Skocz do zawartości

Składanie LRGB


Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukałem chyba wszystkie tematy w tym zakresie na forum i nie mogę znaleźć podpowiedzi. Mam dostęp do takiego sprzętu i nim fotografuję:  Meade LX 200 14 " , kamera ASI 1600 MM z kołem filtrowym ZWO Mini a na nim Refraktor APO 102 mm i kamera Atik 460 EX mono z kołem filtrowym.  Wszystko (no prawie wszystko) skonfigurowane pod MaximDl. Prawie wszystko bo koło filtrowe od ASI nie działa razem z pozostałym sprzętem i sterowane jest z innego komputera. Moje pytanie jest następujące , jak zapisywać klatki w poszczególnych filtrach dla kamery ASI aby później rozpoznawał je Maxim przy składaniu w kolor ? Pewnie dla znawców tematu moje pytanie jest banalne ale nie mogę sobie z tym poradzić a przeszukałem już sporo różnych stron w sieci. Jak wykonuję klatki Atikiem i steruję kołem filtrowym Atika z poziomu Maxima problemu nie ma bo od razu są one rozdzielane na poszczególne filtry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kołem sterujesz z innego komputera, to w nagłówkach FITS nie będzie informacji o użytym filtrze. Przy składaniu możesz ręcznie stworzyć kilka grup w oknie Stack (prawy klik), załadować do nich pliki z poszczególnych filtrów (musisz je jakoś np różnie ponazywać), a potem na każdej grupie prawym klikiem ustawić Set group -> i odpowiedni kanał:

maxim.jpg.7a6529173d4871e205e42c3d6721d1ce.jpg

Pamiętam, że (najprawdopodobniej) tak robiłem, jak miałem koło manualne :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedź. Spróbuje tak zrobić i z pewnością napiszę czy udało się ? a przy okazji chciałbym zapytać czy jeżeli ktoś ma koło manualne a składa LRGB   np. w DSS to musi przy każdej klatce mieć zaznaczone "ręcznie" w jakim filtrze została wykonana jeżeli program, w którym fotografuje sam tego nie zapisuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem mam 2 różne kamery i 2 koła. Atik z kołem Atika i ASI 1600 z kołem ZWO Mini. Wszystkie sterowniki zainstalowały się prawidłowo i nic nie wskazywało, że będą problemy. Okazało się jednak, że jeżeli jedno koło np. Atik działa prawidłowo to drugie ZWO nie reaguje na komendy. Jak odłączę Atika (no filters) to ZWO przewija normalnie i odwrotnie jak w ZWO odłączam koło to Atik działa. Co prawda nie próbowałem podłączyć koła ZWO do drugiego portu tylko podłączyłem osobno pod wolne USB w tym samym komputerze i też ta sama sytuacja więc podłączyłem do drugiego kompa ale pojawił się problem z zapisem klatek w poszczególnych filtrach. Myślę, że kolega Jolo podpowiedział mi dobrze co zrobić więc przetestuję to przy najbliższej okazji.  Zastanawiałem się tylko jak robią ci , którzy mają koła manualne czy tworzą katalogi do każdego filtra  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)