Skocz do zawartości

Unikalne amatorskie obserwatorium astronomiczne


Rekomendowane odpowiedzi

  Ten wątek będzie skrótem bardziej obszernego, który umieściłem na Forum ?Astropolis.pl? i jeśli ktoś będzie chciał zapoznać się z całym materiałem, zapraszam na stronę:

http://astropolis.pl/topic/38891-unikalne-amatorskie-obserwatorium-astronomiczne/

  Pomysł zbudowania tego obserwatorium powstał już dość dawno. Autor tego pomysłu zaczął od przygotowania planów, sukcesywnym zakupie potrzebnych materiałów i po trwającej ponad rok budowie, budowa została ukończona w 1985 roku.

  Oto zdjęcie, wykonane właśnie w 1985 roku przez twórcę tego obserwatorium:

obserwatorium.jpg

  Na czym polega unikalność tego obserwatorium ?  Nie tylko na tym, że całe obserwatorium (i kopuła) zostało zbudowane ręcznie przez jedną osobę, ale i na tym, że jego twórcą jest prof. Wojciech Fangor, znany - także w Polsce - art. malarz, grafik, rzeźbiarz, twórca wielu plakatów filmowych i teatralnych, etc...

  Dziś w internecie można sporo znaleźć informacji o artyście, o obrazach i jego wystawach (w wielu krajach, w tym w USA), ale o tym, że astronomią zaczął się interesować w wieku 12 lat,  że pisał artykuły w ?Uranii? o budowie lunet, wygłaszał odczyty astronomiczne w Obserwatorium (w Warszawie), pomagał w odbudowie tego Obserwatorium  po II W. Ś.  - nie ma prawie żadnych informacji, ani w internecie, ani w licznych katalogach muzeów i galerii...  Może gdzieś jest jedno zdanie o astronomii.  Postanowiłem tę lukę uzupełnić, choć w małym zakresie...

  Kiedy na początku marca 2012 roku Oddział PTMA w Warszawie zaczął nadawać w internecie relacje ?na żywo? z pokazów nieba, obserwacji i spotkań (takich, jak Piknik Naukowy)

  http://ptma-warszawa.astronomia.pl/ptma_tv.htm

  i kiedy zaczęły się spotkania z cyklu pt: ?Szanujmy wspomnienia?, podczas których Janusz Wiland przeprowadzał wywiady z astronomami na temat ich początków zainteresowania się astronomią (m. in. 12 kwietnia br został nadany wywiad z dr Henrykiem Brancewiczem, prezesem ZG PTMA),  padła propozycja przeprowadzenia takiego wywiadu z Wojciechem Fangorem.    Nie było to łatwe - trudno było znaleźć termin odpowiadający zarówno W. Fangorowi jak i nam, z PTMA, aby pojechać do niego i nagrać taki wywiad.  W końcu sam pojechałem z kamerą i po trwającej prawie 2 godziny jeździe autobusem PKS, dotarłem na miejsce.  5 maja 2012 wywiad został nagrany.

  Chciałem jak najszybciej zmontować cały film; niestety, z powodu pewnych kłopotów (nie technicznych) w ciągu pierwszych 10 dni udało mi się zmontować tylko pierwszą część filmu, w wersji roboczej, bez pełnego dźwięku i bez zdjęć, które miały ilustrować całą historię.  Dopiero na początku czerwca ta część została ukończona - niestety z powodu EURO-2012  trudno było znaleźć odpowiedni termin (i godzinę) nadania, aby nie kolidował z meczami...  A kiedy pod koniec czerwca umówiłem się na próbę techniczną przed nadaniem filmu, próba, trwająca tylko kilka minut zakończyła się niepowodzeniem...  Okazało się, że jakość obrazu i dźwięku podczas odtwarzania filmu z DVD jest słaba (to nie wina filmu), mimo że obraz i dźwięk z innych źródeł (np. z kamery internetowej) - były dobre.  Za kilka dni miną już 3 miesiące od nagrania wywiadu z prof. Wojciechem Fangorem, a emisji filmu na stronie PTMA dotąd nie było i pewnie nie będzie...

  Film:  ?Od Astronomii do Malarstwa?

Film, zatytułowany przez prof. Fangora ?Od Astronomii do Malarstwa? składa się z czterech podstawowych części (epizodów):

  1.  Początki zainteresowania się astronomią prof. Fangora (przed rokiem 1939);

  2.  Pierwsze lata po II Wojnie Światowej - współpraca z PTMA (spotkania ze znanymi astronomami zawodowymi - dr Janem Gadomskim i prof. Włodzimierzem Zonnem) i budowa swojego pierwszego małego obserwatorium w rodzinnej posiadłości w Klarysewie koło Warszawy;

  3.  Lata pobytu w USA (1966-1999) - i w tym właśnie okresie - udział w wyprawie do Meksyku na całkowite zaćmienie Słońca w 1991 roku  oraz zbudowanie swojego dużego obserwatorium w Summit  (które jest tematem tego wątku);

  4.  Lata ostatnie, po powrocie do Polski ? a w tej części  m. in. o ponownych (choć dość luźnych) kontaktach z Oddziałem PTMA w Warszawie, o rodzinnej bibliotece astronomicznej (w tym o egzemplarzu ?De Revolutionibus...? Kopernika),  a także - historia kilku obrazów o tematyce astronomicznej.

