Skocz do zawartości

Teleskop dla początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałem prosić o poradę wyboru pierwszego teleskopu. Przeczytałem parę wątków na ten temat i żaden nie dał mi jasnej odpowiedzi.

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Dzielnica na obrzeżach miasta. 

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Nie ma za dużo miejsca więc duże konstrukcje odpadają. Poręczny, łatwy w przenoszeniu. Montaż odpowiedni do teleskopu(bardziej poręczny na balkonie). 

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Częsta obserwacje z balkonu (1,5 m na 3 m, 2 piętro). Wyniesienie na dwór przed blok lub polana w lesie. Wyjazdy poza miasto wchodzą w grę.

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Na pewno księżyc i słonko(przez filtr), planety, z tego co czytałem to DS z miasta słabo widać, jak bym pojechał po za miasto to jakby ten ten teleskop coś by pokazał to było by fajnie.

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

Chciał bym przeznaczyć około 1000 zł na samą tubę. Sprzęt może być używany albo nowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. DSy może i słabo wypadają w mieście, ale trochę je widać. Dużo słabiej niż pod ciemnym niebem. A moim zdaniem one na niebie są najpiękniejsze. 

Do miasta to trudno coś polecić, zwłaszcza w tak małym budżecie. 

Mogę polecić, (chociaż to złe słowo, bo generalnie nie polecam tego sprzętu na początek przygody z astronomią) Mak 127 na AZ4 lub (z wyraźną niechęcią refraktor 90/900 na EQ3-2).

Moim zdaniem refraktor 90/900 to bardzo słaby teleskop ale za to bardzo niewygodny w użyciu. A montaż EQ3-2 do wizuala w trybie EQ to porażka (tak uważam). 

Mak 127 to fajna mała tubka. Do Księżyca, gromadek i planet nadaje się super. Trochę innych DSów też zobaczysz zwłaszcza pod ciemnym niebem. Pamiętam swój opad szczęki, gdy w Borach Tucholskich zobaczyłem M31 i jej satelitarne galaktyki. 

Ten maczek to dobra tubka, ale nawet używka jest ponad budżet. 

Wada - wymaga studzenia, 30-60min przed obserwacją. Ma małe pole. Szukaj z wyjściem 2 calowym. Z tego co pamiętam, to okular o ogniskowej 31mm nie winietuje, powyżej już tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy Mak kosztuje około 1500 zł. Myślę, że dozbieram sobie do tej kwoty, jak na razie nie śpieszy mi się z zakupem. Będę szukał używanych. 

1. Czy w tej kwocie jest może coś innego polecenia?

2. Co powoduje różnica między okularem 1,25 a 2. 

3. Czy chodzi o taki AZ4??  https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1799&lunety=Monta azymutalny Synta AZ4 g owica AZ 4 statyw stalowy 1 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 3. Do Maka 127 wystarczy AZ4 na aluminiowych nogach (to się nazywa LT1), ale z jakiś zadziwiających powodów jest on obecnie droższy od wskazanego przez Ciebie. Zatem tak - taki jak pokazujesz.

Ad.2. Ogólnie: wygodę używania, dostęp do lepszych okularów itd. Ale w maku różnica będzie niewielka, bo wiele DS-ów i tak nie pooglądasz, a na większych zbliżeniach i tak wszystko jest 1,25". Główna różnica jest taka, że do wersji 2" możesz dokupić niezłego SWANa 33mm, którego ciężko czymś zastąpić w 1,25".

Jak będziesz czatował na używkę Maka, to pamiętaj, że one się pojawiają falami. Jak chciałem kupić swój, to nic nie było przez prawie miesiąc - jak chciałem sprzedać, to jednocześnie wisiały 3 oferty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, esteon napisał:

Główna różnica jest taka, że do wersji 2" możesz dokupić niezłego SWANa 33mm, którego ciężko czymś zastąpić w 1,25".

