Skocz do zawartości
astrobonq

Pożegnanie z zimowymi mgławicami

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, lukost napisał:

Do Mewy habetę, a do Rozetki OIII polecam. ;)

Na OIII trochę mało apertury mam, Orion jeszcze ładnie wygląda, ale jakieś ciemnice już pewnie słabo by wyszły.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tu masz linkę do obserwacji Lukosta: KLIK

50 minut temu, astrobonq napisał:

Na OIII trochę mało apertury mam, Orion jeszcze ładnie wygląda, ale jakieś ciemnice już pewnie słabo by wyszły.

Moim zdaniem jak najbardziej jest sens montować O III do lornet 10x70, tym bardziej więc do soczewki 120 mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, astrobonq napisał:

To nie do końca tak. W przypadku filtrów wąskopasmowych pierwszorzędne znaczenie ma duża źrenica wyjściowa. Można ją uzyskać nawet w mniejszych aperturach, stosując niskie, lornetkowe powiększenia. Przy rozleglejszych obiektach jak Rozeta czy  Mewa satysfakcja gwarantowana.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 godziny temu, Panasmaras napisał:

Tu masz linkę do obserwacji Lukosta: KLIK

Znam, czytałem. To przez te relacje chodzi mi po głowie przesiadka na większe achro. Tylko kasy brak.

2 godziny temu, lukost napisał:

To nie do końca tak. W przypadku filtrów wąskopasmowych pierwszorzędne znaczenie ma duża źrenica wyjściowa. Można ją uzyskać nawet w mniejszych aperturach, stosując niskie, lornetkowe powiększenia. Przy rozleglejszych obiektach jak Rozeta czy  Mewa satysfakcja gwarantowana.

Miałem okazję paczać przez lornetki DO Extreme 7x50 i 15x70 z założonymi OIII i dla mnie obraz był zbyt ciemny, ale być moze to kwestia oswojenia się ze specyfiką filtra.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A jakiej marki to były filtry? Bo to czasem tłumaczy zaskakująco wiele zastrzeżeń co do jakości obrazu. ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, astrobonq napisał:

dla mnie obraz był zbyt ciemny, ale być moze to kwestia oswojenia się ze specyfiką filtra.

Zdecydowanie. Również miałem takie odczucia, w zasadzie w każdym sprzęcie - może oprócz szesnastocalowca skierowanego ku Welonowi.
O III bardzo lubi idealną (lub bardzo dobrą) adaptację do ciemności oraz cierpliwego obserwatora. Z czasem okazuje się, że zamontowanie takich filtrów w 10x50 również ma sens (mi umożliwiło złapanie M76 nisko nad horyzontem).
Oczywiście w przypadku lornet zawsze będzie dylemat wynikający nie tyle z niewielkich obiektywów, co z niewielkiego powiększenia. Jednak kiedyś sprawię sobie parkę otrójek do 22x85, będzie na bogato :D.

Natomiast w przypadku achromatu 120 mm nie ma się co zastanawiać - masz dogodny zakres powiększeń i soczewę, która naprawdę sporo pokaże. Byle pamiętać o sporej źrenicy wyjściowej.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, lukost napisał:

A jakiej marki to były filtry? Bo to czasem tłumaczy zaskakująco wiele zastrzeżeń co do jakości obrazu. ;)

Filterki były Baadera, tak samo jak mój UHC. Czytałem, że Lumicony są dobre.

15 minut temu, Panasmaras napisał:

Zdecydowanie. Również miałem takie odczucia, w zasadzie w każdym sprzęcie - może oprócz szesnastocalowca skierowanego ku Welonowi.
O III bardzo lubi idealną (lub bardzo dobrą) adaptację do ciemności oraz cierpliwego obserwatora.

W takim razie będę musiał się do nich przekonać. A Welon łapie cały z zapasem w 28mm, nawet z UHC wygląda to rewelacyjnie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

OIII Baadera faktycznie jest ciemny. Ja osobiście go nie lubię. 

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Będąc w tym rejonie nieba warto skręcić na północny-wschód i odwiedzić Meduzę (Abell 21) i Eskimosa (NGC 2392).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Abell 21 przy Księżycu, z filtrami UHC i w lornecie 100 mm byłby mocno problematyczny, aczkolwiek kto wie? Niemniej, ta mgławica "lubi" ciemne niebo, tudzież filtr OIII. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, MB_WA napisał:

Meduzę (Abell 21) i Eskimosa (NGC 2392)

Meduza - wielkość gwiazdowa 16 mag, jasność powierzchniowa 20 - nie w lornecie 100mm nie ma szans,

Eskimos - wielkość gwiazdowa 9,7mag, jasność powierzchniowa 8,9 niby nie najgorzej, ale rozmiary kątowe bardzo małe - w lornecie 100mm pewnie najwyżej będzie wyglądać jako rozmazana mała gwiazdka (kiedyś sprawdzę).

Niemniej jednak warto wiedzieć, że w tym rejonie są też takie skarby - choć głęboko ukryte.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W lornecie 120mm dwa dni przed pierwszą kwadrą przy SQM 21.24 Meduza była widoczna przy użyciu filtrów UHC przy źrenicy wyjściowej 5,8mm i 4mm. Dość słaba ale widoczna na wprost. Zerkaniem zauważalnie lepiej. Myślę, że w lornecie 100mm również może się udać...

Tym samym sprzętem w tych samych warunkach Eskimosa dało się bez problemu odróżnić od okolicznych gwiazd nawet przy powiększeniu ok. 20x korzystając z ww. filtrów. W powiększeniach od ok. 73x w górę bez użycia filtrów struktura Eskimosa jest wyraźnie niejednorodna i zaczyna wyłazić jego 'kapturek'. Najlepszy stosunek wielkości, jasności i szczegółów dawało powiększenie 94x. Zdecydowanie warto go odwiedzić :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A ja niespokojnie w 16x70. W drugim poście wątku linkowanego przez Łukasza uchował się nawet opis.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta