Skocz do zawartości

Jak zaczac przygode astrofoto?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie wiem, czy to dobre miejsce na ten watek.

Poczytalem troche tematow o tym jak stwierdzic ktory aparat moze dac nam lepsze efekty (dzieki @jolo za Twoj temat). Jednak brak mi jednego. Punktu startowego. W zasadzie nie wiem czy z tym co mam moge myslec o zaczeciu przygody z astrofoto, z czym powinienem zaczac, jakich efektow moge sie spodziewac? Obecnie z synkiem mamy Synte 10'' na dobsonie i zajmujemy sie wizualem. Od czasu do czasu probujemy uchwycic cos komorka przystawiona do okularu. Ksiezyc sie udaje. Ostatnio nawet ladne zdjecie (tak mi sie wydaje, przynajmniej jak na komorke) udalo nam sie zrobic Mizara (zalaczam). Jednak cykanie zdjec komorka jest mega upierdliwe. Wcelowanie obiektywem w okular to naprawde sztuka lekko wchodzaca na umiejetnosci cyrkowe. Szczegolnie po ciemku. A do tego traci sie mozliowsc korzystania z atlasu nieba. Sama jednak mozliwosc uchwycenia tych wspanialosci na niebie jest bardzo pociagajaca.

Obecnie astrofot chcialbym traktowac raczej jako uzupelnienie wizuala. Troche sie obawiam wydatkow. Zastanawialem sie wiec, czy moge jakos powoli modyfikowac nasz zestaw, zeby go rozszerzac takze pod katem astrofoto. Wiem. Najlepiej kupic nowy teleskop, z nowym montazem. Jak wydam10k PLN to pewno bede zadowolony. Ta wersje rozumiem. Ja zalozylem jednak, ze moge osiagnac calkiem niezle efekty dokupujac do naszego zestawu w przyszlosci po prostu platforme paralaktyczna. Ale zanim tam podaze zastanawialem sie czy na poczatek nie kupic po prostu aparatu, ktory wyzwoli nas z upierdliwosci zdjec robionych komorka, a jednoczesnie podniesie znaczaco ich jakosc. Nie ukrywam, ze troche licze na to ze tym sposobem moglbym porobic choc zdjecia US, nie tylko ksiezyca (czyli ze operujac na krotkich czasach, lub krecac filmy). Z czasem jak by sie pojawila platforma paralaktyczna, to moglbym zaczac robic takze DS. Ale to potem. Nie od razu.

Czy to co pisze ma sens, czy tak sie po prostu nie da? A jesli to ma sens, to zeby kupic jakis sensowny aparat, to jaki? Patrzylem troche po opisach forumowiczow i wydaje sie, ze sporo z Was ma aparaty firmy ZWO. Rzucilem okiem i dla przykladu (nie mowie, ze to musi byc ten) znalazlem taki ZWO Aparat fotograficzny ASI 290 MC Color. Na astroshopie kosztuje 1320 PLN. Pewno wolalbym cos tanszego, ale jesli pozniej i tak trzeba by wymieniac? A moze ten i tak sie pozniej nie nada i trzeba bedzie wymieniac, wiec lepiej na poczatek prostszy? Jakos musze zobaczyc jakie daje efekty i wtedy moge stosowac te porownania o ktorych pisze @jolo w swoim eseju "Skala zestawu". Bez tego dla mnie wiekszosc tych instrukcji to jakby slepy czytal opisy dziel flamandzkich mistrzow pedzla.

Mozecie cos poradzic?

pozdrawiam

Michal

AS_stack_check_settings_2.png

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze co możesz zrobić to kupić jakaś kamerkę planetarną nawet najtańszą np. ZWO ASI 120 MC i avikować planety i Księżyc. Do tego praktycznie nic oprócz tej kamery nie potrzebujesz jeśli ręcznie będzie prowadził teleskop za obiektem, chociaż na Dobsie nie musi to być łatwe. DO tego kilka darmowych softów takich jak AS2!  czy Registax i masz dużo zabawy. Platforma paralaktyczna ułatwiła by znacznie prowadzenie.

