Skocz do zawartości

Jaki okular 30mm do SCT 8"


Rekomendowane odpowiedzi

No chyba raczej nie... SWANek 25 juz ma 2". A czemu się upierasz na 1,25"? Dokup 33 SWANka i wszystko :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób fotki tego SCT8. Coś kręcisz ?

Masz tam z tyłu visual back, czy jak to się nazywa. Wykręcasz, wyrzucasz to i wkręcasz adapter SCT na kątówkę 2 cale np z DeltaOptical. Tak jak na fotce. 

Do tego montujesz kątówkę 2 cale i masz co trzeba. 

Ale to w przypadku, gdy nie masz kiwki lustra głównego. 

Gdy kiwka LG występuje, to jednak potrzebny jest wyciąg do SCT, jak najkrótszy, aby nie przeogniskować za bardzo tuby. 

Chyba, że o czymś nie wiem, dlatego poprosiłem o zdjęcia. 

1252019192037.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to 32mm  Plossla dostaniesz za około 100zł nowego (np od GSO), a np od Celestrona Omni Plossl za około 180zł.  Jeszcze Vixen ma Plossle 30mm w podobnej cenie. No i TeleVue 32mm Plossl za pewnie niecały 1000zł :) 

Jest też Baader Aspheric 31mm z mocowaniem 2" i adapterem na 1.25". On ma pole widzenia 70 stopni, tak że jak przejdziesz na 2", to miałbyś potem jak znalazł. Z adapterem 1.25 pole widzenia tego okularu jest ograniczone. Mam taki i fajnie działa z SCT.  Używany za 300-400zł można znaleźć. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kjacek ok, nie byłem świadom, że wystarczy adapter zamiast visual back. Myslałem, że potrzebny będzie wyciąg. Dzieki! Pewnie w przyszłości i tak pomyślę o wyciągu bo przydalby się mikrofokus

@jolo nie mogłem znaleźć wczesniej inforamcji o tym okularze Baader, dobrze wiedzieć, że sprawdza się w SCT. Może uda się znaleźć jakąś używkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sokol napisał:

@kjacek ok, nie byłem świadom, że wystarczy adapter zamiast visual back. Myslałem, że potrzebny będzie wyciąg. Dzieki! Pewnie w przyszłości i tak pomyślę o wyciągu bo przydalby się mikrofokus

Można też w gwint SCT kątówkę z gwintem SCT i nakręcisz bezpośrednio na gwint tubusa bez visual backa. Ale najlepiej w wyciągiem. Stosunkowo tani ale bardzo dobrze pracujący to wyciąg GSO. Np. https://astropolis.pl/topic/58154-wyciąg-crayforda-110-do-gso-2-m-crf-do-teleskopów-sct/
Miałem go w betoniarce 8 i 11".

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Jacek E. napisał:

Można też w gwint SCT kątówkę z gwintem SCT i nakręcisz bezpośrednio na gwint tubusa bez visual backa. Ale najlepiej w wyciągiem. Stosunkowo tani ale bardzo dobrze pracujący to wyciąg GSO. Np. https://astropolis.pl/topic/58154-wyciąg-crayforda-110-do-gso-2-m-crf-do-teleskopów-sct/
Miałem go w betoniarce 8 i 11".

Dokładnie. Ja wolę jednak rozwiązanie z adapterem bo mogę użyć każdej kątówki. 

A gdy kiwki brak, to wyciąg nie jest aż tak bardzo potrzebny. Owszem jego zaletą jest precyzyjne ostrzenie a wady są dwie - wydłuża tor optyczny i trochę waży. 

EDIT rozwiązanie z kątówką SCT ma jeszcze jedną zaletę. W tej konfiguracji można użyć reduktora ogniskowej f6.3.

W innej konfiguracji z wciągiem czy z adapterem SCT na 2 cale jakoś nie potrafiłem tego dokonać. Ale ponoć można(?). 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kjacek napisał:

W innej konfiguracji z wciągiem czy z adapterem SCT na 2 cale jakoś nie potrafiłem tego dokonać. Ale ponoć można(?). ?

Reduktor ma męski i żeński gwint SCT, czyli najpierw reduktor a potem do niego wyciąg albo adapter na 2", bo to jest wtedy to samo co VB. Kątówka SCT ma taką zaletę, że przy bino nie masz tak mocno wydłużonej ogniskowej bo jest krócej. Adapter SCT/2" i kątówka 2" oczywiście bardziej uniwersalna. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kjacek napisał:

EDIT rozwiązanie z kątówką SCT ma jeszcze jedną zaletę. W tej konfiguracji można użyć reduktora ogniskowej f6.3.

W innej konfiguracji z wciągiem czy z adapterem SCT na 2 cale jakoś nie potrafiłem tego dokonać. Ale ponoć można(?). 

Można. Ja używałem i do obserwów i do avikowania. Dawałem przed wyciąg. Wyciąg nakręcałem na reduktor.
O! Kolega chwileczkę mnie uprzedził :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jacek E. napisał:

Można. Ja używałem i do obserwów i do avikowania. Dawałem przed wyciąg. Wyciąg nakręcałem na reduktor.

Jacku, a Ty nie miałeś kątówki pryzmatycznej? Ona jednak sporo oszczędza na backfocusie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)