Skocz do zawartości

DOT 10x42 HD vs DOT 8x42 HD vs DO CHASE 10x42 ED - recenzja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Trwa test porównawczy nowych na rynku, ciekawych lornetek z rodziny Titanium HD w porównaniu do przedstawicielki obecnej od dwu lat na rynku rodziny Chase ED. Parametry lornetkek nie są typowo astronomiczne ale moim zdaniem bliskie uniwersalnych: do astroobserwacji, dla miłośników ornitologii, na wycieczki w teren i jako lornetki myśliwskie (z podchodu).

Szczególnie ciekawie (na papierze) wyglądają parametry lornetki DOT 10x42 HD z rekordowym w swojej klasie 7-stopniowym polem widzenia. ?

Pierwsze zdjęcie - na pobudzenie ciekawości:

1962450145_HDvseEDvsHD.thumb.JPG.3d7200fe1d792703948f31e9483b4f29.JPG

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, polaris napisał:

Wyedytowane.

CHASE ED znam, ale Titanium HD chętnie bym dotknął i porównał z moją 8x42.

W takim razie zapraszam na wspólne obserwacje i testy w okolicy nowiu -  na początku marca. O ile pogoda będzie łaskawa. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko. Księżyc o średnicy 0,5 stopnia jest idealny do wyznaczenie % ostrego pola widzenia lornetki. Na najjaśniejszych gwiazdach spokojnie można badać poziom aberracji chromatycznej, komy i astygmatyzmu. Na podstawie znanej odległości pomiędzy dwoma jasnymi gwiazdami można sprawdzić, czy deklarowane przez producenta pole widzenia jest zgodne z rzeczywistym; itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AdrianX napisał:

Na Optyczne.pl pojawił się test lornetki DOT 10x42HD 

A tu już niedługo wyniki testu trzech lornetek. I test latarkowy w bonusie. ?

Wyniki pomiarów i opisy już zebrane w tabelkach na luźnych kartkach muszę je teraz przelać na cyfrowy papier. 

Jeśli chodzi o DOT HD 10x42 ED to większość wyników wyszła mi bardzo podobnie jak Optycznym, pomimo mojego znacznie uboższego zaplecza metrologicznego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki 10x42 na testach mnożą się w zastraszającym tempie - już mi się zaczynają nie mieścić na stoliku jurorskim. Jak widać towarzystwo powiększyło się o dwóch zacnych kompanów...

Migawka z wczorajszego ciągu dalszego testu: 4x10x42 pod Arkturem:

1319444723_4DACHWKIPODARKTUREM.thumb.jpg.dd02d4bf9d2df04d45e51e6ad0bb6110.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2019 o 12:18, jutomi napisał:

W takim razie zapraszam na wspólne obserwacje i testy w okolicy nowiu -  na początku marca. O ile pogoda będzie łaskawa. ?

Czy zaproszenie wciąż aktualne? Kiedy moglibyśmy się spotkać?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę nawet i dzisiaj około 20.00 ale patrząc na prognozy to byłby raczej slalom pomiędzy chmurami. Prognozy zapowiadają w miarę pogodny początek nocy w czwartek i piątek oraz stabilizację wyżu z lekkim mrozem na początku przyszłego tygodnia. Chyba musimy być czujni i zdzwonić się wieczorem z lekkim wyprzedzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wiem że mój wpis pewnie jest na "złotą łopatę" ale może coś wynikło z tych obserwacji ? @jutomi jakieś wnioski, jakiś zwycięzca porównania ?

Szukam lornetki 10x42 więc temat mnie zaintrygował ?

 

  • Haha 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki za przypomnienie. ?

Obserwacje odbyły się. Wykonałem tabelkę z porównaniem parametrów oraz wyciągniętymi wnioskami końcowymi.

I tylko nie pamiętam dlaczego nie zamieściłem tego wszystkiego tutaj tylko na sąsiednim forum: 

https://astropolis.pl/topic/66512-test-porównawczy-lornetek-dot-hd-10x42-ed-vs-dot-hd-8x42-ed-vs-do-chase-10x42-ed/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)