Skocz do zawartości

NGC 6888 - obserwacje, relacje


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

czy ktoś widział NGC 6888 (Półksiężyc) bez filtra ? Może zna ktoś relacje z takich obserwacji ? Szukałem i nie znalazłem. 

Trochę mnie to zastanowiło bo pod dość dobrym niebem, w Newtonie 14" bez filtra nie dopatrzyłem się go. Choć też nie poświeciłem na to więcej niż 2-3 min. Z filtrem (chyba OIII) widok super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być w zasięgu. Sam widywałem najjaśniejszą partię w lornecie 22x85 - niestety, nie przypomnę sobie czy było to bez filtra, ale biorąc pod uwagę, że rzadko mam jakąś parkę UHC do dyspozycji, jest to prawdopodobne.
Oczywiście pod bardzo dobrym niebem.
Tak czy siak, wyzwanie przyjęte ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam trochę też Cloudynights i jak dobrze rozumiem z tłumaczenia googli nie ma wpisu z obserwacji bez filtrów. Ktoś widział go w teleskopie 80mm F/5 z filtrem. 

https://www.cloudynights.com/topic/470066-ngc-6888-why-cant-i-see-it/

David Knisely pisze "In an 8 inch without filtration, any halfway decent dark night is usually enough to catch the arc-like wisp of nebulosity that goes through the 7th magnitude star HD 192182, although it isn't bright by any stretch of the imagination. "

Nie do końca rozumiem o czym on tu pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol_C napisał:

Nie do końca rozumiem o czym on tu pisze.

Wydaje mi się, że możnaby to przetłumaczyć tak:
W ośmiocalowcu bez filtra, w miarę ciemna noc zwykle wystarcza, by złapać łukowatą wstęgę mgławicowości, która przechodzi przez 7-magową gwiazdę HD 192182, choć nie sposób o niej powiedzieć, że jest choć trochę jasna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

Usiłuję sobie przypomnieć czy widziałem tego engieca bez filtra, ale nie bardzo kojarzę... Pamiętam natomiast, że padł w achro 120/600 z filtrem OIII.

Wydaje mi się, że kiedyś tam coś tam widziałem. :klapouchy: Musiałbym przregrzebać notatki. Podejrzana jest Miyauchi 20x77. Filtrów generalnie nie używam.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Karol_C napisał:

Ktoś widział go w teleskopie 80mm F/5 z filtrem. 

Jak byliśmy jesienią pod Stoczkiem to w moim 120/600 z UHC-S mgławica była na granicy widoczności. Nie pamiętam dokładnie ale pewnie wylazła tylko najjaśniejsza część. Te notatki to jednak nie jest głupia rzecz, teraz byłoby do czego zajrzeć.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba się przyłożyć trochę lepiej do obserwacji i powinien być widoczny bez filtra.

Niebo 40 km od domu wydaje mi się już niezłe. Chciałbym w zasadzie sprawdzić czy daje ono wyraźną przewagę. Choć nie licząc południa reszta nieba mam ciemne z podwórka (choć jego odbior nie jest przyjemny - dymy, światła itp.).

58 minut temu, astrobonq napisał:

Jak byliśmy jesienią pod Stoczkiem to w moim 120/600 z UHC-S mgławica była na granicy widoczności. Nie pamiętam dokładnie ale pewnie wylazła tylko najjaśniejsza część. Te notatki to jednak nie jest głupia rzecz, teraz byłoby do czego zajrzeć.

Masz na myśli wtedy kiedy ja byłem ? Nie pamiętam czy patrzyłem na Półksiężyc przez refraktor ale w 14" z filtrem widok bardzo dobry. Bez filtra nie widoczny patrząc na niego dość pobieżnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Karol_C napisał:

Masz na myśli wtedy kiedy ja byłem ? Nie pamiętam czy patrzyłem na Półksiężyc przez refraktor ale w 14" z filtrem widok bardzo dobry. Bez filtra nie widoczny patrząc na niego dość pobieżnie.

To było wtedy jak byłeś z 14" i potem przyjechało 20". Szkoda że tym większym nie przeatakowaliśmy tego obiektu.

 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)