Skocz do zawartości

Lornetka - czy na pewno dobrze skolimowana?


daniel.s

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Podczas dziennego lukanka za pomocą mojej delty 8x42 dostrzegłem w ostatnim czasie, że pola widzenia obu obiektywów nie pokrywają się w 100%. Ponieważ obserwowane ptaszki były w odległości najwyżej kilkudziesięciu metrów i wraz z jej zmniejszeniem efekt ten się powiększał, naturalnie pomyślałem o paralaksie, która jest efektem sporego rozstawu obiektywów w lornetce porro. 

Jednak wykonawszy szybki test na możliwie dalekich obiektach naziemnych pewien stopień rozjechania pól widzenia był wyraźnie widoczny. Daleko mu do "ósemki", ale brak idealnie ostrego zarysu diafragmy jest nieco irytujący. Przesunięcie to występuje przede wszystkim w poziomie, ale w kierunku pionowym także można je z trudem dostrzec.

Ostatnia wykonana przeze mnie weryfikacja, to sprawdzenie w unieruchomionej na statywie lornetce widoku gwiazdy poprzez oddalanie oczu od okularów na kilkadziesiąt centymetrów. Gwiazda nie rozjeżdżała się i wydawać by się mogło, że kolimacja jest ok. Jednak po sprawdzeniu pola widzenia na widoku nieba, widać tu nieznaczny rozjazd, tj. minimalnie różniące się obszary nieba widoczne przez oba tubusy.

Ten rozjazd nie jest duży, obrazowo mogę określić, że pokrycie pól widzenia to jakieś 95% przy obserwacji najdalszych możliwych w mojej okolicy obiektów. Powoduje to jednak pewien dyskomfort i nie pozwala do końca cieszyć się użytkowaniem sprzętu, którego jakość generalnie oceniam wysoko w stosunku do ceny.  Dlatego będę bardzo wdzięczny za wskazówki, czy to normalny efekt, czy jednak lornetka musi odwiedzić serwis na poprawkę kolimacji :) 

 

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sposób na sprawdzenie kolimacji. Zakładasz lornetkę na statyw, równo horyzontalnie i celujesz JEDNYM okiem wiodącym w gwiazdę nisko nad horyzontem lub odległe światło latarni, mniej więcej w środku pola widzenia. Następnie oddalasz się od lornetki na ok 20cm cały czas mając w polu widzenia tą gwiazdę. Drugie oko stale zamknięte.

Po oddaleniu otwierasz drugie oko, a wiodące przymykasz. Powinieneś widzieć także tą gwiazdę drugim okiem w drugim okularze. Jeśli nie, to zrób chwilę przerwy i powtórz to, ale ze zbliżeniem ok 7-8cm. Jeśli ta druga gwiazda leży jakby w innym miejscu, mrugając naprzemiennie oczami, to kolimacja do poprawy.

Metoda stopniowego oddalania oczu i jednoczesnego patrzenia czasem nie działa, bo mózg potrafi świetnie dopasowywać widok i go mimo wszystko scalać. Oszukuję go po prostu zamykając jedno oko na czas przygotowania pomiaru.

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bartulka napisał:

Mój sposób na sprawdzenie kolimacji. Zakładasz lornetkę na statyw, równo horyzontalnie i celujesz JEDNYM okiem wiodącym w gwiazdę nisko nad horyzontem lub odległe światło latarni, mniej więcej w środku pola widzenia. Następnie oddalasz się od lornetki na ok 20cm cały czas mając w polu widzenia tą gwiazdę. Drugie oko stale zamknięte.

Dzięki za wskazówki. Korzystając z czystego nieba postanowiłem od razu zweryfikować.

Wynik jest taki, że przy oddaleniu 20, czy nawet 30 cm nadal widzę gwiazdę. Jednak zamykając na zmianę raz jedno, raz drugie oko widać nieznaczne przesunięcie. Zwłaszcza gdy gwiazdę ustawi się bliżej krawędzi pola widzenia - w jednym okularze jest ostra, w drugim już lekko pojechana. Czyli najwyraźniej kolimacja jest do małej poprawki.