Moje zdjęcia taką kamerką znajdziesz na mojej stronie albo np. tutaj.

Poczytaj to  i także to. A potem pytaj :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda nie fotografuję ale wydaje mi się, że najtaniej będzie kupić body lustrzanki i zacząć właśnie od focenia łysego, ewentualnie popróbować inne obiekty na baaardzo krótkich czasach.

Potem możesz dokupić obiektyw plus lekki montaż (np SW Star Adventure) co da ci możliwość focenia szerokich kadrów - czylu głównie astropejzaże i rozległe mgławice. Jak się już wciągniesz możesz sprzedać część sprzętu i zainwestować w mniejszy teleskop i porządny montaż.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, basileus napisał:

Patrzylem troche po opisach forumowiczow i wydaje sie, ze sporo z Was ma aparaty firmy ZWO

To się nazywa kamery, nie aparaty :) 

Generalnie, najlepszą opcją do US będzie zakup właśnie tego typu kamerki.  290 jest stosunkowo nowa, 120 już ma kilka lat i zdążyła się zestarzeć (a cena nie spada...). Generalnie poniżej tych kamer raczej nie ma sensu schodzić. Platforma paralaktyczna będzie bardzo przydatna do awikowania planet. Bez tego obiekt ucieknie Ci w ciągu kilkunastu sekund, a żeby zrobić dobre zdjęcie potrzeba 2-3 min awika.

Druga opcja to aparat (lustrzanka). Do US będzie dawał znacznie gorsze efekty, niż kamera. Na początek zapewne łatwiejszy do opanowania, ale szybko przekonasz się że to ślepa uliczka w jakości. Jednak z platformą aparat umożliwi już jakie takie możliwości wykonywania zdjęć DS, lepsze niż kamerką. Niestety te możliwości będą mocno ograniczone, bo prowadzenie zapewne nie utrzyma dłuższej pojedynczej ekspozycji niż jakieś 15 sekund, no ale z takich zdjęć da się już coś złożyć.

Teoretycznie można też spróbować astrofotografii krótkoczasowej DS z użyciem kamery, ale to wymaga już trochę doświadczenia i umiejętności obróbki, żeby uzyskać sensowny efekt, choć możliwości będą tu zdecydowanie najlepsze.

Podsumowując, chyba najlepszą opcją byłby zakup kamerki i platformy i skupienie się na planetach/ Księżycu. Przy okazji jakiś jaśniejszy DS też uda się zarejestrować. Aparat będzie miał raczej mniejsze możliwości. Ale co do tej tezy nie jestem pewien, może ktoś ma odmienne zdanie?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Troche sobie teraz pokminie kwestie Barlowa. Z linku ktory podales @wessel i z pdfa "Od Laika do fotografika" wynika, ze  Barlow 3-4x bedzie potrzebny.

@MateuszW Ciekawa kwestia z tym aparat / kamera. Niby tak podswiadomie wiemy co to jest aparat, a co to jest kamera. Jednak w epoce cyfrowej to przyznam, ze w praktyce to nie wiem czym sie roznia. Jednym i drugim krecimy filmy oraz robimy filmy. Wymiennosc obiektywow tez nie jest kryterium, bo w telefonach sa aparaty, nie kamery. Przeznaczenie? Dawno temu swoim malym kompatkwym aparatem Canon zaczalem krecic tylko filmy, bo uznalem ze sa ciekawxsze niz zdjecia.

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera ma inną konstrukcję bo też ma inne przeznaczenie - nie ma wizjera, wyświetlacza, przycisków do wybierania opcji itp. Kamera często ma chłodzenie matrycy a aparat nie.

To że w tłumaczeniu kamera=aparat to tylko wprowadza w błąd - miedzy innymi Ciebie.

