Skocz do zawartości

Zimowe polowanie pod ciemniejszym niebiem - ło rety!


Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję udanych obserwacji. Ja wczoraj wyjechałem z miasta, żeby nad Zalewem Wiślanym zapolować na zorzę polarną. Obserwowałem od 22 do 1 w nocy, czyli w maksimum umiarkowanej burzy magnetycznej, niestety bez efektów.

Za to niebo było cudne, choć co jakiś czas przechodzące chmury i lekkie zamglenie nieco utrudniały obserwacje. Mimo to za pomocą mojej radzieckiej 7x50 zaobserwowałem M31, M42, M36, M38, Chichotki, M52 (w końcu rzeczywiście ją zobaczyłem:)), a pod koniec obserwacji M13. Pomimo sporego, chłodnego wiatru wrażenia niezapomniane. Nad Zalewem temperatura wynosiła 6 deg C, za to w mieście tylko 1, pomimo, że to tylko 15 km.

Ja póki co jestem jeszcze przed zakupem teleskopu - czatuję na giełdach:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super obserwacje, dobrze słyszeć taki entuzjazm. A czy mogę dopytać gdzie dokładnie za Sycowem byłeś? Może też się wybiorę w jakieś fajne miejsce w tamtych stronach. Pochodzę z Kobylej Góry (kawałek za Sycowem) i gdy odwiedzam rodzinkę to w ruch idzie aparat i w zasadzie tam jestem w stanie zrobić sensowne fotki nieba. Oczywiście jeśli warunki pozwalają ;) Czasem też lornetka taty idzie w ruch. We Wrocławiu trochę ciężko., jak widać chociaż trochę gwiazdek to już sukces.

Pozdrawiam
pa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, zagalapowałem się z tym Sycowem. Byłem raczej bliżej Oleśnicy, w sumie za blisko, koło wsi Jemielna. To mój pierwszy wypad w te rejony. Teraz patrzę na mapę i słaba miejscówka, ale wrażeń i tak było sporo.

Za to Kobyla Góra wygląda naprawdę lepiej. Na Twoim miejscu oddaliłbym się tylko kilka km na północ i będzie super. Korzystaj z tego.

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=11&lat=6692162&lon=1979734&layers=B0FFFFTFFFF

36 km dalej autem w stronę Sieradza masz prawdziwy luksus ciemności. 

Coordinates    51° 27? 12? N 18° 21? 52? E
SQM    21.70 mag./arc sec2
Brightness    0.225 mcd/m2
 

 

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.02.2019 o 22:45, polus_arcticus napisał:

Dzięki wielkie, zacznę korzystać. Faktycznie w kierunku Sieradza wygląda to bardzo dobrze. Lasy na północ od Kobyłki też robią swoje. Może przy kolejnej wizycie wybiorę sie na małą przejażdżkę. Zabiorę lornetkę, zainspirowałeś mnie.

pa

Całkiem niezłe niebo w tej okolicy jest też pod Kępnem, na wschód od Rychtala. Czasami jeżdżę tam na obserwacje. Mapa pokazuje 21.61-21.64 mag./arc sec2, ale po północy gasną latarnie i jest dużo lepiej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Całkiem niezłe niebo w tej okolicy jest też pod Kępnem, na wschód od Rychtala. Czasami jeżdżę tam na obserwacje. Mapa pokazuje 21.61-21.64 mag./arc sec2, ale po północy gasną latarnie i jest dużo lepiej.

Od kilku lat mierzę jasność nieba miernikiem SQM-L wszędzie gdzie akurat jestem nocą (o ile nie ma chmur i Księżyca). Te wartości z mapy, to są wartości, które można zaobserwować po północy (kiedy zgaśnie już wszystko, co nie świeci się całą noc) i to tylko w niektóre noce - te z najmniejszym airglow. Zwykle niebo nawet po północy jest jaśniejsze od tego, co jest podane na mapie (zwłaszcza w miejscówkach ciemnych, bo tam wpływ airglow jest największy). 

Tak więc, nie tyle po północy jest dużo lepiej, co przed północą jest dużo gorzej ;).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam fajna miejscówkę w Komorowie tj jakieś 10km od Ostrzeszowa w kierunku Mikstatu. Ale faktycznie między Ostrzeszowem a Sieradzem jest dużo takich miejsc gdzie można się rozstawić i cieszyć oczy z dala od łun:))

  • Like 1

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądałem się za miejscówkami w tym obszarze:

*Byłem dwa razy w okolicach wsi Świątniki, 15km na północ od węzła Walichnowy - według map lightpollution najciemniejsze miejsce w tej części Polski. Niestety węzeł Walichnowy generuje lekką łunę od południa. 

*Byłem w lesie na południe od Bierutowa (droga do miejscowości Posadowice) - dość dużo młodników także można zaparkować przy głównej i znaleźć miejscówkę z dobrym horyzontem.