  Cały film jest dodatkowo ilustrowany zdjęciami (jest ich ponad 60) ? niektóre z nich są na filmie pokazane publicznie po raz pierwszy !  Ze względów na długość gotowego filmu (70 minut) początkowo zamierzałem pokazać najpierw pierwszą (trwającą 20 minut) część ? tak szybko, jak to było możliwe.  Niestety...

  Trwające od prawie dwóch miesięcy trudności z emisją tego filmu na stronie PTMA sprawiły, że zrezygnowałem z tego planu i pokazałem tutaj krótki, trwający tylko 11.5 minuty fragment.

  Ta forma pokazania fragmentu filmu musiała zastąpić nasze spotkania ?na żywo? na stronie PTMA i dlatego niestety, nie mogliśmy odpowiadać (tak jak do tej pory) na pytania zadawane podczas emisji audycji.  Szczególnie zapraszałem do obejrzenia nagrania naszych stałych uczestników internetowych transmisji Oddziału PTMA ? jeszcze kilka tygodni temu pytali się na czacie o termin nadania filmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Prawie 6 dni temu umieściłem wątek o obserwatorium astronomicznym prof. Wojciecha Fangora,  o jego wieloletnich zainteresowaniach astronomią,  współpracą z PTMA  oraz z astronomami zawodowymi - przeczytało go  50 internautów.  Umieściłem też link do fragmentu filmu ?Od Astronomii do Malarstwa?.  (Cztery tygodnie temu umieściłem ten temat także na forum ?Astropolis? ? tam przejrzało go ponad 1540 osób  :D ).

  Udostępniony fragment filmu obejrzało - na obu forach łącznie - 15 osób :o  (to 1% z prawie 1600, które przeczytały tę historię)  i kilka kolejnych osób spoza forów astronomicznych.  Tak jak pisałem wcześniej, dodatkową atrakcją filmu są dołączone zdjęcia ? np. z reprodukcjami obrazów i rysunków z zaćmienia Słońca z 1991 roku (tych na pokazanej części filmu nie było).

  Dziękuję zatem tym 15 internautom z obu forów astronomicznych, którzy obejrzeli udostępniony fragment filmu ? filmu, który został nakręcony specjalnie dla miłośników astronomii z PTMA (choć do dziś nie został na stronie PTMA pokazany).  Mogli się dowiedzieć o czymś, o czym nie ma w internecie, ani w dostępnej (np. w encyklopediach czy katalogach) bibliografii prof. Wojciecha Fangora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

  Na początku października br  mam dwie rocznice ? 56 rocznicę wstąpienia do PTMA :D  oraz...  to już 5 miesięcy temu nakręciłem wspomniany wyżej film ?Od Astronomii do Malarstwa?, który do tej pory (pewnie pechowo) nie był pokazany na stronie PTMA TV-live.

  Jest jednak szansa na pokazanie całego filmu i to jeszcze w październiku. Dokładnie gdzie i kiedy ? ? dopóki nie będę miał pewności, że film będzie puszczany (i to prawdopodobnie nie jeden raz), na razie nie chce ?zdradzić? szczegółów.

  Ale w nawiązaniu do treści filmu i kontaktów Wojciecha Fangora z PTMA (i Oddziałem PTMA w Warszawie)  pokazuję zdjęcie, które wykonałem ok. 2000 r  w rozbudowywanym (wówczas) Obserwatorium PTMA. Było jeszcze przed powrotem do nas (z wypożyczenia do obserwatorium PAX-PTMA) naszego największego teleskopu TN-350:

 

wf-ptma.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

  W ciągu pierwszych 6 miesięcy (od  maja 2012) film ?Od Astronomii do Malarstwa? nie doczekał się swojej premiery (nie był puszczony nawet na stronie www PTMA), a tylko jako jedna z imprez towarzyszących wystawie ?Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra? (w Muzeum Narodowym w Krakowie) i jest puszczany raz w tygodniu.  Dodam, że wystawę tę otwarto 19 października br i będzie czynna do pierwszych dni stycznia 2013 r.

  Tydzień temu umieściłem na YouTube krótką (11 minutową) wersję informacyjną pełnego (65 minutowego) filmu.

  Ta wersja informacyjna nie zastąpi obejrzenia całego filmu (pokazane są tylko dwa krótkie fragmenty z czterech astronomicznych epizodów przedstawionych na filmie), ale może zachęci do obejrzenia całego filmu i lepszego poznania drugiej pasji Wojciecha Fangora ? astronomii.