Kamera astrofoto to taki mocno uproszczony aparat sterowany softwaerowo, ale mający kilka dodatków - np. chłodzenie - czyniących ją dedykowanym urządzeniem do astrofotografii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, basileus napisał:

Niby tak podswiadomie wiemy co to jest aparat, a co to jest kamera.

W języku potocznym kamera to co innego niż w astrofotografii.

Aparat to jasna sprawa - to kompletne urządzenie do robienia zdjęć. Ma matrycę, wyświetlacz, nośnik na zdjęcia itp.

Kamera (filmowa) to kompletne urządzenie do nagrywania filmów. Zarówno kamerą można zazwyczaj zrobić zdjęcie, a aparatem nagrać film, ale raczej widać co jest czym.

W astronomii mamy natomiast tzw "kamery dedykowane", które dzielą się na planetarne i DSowe. To jest takie "wykastrowane" urządzenie, posiadające tylko matrycę i interfejs komunikacyjny (USB) i tyle. Kamery planetarne pozwalają na nagrywanie filmów (niekompresowanych) lub zdjęć. Zasadniczo jedno i drugie to to samo, tylko zapisane w jednym lub wielu plikach. Kamery planetarne charakteryzują się wysoką prędkością odczytu zdjęć i ich przesyłania. Kamery DSowe umożliwiają na ogół tylko robienie zdjęć i są optymalizowane pod długie ekspozycje, co zazwyczaj odznacza się wyposażeniem w chłodzenie peltierem, a odczyt zdjęć może być wolny. Obecnie jednak rozgraniczenie między kamerami planetarnymi i DSowymi się zaciera, bo pojawiło się już wiele kamer wyposażonych w chłodzenie, oraz szybki interfejs komunikacyjny (chłodzone modele ZWO i QHY).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, basileus napisał:

Pewno wolalbym cos tanszego, ale jesli pozniej i tak trzeba by wymieniac?

Wymieniać na pewno trzeba będzie - bo to początek Twojej przygody z astrofotografią, a poza tym nie masz sprecyzowanych oczekiwań. Dlatego patrzyłbym przede wszystkim na jedno kryterium - żeby kupić sprzęt używany i w miarę popularny. Wtedy na wymianie niewiele się straci. 

A trochę z innej strony patrząc, to dokupienie dedykowanej kamerki CMOS (np takiej jak podlinkowałeś) nie bardzo podniesie możliwości Twojego zestawu, dopóki nie będzie on wyposażony w jakiekolwiek śledzenie - na przykład platformę paralaktyczną. Dalej będziesz mógł robić pojedyncze klatki Księżyca i Słońca, bo ręczne prowadzenie dobsona przy filmowaniu planet to niezbyt wciągające zajęcie :) Dlatego jeśli masz dostęp do jakiejś nowszej lustrzanki albo bezlusterkowca, to warto by było jednak rozważyć najpierw zakup platformy i dopasować posiadany aparat do teleskopu. Trzeba też pamiętać, że dedykowana kamerka będzie wymagała dodatkowo komputera przy teleskopie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Wielu rzeczy nie wiedzialem. Z drugiej strony troche potwierdzasz, ze cos nazywamy zwyczajowo kamera, rownie dobrze mogloby byc nazywane aparatem. Oczywscie nie wszystko. Podales swietny przyklad urzadzen (o ktorych nie wiedzialem), ze robia tylko zdjecia i tu nie ma watpliwosci. Z drugiej strony w jezygu angielskim i jedno i drugie to kamera (a dokladnie to camera) ?

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jolo napisał:

 [...] Dlatego jeśli masz dostęp do jakiejś nowszej lustrzanki albo bezlusterkowca, to warto by było jednak rozważyć najpierw zakup platformy i dopasować aparat do teleskopu. Trzeba też pamiętać, że dedykowana kamerka będzie wymagała dodatkowo komputera przy teleskopie. [...]