* Las na wschód od Dziadowej Kłody - na google maps wygląda, że można jadąc od Sycowa skręcić w lewo w w miarę przyzwoitą szutrową drogę i dojechać do młodników w środku lasu - do sprawdzenia.

 

  • Like 2

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2019 o 15:02, bartulka napisał:

Od stycznia zeszłego roku, kiedy kupiłem lornetkę i SW102/500 nie było mi dane oglądać zimowego, ciemnejszego nieba. Zawsze to były podmiejskie rejony. Tym razem pojechałem dalej od Wrocka, za Syców, aby mieć czyste południe. Chciałem wyrównać porachunki z M42, póki mi znowu nie ucieknie.

Warunki takie: SQM    21.32 mag./arc sec2
Brightness    0.319 mcd/m2
Artif. bright.    148 ?cd/m2
Ratio    0.865
Bortle    class 4

czyli bez rewalecji, ale kiedy wyszedłem wczoraj o 19.30 z auta, to i tak zamarłem z wrażenia. Niebo przepiękne, żadnych chmurek i mgieł, kilka Messierów widocznych już gołym okiem.

Najpierw chwyciłem lornetkę 8x42, wycelowałem w Oriona i ... O RANY!!!! Ile tam jest gwiazd!!!! Naprawdę byłem w szoku. Tyle spojrzeń zaliczyłem już pod niewiele jaśniejszym niebem 15km od Wrocka, ale to wystarczyło, aby te gwiazdki były już niewidoczne. Przesunałem lornetkę w lewo 10-20 stopni dalej i tam dopiero było mrowie gwiazdek. Miodzio, nie mogłem oderwać oczu. Rozstawiony SW102/500 stał godzinę i czekał, wolałem stanowczo lornetkę.

To była rzeźnia! Messiery padały na muchy, żaden nie uciekł, nie schował się za chmurką niezauważony. Nawet nie będe ich wymieniał, bo 3 godziny to dużo czasu,  a byłem cierpliwy i bezlitosny w skanowaniu nieba...;) Poczekałem też sobie na 22 godzinę, aż Wożnica mi zejdzie z zenitu i usadowi się na celowniku i bach kolejne M-ki lornetką i telepem....

 Wiele M-ek odkrywam na zasadzie "O! Coś  tam jest", a potem sprawdzam w SkySafari co widzę. Czuję się wtedy bardziej pionerem ;)

Mój C4 grand picasso okazał sie bardzo pomocny w polowaniu lornetką - z wysokością 1,7m mogłem wygodnie oprzeć plecy i głowę na jego dachu i wygodnie obserwować niebo do 80 stopni bez bólu karku i drgań ciała. Potem odwrotnie, stojąc przodem, opierałem ręcę na dachu i tak mógłby chyba skanować niebo z ręki nawet czymś 15x70. Stanowczo brakowało mi większej lornetki.

Ale konkluzje co do SW102/500 i okularów 23mm i 10mm (oba tanie SVBONY ok 60stropni), jakie posiadałem:

- 23mm lekko za ciasny do gromad otwartych w szerokim kontekscie. Idealny byłby 25-30mm z 80 stopniami

- 10mm za ciasny stanowczo. Znaczna wiekszość gromad otwartych zaczyna wypełniać prawie całe pole 10mm i zaczynamy tracić kontekst obserwacji, a czasem wręcz obcinamy skraj gromady. Nie pamiętam już które gromadki wyłaziły, ale stwierdziłem, że do mojego refraktorka optymalny byłby 12-15mm z 80 stopni pola. Cos takiego muszę poszukać.

To była piękna zimowa noc (z temperaturą 6C !) i czekam na słynne wiosenne galaktyki ;) Orionik z Wożnicą mogą już iść spać za horyzont...

Kolejny zakup to... 15x56. tak, tak, dachówka:) Mniejsza i lżejsza niż 15x70, a widzę, że przy dobrym podparciu rąk obraz może być niemal nieruchomy. Wobec 8x42 to i tak spory skok.

Fajnie opisane.

Ogólnie rejon pomiedzy Wrocławiem/Wieluniem/Sieradzem/Kalisz/Ostrów obfituje w całkiem niezłe miejscówki.

Właśnie w tych rejonach można złapać gołym okiem kilka eMek bez problemu. Raz przy krystalicznym niebie okrzyków WoW i Ach nie było końca bo Droga Mleczna wręcz sypała się na głowę ilością gwiazd.

Jeśli w centrum kraju na nizinach można złapać takie warunki, to co się dzieje w Bieszczadach?.

 

A co do dachówki, no to kolega idzie w moje ślady, ja też zamieniłem 15x70 na dachówkę ale 18x56 i nie żałuję.

Najlepszy widok Andromedy M31 właśnie miałem z tej lornetki a tuż obok stał 6" refraktor i nie podskoczył dachówce......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)