  A tak wygląda:

  -  strona frontowa Muzeum Narodowego w Krakowie (zdjęcie zrobiłem 18.10.2012),

  -  wnętrze Muzeum z obrazami,

  -  panorama (aparat trzymałem w ręku, stąd pewne niedoskonałości w złożeniu tej panoramy):

post-300-13769987242_thumb.jpg

post-300-137699872428_thumb.jpg

post-300-137699872436_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

  Witam,

  Mogę już oficjalnie poinformować, że 7 stycznia 2013 r , o godz. 18:15, w Centrum Astronomicznym  (CAMK) w Warszawie (ul. Bartycka 18)  odbędzie się spotkanie i pokaz filmu dokumentalnego  ?Od Astronomii do Malarstwa?.

  Będzie to pierwszy w Warszawie publiczny pokaz całego filmu ? ponieważ udział wezmą autorzy filmu,  można powiedzieć, że będzie to premierowy pokaz filmu.

  Udział swój zapowiedział także prof. Wojciech Fangor ? po filmie przewidziana jest dyskusja (na temat filmu i nie tylko filmu...)

  Dodam, że pokazane zostaną także dodatkowe zdjęcia ? zarówno te, które nie znalazły się w

ostatecznej wersji filmu, jak i inne, które nawiązują do poruszanych tematów na filmie.

  Pewna ilość wydrukowanych zaproszeń będzie dostępna w lokalu PTMA w najbliższy poniedziałek ? 17 grudnia 2012 (od godz. 18).  Jest więc szansa, że na zaproszeniach będzie można (podczas styczniowego spotkania)  dostać autograf prof. Fangora

  Więcej informacji o tym spotkaniu znajdziemy m. in. na oficjalnej stronie CAMKu:

https://www.camk.edu.pl/pl/blog/2012/12/10/wojciech-fangor-od-astronomii-do-malarstwa-astronomy-painting/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

  jak pewnie wszyscy śledzący ten wątek wiedzą, wczoraj ?  7 stycznia 2013 r, w Sali Wykładowej CAMK  odbyło się spotkanie, na którym poza premierowym puszczeniem filmu  ?Wojciech Fangor: Od Astronomii do Malarstwa? i zdjęciami uzupełniającymi, odbyła się dyskusja na tematy astronomiczne i malarskie z udziałem prof. Wojciecha Fangora.  Dodam  że wiele zdjęć umieszczonych w filmie pokazywałem po raz pierwszy publicznie, a wśród zdjęć uzupełniających zdjęcia z czasów ?pobytu? PTMA w Al. Ujazdowskich.

  Podczas transmisji tego spotkania z prof. Fangorem, zastosowałem trzy mikrofony wyższej klasy, a dźwięk był odpowiednio przeze mnie miksowany. Ten sam dźwięk, który nagrywałem kamerą, był puszczany w ?eter? internetowy.

  Według opinii wielu uczestników spotkania (a także z moich rozmów telefonicznych później) ? spotkanie było udane,  film się podobał, a dyskusja ? wartościowa merytorycznie. Dodam, że internauci mogli zadawać pytania, na które Wojciech Fangor także odpowiadał.

  Niestety, nie całe spotkanie się nagrało ? z nieznanych mi powodów nastąpiło nagłe wyłączenie kamery ? obraz na poglądzie był, ale się nie zapisywał.  Będę ?ratował? ten fragment nagrania  łącząc nieruchome obrazy z otrzymanym przeze mnie nagraniem fonii przez internet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  Tydzień temu umieściłem na YouTube krótką (11 minutową) wersję informacyjną pełnego (65 minutowego) filmu.

 

Bardzo zaciekawił mnie ten fragment filmu. Mam pytanie: czy mozna gdzies w internecie obejrzec pełną wersje filmu "Od Astronomii do Malarstwa"?
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  jeżeli ktoś nie był jeszcze na wystawie Wojciecha Fangora w Muzeum Narodowym w Krakowie, a w dniach 19 i 20 stycznia będzie w Krakowie - to ma ostatnią szansę ją zobaczyć.

  W okazji finisażu tej wystawy film "Od Astronomii do Malarstwa" ma być puszczany kilka razy dziennie.

  Obecnie nie ma w internecie dostępnej pełnej wersji filmu, ale nie wykluczam, że może wreszcie uda się wyemitować ten film na stronie Oddziału PTMA w Warszawie. Informacja będzie podana pod adresem:

http://ptma-warszawa.astronomia.pl/ptma_tv.htm

  Na razie mamy problem techniczny z emisją przy wykorzystaniu odtwarzacza DVD.  Była jedna, niebyt udana próba (rwany obraz i dźwięk) na początku lipca ub. roku  i... na tym się próby skończyły.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)