No wlasnie lustrzanki cyfrowej nie mam. I mowiac szczerze chyba bym jej nie kupowal do zadnych innych celow. Prywatnie uzywam kamerek (@MateuszW - ? ), a potem robie i montuje sobie filmiki. Ostatnio to glownie uzywam ultra kompaktowego GoPro Session 4. Nawet probowalem uzyc tej kamerki do teleskopu, jednak oprocz prostszego zamontowania na okularze, to wyniki nie byly lepsze niz komorka. Wiec kupienie lustrzanki byloby i tak dodatkowym zakupem dedykowanym do astro, wiec chyba juz lepiej kamera astro. Czy sie myle? A jesli mam od czegos zaczac, to chyba najpierw aparat, a potem platforma. Bo z aparatem cos zrobie, a z platforma i tak bede musial zaczekac do aparatu. No i komputer, czy laptop dla mnie tez nie problem, bo mam.

Wiem - takie dziwactwa starego dziada...

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamery, kamery, a ja zwrócę uwagę na jedną z zalet lustrzanki, konkretnie wielkość sensora. Kamerki planetarne mają małe matryce, lustrzanka pozwala zmieścić całą tarczę Księżyca czy Słońca za jednym razem. Jakbyś zechciał np tranzyt samolotu na tle Księżyca to będzie miało znaczenie. 
Ciężko byłoby mi wybrać między kamerą, a aparatem, bo jedno i drugie mają inne ograniczenia. Raczej powiedziałbym że lustrzanka może być uzupełnieniem dla kamery. 
Tym bardziej że nie musi to być nóweczka, wystarczy lustrzanka posiadająca LV(ułatwia ostrzenie). A takie można dostać już poniżej 500zł za świetny stan. Dodatkowo jak wspomniano wcześniej, można powalczyć nią z jaśniejszymi DS-ami. 
Tu link do moich prób kilka lat temu, starym canonem 350d. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, basileus napisał:

(...) Bo z aparatem cos zrobie, a z platforma i tak bede musial zaczekac do aparatu.?

No niby tak jest jak piszesz. Ale taki aparat (kamerka) bez platformy, to niewielki ułamek możliwości takiego samego zestawu z platformą. Dodatkowo tak jak pisze DarX86 - kamerki planetarne (takie jak ASI290 czy 120) mają niewielkie matryce (kilka mm przekątnej) i już samo kadrowanie będzie problematyczne. A bez prowadzenia obiekt szybko ucieknie z pola widzenia. Wiadomo - nie ma rzeczy niemożliwych, ale będzie walka.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jolo napisał:

No niby tak jest jak piszesz. Ale taki aparat (kamerka) bez platformy, to niewielki ułamek możliwości takiego samego zestawu z platformą. Dodatkowo tak jak pisze DarX86 - kamerki planetarne (takie jak ASI290 czy 120) mają niewielkie matryce (kilka mm przekątnej) i już samo kadrowanie będzie problematyczne. A bez prowadzenia obiekt szybko ucieknie z pola widzenia. Wiadomo - nie ma rzeczy niemożliwych, ale będzie walka.

Bede mial wiec trzy sprawy. Najpierw pytania, a pozniej w szczegolach wyjasnie

  1. Jak to bedzie z ta "walka"?
  2. Pytanie odnosnie Barlowa i ogolnie o Synte 10'' (po tych przynyndych wynurzeniach matematycznych dalej pytanie o Barlowa)
  3. Jak sie ostrzy taka kamerka?

No wiec w szczegolach

1) Ja nawet nie probuje dyskutowac z faktem, ze sama kamera cudow sie nie zdziala. Waszego doswiadczenia i matematyki sie nie oszuka ? Szukam jednak  sensownej drogi rozwoju, znajac swoj punkt startowy - czyli mam Synte 10'' i nie mam aparatu, tylko komorke Samsung Galaxy A5 (czyli niezla, ale nawet jak na komorki szalu nie ma). Po prostu kupujac platforme zrobie na pewno dobry krok na przod, ale w praktyce sama platforma nie zrobie - znaczy zadnego innego zdjecia niz dzis, bo i tak bede mial komorke do rejestracji. Natomiast z aparatem moze juz cos bedzie lepiej? Potem i tak platforma.