Zgadzam się w 100% i to jest super okular do MAKa, którego używałem najczęściej do DSów.

 

37 minut temu, Setaarius napisał:

Używaną Tubę można wyrwać w cenie 300-500. Trochę cięższy i dłuższy,  ale tańszy i według mnie wciąż mobilny. Bardziej wymagający w stosunku do okularów, ale trochę lepiej pokaże DS.? ??

No ale jak miejscówka to balkon na obrzeżach miasta to i tak tam DSy znacząco lepiej nie wypadną. Za to planety i księżyc będzie znacznie wygodniej oglądać w MAKu.
Newton jest o wiele bardziej wymagający co do okularów i znacząco mniej mobilny. MAK 127 to tuba, którą da się upchać do plecaka i ruszyć z nią w drogę... 

 

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Zgadzam się w 100% i to jest super okular do MAKa, którego używałem najczęściej do DSów.

 

No ale jak miejscówka to balkon na obrzeżach miasta to i tak tam DSy znacząco lepiej nie wypadną. Za to planety i księżyc będzie znacznie wygodniej oglądać w MAKu.
Newton jest o wiele bardziej wymagający co do okularów i znacząco mniej mobilny. MAK 127 to tuba, którą da się upchać do plecaka i ruszyć z nią w drogę... 

 

 

 

Kolega pisał,  że wyjazdy wchodzą w grę stąd moja sugestia.  MAK jest ciemny i Newton lepiej wypadnie na DS dodatkowo zyskując aperturą, a na planetach nie będzie zbytnio ustepował. Wszystko zależy od tego jakie wypady i jak często kolega planuje. Zawsze jestem zwolennikiem bardziej przyszłościowych zakupów i tutaj według mnie Newton pokaże więcej jak kilka planet się znudzi i trzeba się będzie ukłonić w kierunku DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DeLooki, a jakie masz niebo u siebie na balkonie? Czy widzisz Drogę Mleczną? 

Jeśli tak, to możesz myśleć o tym Newtonie 150/750. Ale to światłosilny teleskop, lepiej skorygowane okulary potrzebne, droższe. 

Chyba na AZ4 ludzie też go wieszają, nie miałem, nie mam tu żadnych doświadczeń, ale tak ludzie piszą. 

Z drugiej strony, im większa apertura, tym więcej widać. 

Ja nie przepadam za małymi Newton'ami, wolę refraktory, ale to trochę ponad budżet. 

Mak jest nazywany ciemnym teleskopem, bo ciężko uzyskać dużą Źrenicę Wyjściową. Ogniskowa 31mm (czy 33mm, nie pamiętam) to maksimum, jakie można włożyć do tego teleskopu bez winiety. 

Ma swoje wady ale i dużo zalet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Lat temu ..... kilka..naście kupiłem używanego TAL-1, rosyjski Newton i to był/jest według mnie bardzo dobry sprzęt o całkiem dobrych parametrach a przy tym wcale nie drogi. (https://www.youtube.com/watch?v=sfTgOK6ljRo&ab_channel=DaveTrott) Na Ebayu można tanio dostać. https://www.ebay.ie/csc/Telescopes-Binoculars/28179/i.html?_sop=19&_mPrRngCbx=1&_nkw=tal-1+telescope Dla porównania wcześniej miałem trochę mniejszą Meade (już nie pamiętam średnicy lustra) ale bez porównania z TAL'em.

Jeśli ktokolwiek używa jeszcze tego zabytku ... z jego pomocą patrzyłem na Księżyc, Jowisz, Saturn i wiele innych obiektów i muszę powiedzieć ..... widoki były fantastycznie fantastyczne.

Niestety od pewnego czasu nie podglądam nieba z braku czasu i miliona innych zajęć ale włąśnie zamierzam odkurzyć mój teleskop.

Coś takiego z pewnością byłoby dobre na początek.

.... czy nie ?? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)