Skocz do zawartości

Kupię lornetkę


miszle

Rekomendowane odpowiedzi

15x70 to za mało do samolotów. Tak wyczytałem gdzieś tutaj, a napisali to ludzie, którzy zajmują się tym. Sam z ciekawości sprawdzałem jak to jest z taką lornetką. Owszem, samolot widać. Ale większy power byłby przydatny. 

Tylko tu jest mały haczyk. Im większy power, tym mniejsze pole i trudniej trafić. Ale daje się to opanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Argusa 25x100 i samolot nadal nie był jakiś wielki. Owszem widziałem napisy WIZZAIR z odległości około 12km, ale super szału nie było jeśli ktoś lubi rozpoznawać detale na samolocie.

Na forach czytałem, że ludzie nawet MAK127 kupują do obserwacji, bo co zrobić jak samolot jest 40km dalej, a koniecznie chcemy go zobaczyć lepiej. Czasem wystawiam swojego SW102/500 i obserwuję samoloty na pow 50x ale na jedno oko tylko :(

Polecam mimo to 20x80 na montażu AZ3.  Ja miałem tak zawieszonego Argusa (3,8 kg) i podążałem płynnie za samolotem bez żadnych drgań obrazu. Sam byłem tym zaskoczony jak tutaj AZ3 daje radę. Jego głowica umożliwia płynne ruchy w każdą stronę, co jest dla niektórych przekleństwem przy wieszaniu ciężkiego astro sprzętu;) Dla samolotów, to właśnie zaleta.

A do astro obserwacji 20x80 jak znalazł.

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spottingu na Maku mogę potwierdzić. Śledzenie ekstremalnie wysoko lecących samolotów w Maczku 127 z nasadką bino jest zajefajne, nawet mimo jego  małego pola i bardzo dużej ogniskowej.  Ale w tym przypadku w grę wchodzi tylko obserwacja na bardzo lekko pracującym montażu azymutalnym (mnie się sprawdza GSO ATZ), bo samoloty w powerach rzędu +80x strasznie szybko uciekają. Za to widać praktycznie każdy szczegół . ;-) Przy odrobinie wprawy w śledzeniu  i dobranych odpowiednio okularach jest to bardzo fajna zabawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)