Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.02.2019 Palomar 2


Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, lukost napisał:

W teleskopie dwunastocalowym "dwójkę" najlepiej łapać przy pow. ok. 100-150x, ale i tak możemy spodziewać się tylko bardzo słabego, widocznego zerkaniem "kleksa"; śladów rozbicia próżno wypatrywać.

Wolałbym dodać coś na świeżo, ale bardzo rzadko obserwuję ostatnio. Mogę potwierdzić natomiast powyższe słowa. W moim 12" określiłem tę gromadę podobnie.

" Duży problem miałem natomiast z Palomarem 2 w Woźnicy. (...) Po paru próbach ujrzałem nareszcie jakieś światło. Już myślałem, że zdrętwieje. Było widać ledwo plamkę (...)."

Jakiś czas później, innej nocy:

"Wróciłem do Palomara 2 w Woźnicy i tym razem był to znacznie łatwiejszy obiekt, choć nadal bardzo słaby."

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten OT. Na Palomara 2 polowałem 2 razy, teleskopami 10.5" i 16". Pech chciał, że warunki były dość słabe i nie miałem dobrej mapki. Oczekiwałem, że mając 13mag obiekt ten będzie oczywisty, ale czytając Wasze opisy widzę, że słabo się przygotowałem. Zeszłej zimy wydrukowałem zdjecie DSS i miałem na nią zapolować, a tu już następna zima leci....  Jeszcze w lutym będzie szansa, niedługo Łysy będzie się zmniejszał :)

PS. Gdzieś wyczytałem, że pył przysłaniający gromadę osłabia jaj blask o ok 2mag, a najsłabsza gwiazda ma ok 19.5mag

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2019 o 22:49, lukost napisał:

W sieci znalazłem informację, że gromada byłaby ponad 1mag jaśniejsza, gdyby nie ten kurz... 

Przeproś! ?
Tak na marinesie, ów kłębek kurzu (B221) jest częścią Obłoku Molekularnego Byka. Gdyby to nie był wschodni, rozrzedzony kraniec kompleksu, możliwe że byłby to obiekt niewyłapywalny wizualnie :P
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem wczoraj z godzinnego okienka  na szybkie obserwacje. Przejrzystość była naprawdę super. Pomimo, że lustro krzyczało 'nie' rzuciłem okiem na M42 ;) Nawet pojawiły się delikatne kolorki , ceglasto-czerwone skrzydła i zielonkawe centrum. Na mojej miejscówce jest to naprawdę rzadki widok.

Co do Palomara 2, to oczywiście zaopatrzyłem się w zdjęcie DSS o polu ok stopnia, niestety nie wziąłem mapki o szerszym polu i musiałem się ratować mapką z telefonu i później czekać na jako-taką adaptację. Na szybko jaśniejącym niebie, pomimo super przejrzystości nie jest to łatwy obiekt. W okularze przeglądowym (źrenica 5,7mm) nic nie widać, za jasne tło. Dopiero przy 186x (źrenica 2,2mm) można było dostrzec słabą plamkę światła powyżej dwóch gwiazdek, widoczną zerkaniem i przez ok 50% czasu. Kiedy tylko łysy wychylił się znad horyzontu nic już nie było widać. Cóż, mam poczucie niedosytu, więc pewnie jeszcze tu wrócę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)