A wlasnie odnosnie tego "czy bedzie cos lepiej" oraz twojego stwierdzenia "będzie walka" pokusilem sie wlasnie o troche matematyki. Mozesz mi potwierdzic (albo skorygowac), czy dobrze szacuje ta skale "walki? Skorzystalem z Twojego wzoru z pdfa "Rozdzielczość zestawu":

skala ["/px] = 206.3 * rozmiar piksela [um] / ogniskowa [mm]

Wspomniana kamerka ZWO ASI120 MC ma piksel 3.75 um, a wielkosc [w pikselach] matrycy 1280x960. Z powyzszego wzoru, przy moim teleskopie z ogniskowa 1200 mm i przy pikselu 3.75 um wychodzi mi skala na piksela 0,6447 arcsec, czyli cala matryca obejmuje 13.75x10,31 arcmin. Bez Barlowa to w sumie dosc zblizony obszar do tego, ktory obecnie obserwowalem i krecilem z okularem 5mm, a ktory obejmuje 16,25 arcmin. I dawalo to spokojnie rade. Nie krecenie bylo problemem, tylko wcelowanie obiektywem komorki w widoczna wiaske z okularu). Tyle ze przy takim ukladzie oczywisce planetki beda bardzo male, Raczej tylko ksiezyc bez Barlowa. I tutaj filmiki spokojnie da sie krecic rzedu 30s, skoro przy obecnej skali takie na luzie krecilem. Dobrze rozumiem?

Do planet to juz trzeba Barlowa, jak rozumiem. Stosujac Barlowa 3x lub 4x, rowniez z powyzszego wzoru (ogniskowa bedzie wowczas odpowiednio 3600 i 4800 mm) uzyskuje widoczny obszar rzedu 4.58x3.44 arcmin (Barlow 3x) i 3.44x2.58 arcmin (Barlow 4x). To juz znacznie mniej od mojego obecnego Vixena 5mm. Pokusilem sie wiec o szacunek ile czasu bede mial na nakrecenie takiego Marsa w jednym ujeciu, bez potrzeby rekadrowania. Ze SkySafari wynika ze jego ruch azymutalny obecnie to 11.588 arcsec/sec. Czyli w przypadku Barlowa 3x mamy cos takiego

4.58 [ arcmin ] * 60 / 11.588 [ arcsec/s ] = 23.737 [ s ]

Oczywisce trzeba odjac troche na wielkosc samej planety, ktora ma obecnie 5.3 arcsec (czyli trzeba odjac cala srdenice planety - 2 x 5.3. Wowczas maksymalny czas na nakrecenie Marsa bez rekadrowania wyniesie

(4.58 [ arcmin ] * 60 - 5.3 [ arcsec ] * 2) / 11.588 [ arcsec/s ] = 22.822 [ s ]

To oczywisce przy idelanym uchwyceniu poczatku i konca oraz takim ulozeniu kamery, zeby ruch byl wzdluz dluzszego boku matrycy.

W kazdym razie wychodzi mi, ze tak naprawde na takiego Marsa mialbym 15-20s materialu do krecenia. I tu dochodzimy do praktyki, ale matematycznie nie wyglada mi to tak zle. Myle sie? Jeszcze raz podkresle - nie chce zrezygnowac z platformy, tylko zastanawiam sie czy jakies efekty beda juz z samym aparatem - stad ta cala pseudonaukowa analiza powyzej ?

 

2) Gdzies w jakims watku wyczytyalem, ze przy takiej Syncie, to zeby stosowac kamerke trzeba bedzie podniesc lustro. Przyznam, ze boje sie tego jak ognia i jesli tak mialoby byc, to chyba po prostu dam sobie spokoj. Nie cchce w wyniku prob astrofoto pozbawic sie tego co mam w wizualu. Czy tak faktycznie jest?

