Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 03.03.2019 Galaktyka Ufo


Rekomendowane odpowiedzi

Świetny obiekt! Takie "krawędziówki" lubię najbardziej.

Wpisany na listę obiektów na najbliższą sesję foto. Rozmiar idealny dla mojego setupu. I góruje też wysoko :)

2683.thumb.jpg.f96f577b2c6bd32073f4ef88baa61d55.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Podobno pod ciemnym niebem jest do wyłapania w lornetce 10x50, ale tu może poprawią mnie Koledzy lornetkowcy.

Widziałem tę galaktykę 4 lata temu w lornetce 15/70. Określiłem ją wtedy jako "dosyć łatwa", więc dodając do tego fakt, że lornetka nie była wysokich lotów (SkyMaster), oraz samą jasność galaktyki, jestem przekonany, że w przyzwoitej 10/50, pod ciemnym niebem, jest do wyłapania, przy czym nie powinna stanowić poważniejszego wyzwania :)

Teleskopem chyba jej nie widziałem ani razu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2019 o 22:00, lukost napisał:

Przy najbliższej okazji wrócę do niej z nasadką bino - spora jasność powierzchniowa powinna pozwolić na wejście w wyższy zakres powiększeń.

Też mnie kusi, żeby nasadki użyć . Już nie tyle, żeby jakiś detal wyłuskiwać, ale dla samego "estetycznego" wrażenia.  Próbowałem takich galaktycznych obserwacji w bino (głównie Messiery) i niestety delikatny detal gdzieś się gubił. 

 

W dniu 3.03.2019 o 22:24, Lukasz83 napisał:

Wpisany na listę obiektów na najbliższą sesję foto. Rozmiar idealny dla mojego setupu. I góruje też wysoko :)

 

No to zapowiada się petarda! Btw, skala jak w 16" z okularem 8mm, tylko te fotony nie chcą się w oku stackować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Też mnie kusi, żeby nasadki użyć . Już nie tyle, żeby jakiś detal wyłuskiwać, ale dla samego "estetycznego" wrażenia.  Próbowałem takich galaktycznych obserwacji w bino (głównie Messiery) i niestety delikatny detal gdzieś się gubił. 

Hmm, ja z kolei byłem zaskoczony ilością i jakością detalu w Messierze 82. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą wróciłem z krótkich, podwórkowych obserwacji, których celem głównym była NGC 2683 w moim Nikonie 10/50. Jest dokładnie, jak przypuszczałem. Galaktyka widoczna natychmiast i przez sto procent czasu zerkania. Porównywałem ją z galaktykami M109 i NGC 3953, oraz M108 plus mgławica M97. Wszystkie galaktyki (oprócz mgławicy Sowy) były trudniejsze niż bohaterka OT. Najsłabiej widoczna była NGC 3953. Tuż obok galaktyki Ufo wypatrzyłem dwie słabe gwiazdki w Nikonie, w których miejscu, w Sky-Map.org, są gwiazdy około 11.2 i 11.1 mag.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2019 o 08:33, lukost napisał:

Hmm, ja z kolei byłem zaskoczony ilością i jakością detalu w Messierze 82. :)

Rzeczywiście detal jest widoczny. Pewnie w grę tu wchodzi spora jasność powierzchniowa (zresztą pisałeś o tym)

Jednak odnoszę wrażenie, że ogólnie na galaktykach (i mgławicach) ten nadmiar szkła zabija w niej to co jest subtelniejsze. Dlatego te obiekty, może oprócz M42 , rzadko obserwuję przez nasadkę. 

No przynajmniej tak jest z Denkiem I. Wiem, że masz Denka II, tam inne powłoki mogą robić lepszą robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na fotkę Łukasza (Jolo) i już wiem, że NGC 2683 będzie ciężkim obiektem do sfotografowania. Centralna część galaktyki w stosunku do reszty jest bardzo jasna. No to mam kolejne wyzwanie. :) 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)