tym zoomie? W internecie raczej ma dobre opinie a na start chciałem taki kupić żeby sprawdzić jakie ogniskowe będą mi najbardziej odpowiadać.

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zoom Baadera jest całkiem przyzwoity i solidnie wykonany, ale zamiast kupić , lepiej skorzystaj z okazji i looknij u kogoś z Pomorza na wspólnych obserwach. Taniej cię wyniesie. W stosunku do szkieł stałoogniskowych każdy zoom daje znacznie gorszej jakości obrazy. tak samo jest w teleobiektywach foto. Poza tym  w zoomie będziesz miał różne pola widzenia, co ci sie może niezbyt spodobać zważywszy, że nówka Baadera kosztuje  chyba z ponad 8 stówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to mam kocioł ? kupić zooma czy ES 14mm 82* bo barlowa na pewno bo może się przydać.

Z zoomem miałbym pełny zakres ogniskowych a przy zakupie ES mam 14 mm i barlowem 7 mm

w zestawie z 10" jest jeszcze 30 mm ale z barlowem daje 15 mm więc większej różnicy nie będzie jak przy 14 mm ? 

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Orzeszek dobrze ci radzi, bo miał newtona na dobsonie  bodajże 8", potem 10" a teraz ma Taurusa 13 cali, więc sam to przerabiał na własnej skórze i wie co pisze. Zaoszczędzisz kasę.  Zrobisz jednak jak uważasz.   Ja bym na twoim miejscu tego Baadera MkIV w zwierciadle sobie odpuścił , gdyż do żadnego stałoogniskowego ES/82* ten zoom  jakością obrazu ani polem widzenia nie podskoczy, bo z racji swej konstrukcji  nie ma prawa.  Taki zooom jest dobry dla ludzi, którzy chcą zabrać na wyjazd jak najmniej klamotów albo preferują spotting i chcą szybko namierzyć lecący  obiekt na niebie. Przemyśl na spokojnie decyzję. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam zoomów na tyle abym mógł go skreślić. Znam jednak ES 14mm na tyle, że mogę Ci go śmiało polecić. Jego największym minusem jest mały er ale reszta warta swojej ceny (ok 450 zł używka). Jeżeli masz kasę to kupuj od razu jakiś dobry okular 7 mm a jeżeli średnio to szukaj Barlowa GSO ED 2" i z tym ESem będziesz miał 7 mm jak znalazł. Do tego masz 9 i 30 mm - jakiś tam komplet na początek obserwacji :) 
Potem jak Monkin pisze, poszukaj w okolicy jakiś astromaniaków i ugadaj się na wspólne obserwacje. Zobaczysz sprzęty i będziesz wiedział w którą stronę iść dalej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, orzeszek1916 napisał:

Zdaje się, że masz właśnie obok na giełdzie 14 ES ;)
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=52390&view=unread#unread

Dzięki, faktycznie. Muszę sobie jeszcze to ogarnąć wszystko.

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jasne. Ja tego zooma Baadera MKIV ( nóweczkę) miałem przez 2 tygodnie, bo chciałem go kupić i używać w Maczku 127,  a potem w refraktorach.  Dlatego napisałem , że jest całkiem przyzwoity i bardzo solidnie wykonany. Obrazy nie były złe, lecz w porównaniu do stałoogniskowych okularów typu ES/82* zoom nie miał szans. Jak napisałem wcześniej ten Baader to bardzo wygodny okular dla określonej grupy odbiorców, którzy godzą się, w zamian za wygodę,  na pewne ułomności optyczne uzyskiwanych obrazów. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Monkin napisał:

Żeby było jasne. Ja tego zooma Baadera MKIV ( nóweczkę) miałem przez 2 tygodnie, bo chciałem go kupić i używać w Maczku 127,  a potem w refraktorach.  Dlatego napisałem , że jest całkiem przyzwoity i bardzo solidnie wykonany. Obrazy nie były złe, lecz w porównaniu do stałoogniskowych okularów typu ES/82* zoom nie miał szans. Jak napisałem wcześniej ten Baader to bardzo wygodny okular dla określonej grupy odbiorców, którzy godzą się, w zamian za wygodę,  na pewne ułomności optyczne uzyskiwanych obrazów. 

Może uda się ogarnąć zooma i ES 14 mm wtedy byłoby po problemie ale muszę to sobie wszystko przeliczyć :) 

Czytałem róże opinie na temat tego zooma i odpowiedzi były podobne do Twojej, dopiero zaczynam więc prawdopodobnie mi wystarczy.. zobaczymy

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matty jak chcesz  wypróbować tego MKIV to go najlepiej zamów przez internet w jakimś sklepie astro. Jak go nie uszkodzisz, to  zgodnie z przepisami możesz go zwrócić. Porównasz sobie z posiadanymi okularami. On ma zakres pola od poniżej 50* do ok. 69*.  W Esiakach masz 82* pola widzenia własnego okularu. Ja chciałem zooma dla wygody  wykorzystywać głównie w bino w Maczkiem, bo jest bardzo lekki. A skończyło się jednak na szkłach stałoogniskowych. Co nagle, to po diable. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Setaarius napisał:

Ja bym nie tracił czasu na zooma.  Kupił bym dwa używane ES-y lub LVW z zakresów 13-14mm i 7-9.  9mm z zestawu GSO się pozbył. Do tego kolimator, i dobry UHC no i może jakiś ortho do planet. A w przyszłości wymienił też tą 30-tke.

Jak będę miał barlowa to nie starczy sama 14mm? I wtedy zamiast 7mm to nie lepiej cos ponad 24mm?

GSO Dobson 10'' ___ Hyperion Zoom Mark IV / GSO 30 mm 70° / Plossl 9 mm 52° / Barlow GSO 2x 2'' ED ___ Polaryzacyjny ES 2" regulowany / UHC ES 2" / zielono-żółty GSO 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)