Mam nadzieje ze nie. Wowczas jak to jest z tym Barlowem? W sumie wyboru wilekiego nie ma. Ani na AstroShop, ani w Delta Optical, ani nigdzie indziej. Chyba najwiecej jesczcze w tym AstroSHopie. Tam dla Barlowa 3x ze znanych mi firm jest Meade (216 PLN), ES (427 PLN) i TeleVue (630 PLN). Przy Barlowie 4x, to juz jest tylke TeleVue za 1670 PLN (!). Wiec ten 4x chyba mnie przerasta cenowo. Czy jednak taki Meade za 216 PLN jest czyms wartym rozwazaenia. No i znow wraca pytanie. Czy wkladajc tego Barlowa do wyciagu i kamere do Barlowa nie musze dokonywac ingerencji w konstrukcje teleskopu, zeby wyostrzyc samym tylko wyciagiem?

 

3) No i na koniec takie dosc glupie pytanie. Jak sie ustawia ostrosc przy takiej kamerce? Czy dobrze wymyslilem, ze najlepiej ustawic na Polaris (zeby sie nie przesuwala) i na niej ostrzyc wyciagiem (obserwujac na kompie, bo wyswietlacza przeciez zadnego tam nie ma)?

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Nie zagłębiałem się w Twoje obliczenia. Powiem z praktyki, bez prowadzenia nagrywałem może 2-3 razy. Nie należy to do przyjemności, ale jeśli teleskop chodzi płynnie, a Ty masz pewną rękę i duuuuuuuży zapas cierpliwości to się da. 
Przy nagrywaniu planet używamy zwykle ROI, czyli nie wykorzystujemy całego obszaru matrycy a jedynie jej fragment. Dzięki temu zmniejszamy wagę klipu, oraz przyśpieszamy nagrywanie (jeśli czas ekspozycji na to pozwoli).  Przy prowadzeniu ręcznym raczej trzeba pogodzić się z nagrywaniem w pełnej rozdzielczości i wynikającymi z tego ograniczeniami. 

Jeśli nie możesz kupić obu rzeczy na raz, masz rację kup kamerę. Zawsze coś spróbujesz a jak bardzo będą Cię irytować ręczne próby prowadzenia to szybciej uzbierasz na platformę ;) 

2) Na początek radziłbym zakup barlowa GSO 2,5x ed 1,25", dobra jakość w niskiej cenie. Większych krotności możesz spróbować z czasem. Ja próbowałem, jednak nie potrafiłem wycisnąć sensownych obrazów. Co z tego że skala była większa jak zdecydowanie trudniej wydobyć detal. Wolę trochę mniejszą skalę z ładnym szczegółem, niż wielki rozmyty placek. 
Nie trzeba nic zmieniać w teleskopie, ostrzysz tak samo jak z okularem. 

3) Możesz ustawić ostrość na gwieździe przed nagrywaniem, a później najwyżej wprowadzić jakieś korekty już na obrazie planety.  Może być to trudne bo trzeba utrzymać obraz w polu widzenia kamery i jeszcze ostrzyć, a wszystko to wprowadza drgania. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarX86 napisał:

2) Na początek radziłbym zakup barlowa GSO 2,5x ed 1,25"?, dobra jakość w niskiej cenie.

Na Astropolis pisales w watku Jaki okular i barlow do planet i księżyca? (dosc stary post, sporzed 6 lat) o GSO 1,25" 2,5x ED/APO . Obecnie w sklepach ED nie widzialem. Jest za to Soczewka Barlowa GSO 2,5x APO / 1,25''. To ED i APO to to samo?

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, to 20 sekund które kolega obliczył to czas w jakim bez korekty położenia obraz będzie w polu widzenia kamery. Ale to się tak nie da już chociażby ze względu na to, że taki 20 sekundowy klip to zdecydowanie za mało do uzyskania sensownego wyniku po stackowaniu avika.

