Skocz do zawartości

Astro z Biedronki ;)


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, lukost napisał:

Takie coś dziś w Biedrze wygrzebałem. Ponoć świeci. :)

 

Kurnia - nie mogłeś wcześniej napisać już zamknięta ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...
  • 1 miesiąc później...

Nie jestem poliglotą, ale nazwy gwiazdozbiorów, napisane są po angielsku. Na forum są ludkowie, co biegle władają tym językiem, więc może któryś z nich zaspokoi Twoją ciekawość. 

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwy są rzeczywiście po angielsku, ale po zdjęciu widać, że ktoś wziął angielskie nazwy znaków Zodiaku - tak naprawdę są to nazwy gwiazdozbiorów nie tyle astronomicznych, co astrologicznych ;)

Z tego, co zauważyłem, to angielskie nazwy astronomicznych gwiazdozbiorów są żywcem wzięte z łaciny - w przypadku astrologii niektóre nazwy zostały... hmm, jakby to powiedzieć... zangielszczone.

I tak np. w przypadku Skorpiona prawidłowa angielska astronomiczna nazwa to Scorpius, zaś w przypadku Koziorożca - Capricornus. Zresztą angielskie wersje Stellarium i SkySafari podają angielskie (czytaj: łacińskie)

nazwy astronomiczne gwiazdozbiorów.

 

Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich gwiazdozbiorów będących znakami zodiaku - reszta nazw gwiazdozbiorów astrologicznych pokrywa się z nazwami gwiazdozbiorów astronomicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrisQ napisał:

Nie jestem poliglotą, ale nazwy gwiazdozbiorów, napisane są po angielsku. Na forum są ludkowie, co biegle władają tym językiem, więc może któryś z nich zaspokoi Twoją ciekawość. 

Dzięki, ale są po łacinie. Oprócz Koziorożca i Skorpiona. Pisałem raczej ironicznie.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Jaro666 napisał:

Hit :) z gazetki Aldi, obowiązuje od 2 grudnia

To jest normalny budżetowy instrument dający budżetową jakość, który można kupić taniej niż zwykle, bo zazwyczaj jego cena przekracza wyraźnie 2 stówki. Tyle - nie jest to żadna ściema, nie jest to wyrób robiony na zamówienie sieci handlowej udający to czym nie jest. Jakość pewnie mocno różni się w zależności od egzemplarza - jak to w tanich sprzętach. Ale to nie jest w żadnym razie coś na kształt "noża z Biedronki" któremu rączka odłamuje się od samego patrzenia...

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
5 godzin temu, mcmaker napisał:

Dla mnie ciuchy z logiem NASA stały się synonimem tandety i pustych lasek z instagrama ;)

Większość sieciówek wypuściła serię ciuchów z tym logo. A że h&m czy sinsay wiodą prym wśród małolat i wyznaczają trendy, zalała nas fala tandety z logo nasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mieszkam na wsi (dla niepoznaki określanej na Podhalu jako Miasto), tudzież mam głęboko zakorzenioną wiejską mentalność, więc nie jestem na bieżąco z obowiązującymi trendami (ani nawet tymi z poprzedniego sezonu) i w rezultacie nabyłem se taką koszulkę. A co. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)