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej chyba ma rację, nie wiadomo czy to jednak nie brak równoległości torów optycznych jest tutaj problemem.

Daniel z twojego opisu też mam podrzenia, że problemem (przynajmniej głównym) nie jest zła kolimacja. jednak niepokojące jet to, że coś Ci jednak nie do końca gra.

Co do sprawdzenia kolimacji ja oprócz powyżej wspomnianych metod z celowaniem na gwiazdę i odsuwaniem oczów od okularów też próbowałem sprawdzać swoje lornetki w ten sposób, że po wycelowaniu na gwiazdę kręciłem osobno okularem np. prawym w taki sposób, aby gwiazda straciła ostrość i zrobiła się małym plackiem. I w ten sposób jak ostra gwiazdka (punkt) z lewego okularu mieści się na tym małym placku z prawego to chyba kolimacja prawidłowa. Można wtedy też odsuwać  oczy od okularów kontrolując czy dalej punk i placek jest zbieżny.

Nie jestem na 100% przekonany do poprawności takiego sprawdzenia, ani wcześniej podanych metod, tym bardziej że ważne jest tutaj dobrze ustawiony rozstaw okularów i trudno później utrzymywać centryczne patrzenie przy oddalaniu oczów od okularów. Niewielki ruch głową przy oddalaniu i już wynik może być obarczony błędem.  Być może dlatego Daniel stwierdził, że

1 godzinę temu, daniel.s napisał:

Zwłaszcza gdy gwiazdę ustawi się bliżej krawędzi pola widzenia - w jednym okularze jest ostra, w drugim już lekko pojechana. Czyli najwyraźniej kolimacja jest do małej poprawki.

Obawiam się, że to nie wina kolimacji, a jednak niecentrycznego patrzenia lub wcześniej wspomnianego nierównoległości torów optycznych, gdzie gwiazda w jednym z okularów będąc "bliżej krawędzi pola widzenia" doznała zniekształcenia, czyli słowami Daniela była "pojechana".

Niemnie jednak najważniejsze i najbardziej złe jest to, że Daniel przy normalnym użytkowaniu widzi coś jednak niepokojącego.  Pytanie tylko czemu tego wcześniej nie było widać.

Dla mnie różne testy testami, ale najważniejsze jest poczucie wygody patrzenia - nigdy więc nie będąc pewny poprawności swoich testów, po prostu sprawdzam czy po przyłożeniu lornetki do oczów mam jakiekolwiek poczucie dyskomfortu lub coś mnie niepokoi, czyli kluczowa jest tzw. pierwsza myśl.

Nie wiem - spróbuj może jeszcze z tym celowym rozmazaniem (plackiem) w jednym z okularów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Kolimacja to jedno a drugie to równoległość torów optycznych .

A można to jakoś przybliżyć, bo myślałem, że to samo?

W dobrze skolimowanych obraz w obu zawsze mi się pokrywał, a w rozkolimowanych z odległości ok 20cm widziałem przesunięcie obrazu zarówno pionowo i poziomo. Anteny, krawędź bloku z min. 1km też są dobre do porównań.

Ale opis: " w jednym okularze jest ostra, w drugim już lekko pojechana " to oznacza po prostu wadę ptytki. Może pryzmat uszkodzony? Miałem w rękach lornetkę, gdzie w jednym okularze obraz był wyraźniej mniej ostry, a gwiazda bardziej rozjechana. Zawsze trzeba potwierdzić to drugim okiem, bo może się zdarzyć, że mamy coś z nim nie tak, danego dnia, np lekko nam łzawi. Mnie się tak czasem zdarza i zaczynam psioczyć na sprzęt, a tu się okazuje, że drugie oko widzi ok:)

 

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, bartulka napisał:

A można to jakoś przybliżyć, bo myślałem, że to samo?

 

No właśnie chyba to samo chociaż sam też jestem trochę zmieszany...

W powyższym temacie jest parę linków do stron zewnętrznych - jak sprawdzić i jak ew. samemu sobie pomóc :)

 

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)