Skocz do zawartości

Osprzęt do Dobsona 10" dla początkującego


xillo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno zakupiłem teleskop Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 10" PYREX  wraz z okularem Okular Vixen NLV 6 mm.

Pierwsze wrażenia były dla mnie niesamowite, nigdy wcześniej nie miałem sprzętu, który pozwoliłby mi choć minimalnie dostrzec chmury na Jowiszu :)

Jako totalny amator zdałem się na radę obsługi sklepu przy wyborze okularu (deltaoptical), a teraz chciałbym dokupić do niego dodatkowy osprzęt...

Myślałem o:

- soczewce Barlowa 2x ( http://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-2x-tele-vue,d1082.html )

- Filtrze księżycowym http://deltaoptical.pl/filtr-ksiezycowy-sky-watcher-125,d820.html

- okularze  Okular Vixen NLV 2,5 mm ( https://deltaoptical.pl/okular-vixen-nlv-25-mm,d345.html ) - proponowano mi Okular Baader Scopos 30 mm 2"

Dodatkowo zastanawiam się nad kupnem jakiegoś montażu zamiast dostarczonego w komplecie montażu azymutalnego - można kupić coś w rozsądnych cenach?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego - zacznę od tyłu -  Ty masz tę Syntę na montażu Dobsona. I jeśli myślisz o paralaktycznym to raczej będzie problem z zamocowaniem  :o

Zostaw w spokoju na razie soczewki Barlowa, lepiej kupić dobre okulary.

Jeśli chodzi o filtr księżycowy - to kup polaryzacyjny zmienny - będzie idealny do Księżyca i jasnych planet.  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taka syntę ponad rok - świetny sprzęt.

Teraz tak:

Soczewka barlowa- w jakim celu chcesz ją zakupić? Chyba nie do powerowania okularem 6mm...

Filtr Księżycowy- daruj sobię tę zieloną szybkę ;) Kup porządny filtr polaryzacyjny- przyda się do Księżyca i do planet

Okular 2,5mm - patrz to samo co barlow. Zobaczysz przez niego KASZANĘ, toż to power 480x  :o

Okular 30mm - tak, jeśli masz ciemne niebo - tak 6 i lepiej mag. Jak jaśniej to coś krótszego, w okolicach 20-25mm.

Co do montażu - paralaktyk który dźwignie syntę 10" to trochę więcej niż dałeś za cały teleskop. I po co?

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :)

Właśnie o to mi chodziło, żeby ktoś "naprostował" moje myślenie...

Aktualnie nastawiam się właśnie głównie na obserwację planet i Księżyca - może w takim razie polecicie jakiś sprawdzony model filtra polaryzacyjnego?

Montaż i Barlowa faktycznie sobie odpuszczę. Co do jasności nieba, mieszkam mniej więcej 20 km od centrum Bielska-Białej, więc mogłoby być lepiej, ale nie narzekam :) Poza tym planuję zabrać ze sobą teleskop przy najbliższym wyjeździe w Bieszczady, bądź okolice (choć znacznie uszczupli mi to możliwości pakunkowe samochodu :) )

Poczytam jeszcze opnie o tym okularze 30mm, gdzieś widziałem linka do testu...

Duuużo nauki przede mną, ale w końcu mam czas, a jest i motywacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Scoposa to moje wrażenia: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=514.0

Powiem tyle, że nie kupiłbym go ponownie do F/4,7  ::)

Zanim kupisz, poobserwuj trochę tym co masz. W okolicy na pewno znajdziesz astroamatorów - polukaj ich okularami, coś sobie dobierzesz.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze nie odpowiedziałem na pytanie dot. soczewki Barlowa - rozważałem zakup, gdyż sądziłem że dodatkowe powiększenie pozwoli mi bardziej nacieszyć się Jowiszem ;)

Idąc za radami zdecyduję się póki co na filtr i spróbuję pożyczyć od kogoś w okolicy inny okular, jeśli uda mi się coś pożyczyć, to chociaż faktycznie zobaczę czego oczekiwać po danym typie okularu...

Odnośnie 30mm - właśnie o tej recenzji mówiłem, teraz dopiero widzę kto jest autorem :)

Ogólnie chciałbym w tym miesiącu około 1000zł przeznaczyć na okular i filtr - patrząc po cenach, powinienem się spokojnie zmieścić ;)

I jeszcze jedno pytanie - możecie polecić jakąś literaturę na temat optyki w teleskopach - tj trochę teorii bez której ciężko...

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za rady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wejdziesz na podany link - będziesz miał prawie wszystko: rodzaje, budowa, optyka - klikaj i czytaj  ;) http://www.google.pl/search?q=budowa+teleskop%C3%B3w&hl=pl&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=QvMYUNjTH-eS0QWToID4Cg&sqi=2&ved=0CGsQsAQ&biw=1280&bih=677

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie nastawiam się właśnie głównie na obserwację planet i Księżyca - może w takim razie polecicie jakiś sprawdzony model filtra polaryzacyjnego?

Dobson 10" to słaby wybór do obserwacji planet,  to  przecież f 4,7 do mgławic.

Do planet newtony są dobreale  f6 i ciemniejsze  i najlepiej na paralaktyku z napędem przynajmiej w jednej osi i wtedy taki olular NLV 6mm  ze swoim skromnym polem zaskoczy nieraz obrazami. Jeżeli twoim priorytetem jest Układ słonezny a nie DS toś trafił wybierając dychę na dobsie.

Do planet kupuj okulary przynajmniej klasy nlv i nie zchodź z ogniskową poniżej 4mm.

  Nie kombinuj z tanimi barlowami bo wszystkie tanie dają niezłe refleksy co do planet jest wręcz katastrofalne.

Na planety warto jest pójść w dobry zestaw filtrów takich które mają warstwy MC by podbijając nimi kontrast nie wprowadzać niepotrzebie refleksy

polecam filtry Baadera i oriona z tanich i dobrych.

No i podstawa to wyposażyć się w dobry kolimator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)