Skocz do zawartości

Nauka przez porażki, a więc astroszkiców początki


PaperMoon

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisałem, możesz to wrzucić do GIMPa i pobawić się z wyrównaniem tła oraz poprawić i usunąć błedy lub przebarwienia... Pisałaś, że obserwujesz lornetką10x50, więc to nie dziwie się, że masz problem z skalą, bo uwiecznić takie pole to pewnie nie lada wyczyn ;) Sama zauważasz swoje błędy i dlatego wydaje mi się, że będzie tylko coraz lepiej. Powodzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakże ładna noc, łysego ni widu, ni słuchu, duża część pyłów i łun udała się na spoczynek, a więc ja wybyłam z domu ciesząc się z lepszej widoczności. Choć dała mi możliwości na obiekty, których nie było szans dostrzec poprzednio, zabrałam się za szkicowanie czegoś, na co często zwracam uwagę patrząc w tamte rejony.

NGC 2301 zauroczyło mnie swoją obecnością w rzucającym się w oczy krzyżu. 

Ze smutkiem przyznaję, że moje testowanie białych kredek na tym obiekcie kiedy dostałam w ręce mój czarny szkicownik, wyszło zdecydowanie lepiej niż to ''poważniejsze'' posiedzenie. Wykrzywiłam skalę, krzyżyk jest za długi, pięciokąt pod nim zdecydowanie za mały i w innym kształcie niż powinien. Jedyne z czego jestem zadowolona, to że dzięki warunkom mogłam uwiecznić o wiele więcej gwiazd niż przy poprzednich szkicach. 

Lewa strona jest niedokończona. Kiedy przyszedł na nią czas, zdecydowałam, że czas się zwijać do domu, bo niestety nie czuję już kompletnie nóg, nie mogę rysować kiedy wszystko mi się trzęsie, a czapka cały czas spada mi na oczy. Okazuje się że 3 warstwy kurtek nie są wystarczające na siedzenie na polach przy -5 stopni (Co jest dosyć dziwne, bo dały radę rok temu na wyjściu przy -15 st.) 

Na pewno podejdę do tego jeszcze raz, kiedy zrobi się cieplej, a wtedy zobaczymy, czy udało mi się poprawić swoje umiejętności:D IMG_20190222_225632.thumb.jpg.34cbac1e0380a143ed4eaf1c632774d7.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie było z wiatrem, ale u mnie było na tyle zimno, że ostatnią rzeczą, na jaką miałbym wczoraj ochotę, byłoby chyba szkicowanie na dworze. Wyszedłem tylko na krótki spacer i spojrzałem lornetką na kilka obiektów (może chwilowo nie mam zapału, a może to jakiś foch na pogodę). Szkicowałem kiedyś raz przy temperaturze -25 stopni, ale wtedy nie było wiatru.

Co do szkiców, to zawsze można osobno trochę potrenować w domu, rysując obiekty przykładowo z ekranu kompa. Jak na początki (o ile to początki ze szkicami astro), to jest całkiem spoko. Rozmieszczenie gwiazd, odległości, różnica jasności, skala, to wbrew pozorom nie takie łatwe zadanie w warunkach polowych. Trochę tych gwiazdek naniosłaś. Odnośnie tła, to spróbowałem się trochę pobawić po swojemu - mam nadzieję, że nie masz mi za złe - i wyszło coś takiego jak poniżej. Ostatnia wersja najmniej zmieniona - widać jeszcze trochę fakturę.

 

24533438_hhhhhhhhhhhhhhhhggggggggggggg1.thumb.jpg.8f0e8635ca051c08d8119a3b94deb45f.jpg

75363174_snefff8.thumb.jpg.f02ccd908a7a837abf338aaea046a970.jpg

1334746607_aaaaaaaaaaahhhhhhhhnnnnnnnnnn.thumb.jpg.a7da8f801a1fecb79bde1c977085d919.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2019 o 23:19, PaperMoon napisał:

 (...) NGC 2301 zauroczyło mnie swoją obecnością w rzucającym się w oczy krzyżu. (...)

To jest świetny wybór - chyba najlepsza gromada otwarta w Jednorożcu dla małych i średnich apertur (zróżnicowanie barw/jasności gwiazd wchodzących w jej skład i okolicznych gwiazd tła). Poświęciłem jej wczoraj jakieś 10 minut na mrozie i dokuczliwym wietrze. Pięknie prezentuje się w lornecie 25x100, a i w 12x56 ma sporo do zaoferowania. Miała zostać obiektem tygodnia, ale jakoś nie mam weny do pisania. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damian P. Ślicznie dziękuję za tą zabawę, miałam nawet sama prosić kogoś, by poświęcił trochę czasu żeby pokazać mi, że faktycznie się da to jakoś obrobić, ale wydawało mi się to zbyt zuchwałe, żeby zabierać komuś czas.

Mógłbyś mi proszę wyjaśnić czym dokładnie ponaprawiałeś jakość mojego szkicu?

@lukost Aż się czuję zaszczycona taką pochwałą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem programu PhotoScape - jest darmowy i prosty w obsłudze. Najpierw przyciemniłem górną część, by mniej więcej wyrównać całość, potem użyłem odpowiedniego "efektu kliszy", który zmniejszył widoczność faktury, wykadrowałem, znów jakiś efekt, ustawienie jasności, to tamto i w sumie tyle mniej więcej, jeśli chodzi o ostatnią wersję. W pierwszych dwóch natomiast dobrałem jeszcze jakiś "efekt", który bardziej złagodził całość i postanowiłem dodatkowo trochę się pobawić ręcznym usuwaniem pozostałości tła - resztki faktury itp.

Jeśli zechcesz pobrać program i byś potrzebowała dokładnej instrukcji ze screenami, co i jak mniej więcej, to daj znać; w wolnej chwili opiszę, ale będzie to tylko przykład, bo ja to wszystko robię trochę intuicyjnie;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Powiedz mi, czym oświetlasz czarną kartkę? Mam od dawna czarny papier i pastele, próbowałem w weekend szkicu i nic nie mogłem zrobić, jak dawałem słabe światło czerwone to nie widziałem kartki, jak z drugiej latarki miałem mocny czerwony na tyle, żebym widział dobrze kartkę to wtedy przeszkadzało mi to w obserwacjach.

Chyba trzeba wrócić do białej kartki, ołówka i tak się ćwiczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przyczepioną do szkicownika małą lampkę przeznaczoną do czytania. Jedną ręką trzymam szkicownik i jednocześnie zasłaniam światło tak, żeby mi nie przeszkadzało i tylko wystarczająco oświetlało kartkę. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale działa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Wyborów trudne zagwozdki, czyli czysta, bezchmurna noc.

Już będąc w połowie drogi zerkając co nie co nad głowę przeczuwałam, że tego dnia prawdopodobnie dane będzie mi ujrzeć drogę mleczną pierwszy raz od dłuuugiego czasu. I nie myliłam się. Mleko ładnie rozlało się po niebie, powoli odsłaniając swoje jądro. I tu zrodziło się pytanie: Co właściwie chcę narysować w tak ładną noc? Przecież tyle możliwości stoi przede mną otworem. Ale koniec końców po sprawdzeniu ilości widocznych księżyców Jowisza skierowałam się trochę bardziej na wschód. Oczom moim ukazało się kilka oczywistych mgieł i wcale to nie rozwiązało mojego problemu ''co narysować''. Ostatecznie poszłam na kompromis i w jednym kadrze złapałam M17, M18 i M24, z racji braku czasu na wszystkie obiekty po kolei. Mogę więc powiedzieć, że rzuciłam się z motyką na słońce. A może lepiej z motyką na jądro drogi mlecznej ;) Najbardziej obfity obszar w noc z całkiem przyzwoitą widocznością? A jakże. Szkoda nie skorzystać z takiej okazji, nawet jeśli nie jestem jeszcze wprawiona w uwiecznianiu tak dużej ilości gwiazd.

Muszę przyznać, że po półtorej godzinie stawiałam już kropki trzęsąc się z zimna, a od początku widząc ilość gwiazd jakie chcę uwiecznić podświadomie się poddałam i kropkowałam z myślą ''co będzie, to będzie'', stąd nie jest to najbardziej adekwatne dzieło, ale mogło być gorzej. Najtrudniej było pokonać swój perfekcjonizm i odczepić się od szczegółów, kiedy zamiast skupić się na głównych punktach widoku, od razu widząc ''o, a tam mi majaczy jakieś 5 ledwo widocznych gwiazd koło tej, którą właśnie narysowałam'', chciałam już klepać ten jeden małoznaczący obszar, pozbawiając się tym samym czasu na resztę.

Przed 2, kiedy uznałam, że więcej dopatrywać już nie chcę, przerzuciłam się na szybki przegląd nieba i... akurat w tym momencie widoczność nagle się pogorszyła. Mgła? Mało co już mogłam dostrzec. Na tym zakończył się mój dzisiejszy wypad.

Postanowiłam wstawić dzisiejszy efekt, żeby porównać go z innym podejściem, może nawet jeszcze w tym roku.

m17raz.png

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)