Skocz do zawartości

Problem z wyciagiem


Rekomendowane odpowiedzi

Musisz odkręcić  te 4 śrubki trzymające ośkę z pokrętłami i wyczyścić ją i powierzchnię blaszaki na drawtube.  Spróbuj je wpierw delikatnie, po przekątnej dokręcać i sprawdzaj czy wyciąg się wysuwa. 

Bez tytułu.jpg

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, KrisQ napisał:

Musisz odkręcić  te 4 śrubki trzymające ośkę z pokrętłami i wyczyścić ją i powierzchnię blaszaki na drawtube.  Spróbuj je wpierw delikatnie, po przekątnej dokręcać i sprawdzaj czy wyciąg się wysuwa. 

Wyczyścić nie zaszkodzi, ale tak na prawdę potrzeba dokręcić centralny imbus - on decyduje o sile nacisku osi. Jego regulacja to normalna, wręcz obowiązkowa procedura.

  • Like 3

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak rozglądałem się za nowym teleskopem szczególną uwagę zwróciłem na wyciąg. Kupiłem Bressera z wyciągiem hex zębatkowym, jego działanie to bajka i takie fixy jak u kolegi "jnowaczek3" raczej sprawiać nie będzie. Przekładnie cierne to niestety pięta achillesowa wyciągów i jako takich nie ma sensu nadmiernie obciążać dwu calowymi akcesoriami. Pozdrawiam!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hagen napisał:

Dlatego jak rozglądałem się za nowym teleskopem szczególną uwagę zwróciłem na wyciąg. Kupiłem Bressera z wyciągiem hex zębatkowym, jego działanie to bajka i takie fixy jak u kolegi "jnowaczek3" raczej sprawiać nie będzie. Przekładnie cierne to niestety pięta achillesowa wyciągów i jako takich nie ma sensu nadmiernie obciążać dwu calowymi akcesoriami. Pozdrawiam!!!

Wyciągi cierne to bardzo dobre konstrukcje, bo stosunkowo tanio zapewniają bardzo precyzyjny ruch. Zębatkowe w tym przedziale cenowym to zazwyczaj klekoty z wielkim luzem i nierówną pracą. Crayforda wystarczy doregulować i bez problemu podniesie ponad 2 kg. Do wizuala jest zupełnie wystarczający.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SW 8" miałem dokładnie to samo,ale dokręcenie śrubek nie pomogło,musiałem rozebrać wyciąg i podłożyć kawałeczek papieru pod ślizg.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś podobnego ale ATM made by Ś.P. Janusz Płeszka (tak twierdził sprzedający) w swoim refraktorze od kilku tygodni. Ma 4 łożyska na obwodzie i chyba zaadaptowaną lacertę z mikroruchami.

Gdy zacząłem go używać trochę się wkurzyłem bo były miejsca gdzie kółko się kręciło a wyciąg się nie ruszał, powoli doszedlem  do tego, że duże znaczenie ma siła docisku tej śruby blokującej wyciąg.

W jednym miejscu przy maksymalnym wsunięciu wyciągu zawsze jest moment że mi coś w środku przeskakuje, czuć to na pokrętle. Co ciekawe kręcąc zgrubnie pokrętłem z mikroruchami (ale tym dużym) wycią zawsze pracuje, a kręcąc oryginalnym pokrętłem z drugiej strony czasami przeskoczy. Ot taki model mi się trafił, ale i tak jestem zadowolony że mam mikroruchy i do tego coś własnego po Panu Januszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)