Może będzie prościej jak opiszę ci jak funkcjonuje setup docelowy i sam pokombinujesz co uprościć.

Po pierwsze prowadzenie za obiektem - można rozwiązać na dwa sposoby - albo montaż paralaktyczny albo montaż Dobsona na platformie paralaktycznej. W bu przypadkach musisz mieć konieczność korekty położenia w czasie sesji.

Po drugie ostrzenie - przed sesją ale już na wychłodzonym teleskopie ( chłodzi się w temperaturze w której będziesz fotografował - normalnie ok. 2 godzin od temperatury pokojowej jak na dworze jest tak jak teraz.  Można ostrzyć na gwiazdę wykorzystując maskę ( np. Bahtinova choć są i inne), ale i tak trzeba mieć możliwość korekty w czasie sesji i tu najlepszy jest fokuser z napędem elektrycznym bo unikasz dotykania teleskopu. Każde dotknięcie albo podmuch wiatru to są drgania teleskopu ( obrazu).

Po trzecie nagranie - nagrywa się filmiki  kilka tysięcy klatek avi a potem program Autostakkert albo Registax dokonuje ich selekcji pod względem jakości, alignacji i stackowania a potem jeszcze ma narzędzia do obróbki.

Jak czegoś nie łapiesz - pytaj.

Zaawansowany setup z Newtonem  300/1500, montażem paralaktycznym i elektrycznym sterowaniem ostrością masz  poniżej (  nie ma kamery w wyciągu)

760578124cd541614f883348162b02a8.16536x1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Coraz bardziej mi sie to rysuje z sensem. Powiedzcie drodzy koledzy jeszcze jedno. Zgadzam sie, ze taki 15-20 sekundowy klip moze byc za krotko juz nawet ze swojego bardzo krotkiego doswiadczenia. Czy problemem jednak bedzie zlozenie klatek z kilku avikow? Znaczy nakrecic 15-20 sekund. STOP. Przestawic teleskop do kolejnego avika i jak obiekt wejdzie w pole, i krecic kolejnego avika 15-20s. I tak kilka razy (tak, juz sam widze ze to co napisalem nieco upierdliwe. Tak pewno bedzie dopoki nie dokupie platformy). Po zlozeniu TIFFow z tych kilku sesji, ktore moze mi zrobic PIPP, powinno byc juz w miare duzo materialu do stackowania. Myle sie?

O fokuserze nie pomyslalem. Musze dodac do listy - dzieki.

Pozdrawiam

 

Michal

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, basileus napisał:

Na Astropolis pisales w watku Jaki okular i barlow do planet i księżyca? (dosc stary post, sporzed 6 lat) o GSO 1,25" 2,5x ED/APO . Obecnie w sklepach ED nie widzialem. Jest za to Soczewka Barlowa GSO 2,5x APO / 1,25''. To ED i APO to to samo?

Możliwe że mi się pomyliło, chyba 2x 2" nazywają "ed", a ten 2,5x 1,25" "APO" tak jak mówisz. Jest to dobry barlow i warto od niego zacząć. 
 

 

54 minuty temu, wessel napisał:

Darek, to 20 sekund które kolega obliczył to czas w jakim bez korekty położenia obraz będzie w polu widzenia kamery. Ale to się tak nie da już chociażby ze względu na to, że taki 20 sekundowy klip to zdecydowanie za mało do uzyskania sensownego wyniku po stackowaniu avika.

Tak, rozumiem to. W sumie to można w nagrywaniu włączać pauzę, ustawiać planetę na początku pola widzenia i dalej nagrywać, by więcej klatek złapać w jednym klipie.  Przy Jowiszu trzeba by się mocno sprężać żeby detal na tarczy się nie rozmywał od rotacji planety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tytułu tematu: ,,Jak zaczac przygode astrofoto?" -  Przeczytać tę pierwszą pozycję.

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)