Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zamierzam kupić swój pierwszy porządny teleskop do 2000zł. 

Będzie on wykorzystywany na obrzeżach miasta 11km od centrum, więc światła nie będzie zbyt dużo. Nie mam także problemu z mobilnością.

Chciałbym go wykorzystać do oglądania planet układu słonecznego jak i DS.

Moje pytanie brzmi jaki teleskop wybrać 8" czy 10"? ewentualnie jaki model polecacie.

Jakie akcesoria należałoby dokupić aby jakość obserwowanego obiektu była przyzwoita (księżyc, słońce, inne planety oraz dalsze obiekty np galaktyki).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy Kolega może poczytał troszkę niemal identycznych tematów w tym dziale?

Znajdzie Kolega w nich odpowiedzi na wszystkie pytania, łącznie z tymi jak i czym oglądać Księżyc, Słońce i inne planety Układu Słonecznego oraz DSO.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
36 minut temu, city of stars napisał:

Spokojnie, kto pyta ten nie błądzi ? Ja mam tą samą rozkminę, bo też jestem początkujący i szukam teleskopu tak do 750 zł(+/-). Póki co zastawiam się nad modelem levenhuk skyline 120x1000 https://www.skynet.pl/teleskop-levenhuk-skyline-120x1000-eq-wysylka-gratis.html?

Zgadza się :) Po to jest ten dział.

Za taką sumę... no może trochę dołożysz i kupisz używaną Syntę 8" na Dobsonie i będziesz bardzo zadowolony. A jak będziesz chciał zamienić na większy to jeśli będziesz o niego dbał to ani złotówki nie stracisz.
Po zakupie podlinkowanego stracisz połowę co najmniej a o możliwościach 8" lustra w stosunku do 120mm nie wspomnę.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2019 o 13:18, Mrokos napisał:

Cześć, zamierzam kupić swój pierwszy porządny teleskop do 2000zł. 

Będzie on wykorzystywany na obrzeżach miasta 11km od centrum, więc światła nie będzie zbyt dużo. Nie mam także problemu z mobilnością.

Chciałbym go wykorzystać do oglądania planet układu słonecznego jak i DS.

Moje pytanie brzmi jaki teleskop wybrać 8" czy 10"? ewentualnie jaki model polecacie.

Jakie akcesoria należałoby dokupić aby jakość obserwowanego obiektu była przyzwoita (księżyc, słońce, inne planety oraz dalsze obiekty np galaktyki).

 

Skoro myślisz między 8" a 10" to ja zakładam, że będzie to Newton na dobsonie - w założonym budżecie raczej nie kupisz używanego SCT.

Który będzie lepszy? Pod względem rozdzielczości i zasięgu lepszy będzie 10", ale będzie on też droższy i cięższy niż 8". Dochodzi tutaj jeszcze kwestia światłosiły.

W przypadku 8" można jeszcze wybierać między F5 a F6. Przy 10" zostaje zasadniczo tylko światłosiła F5. Co to oznacza praktyce? Im większa światłosiła, to:

a) większe problemy z kolimacją (ale skoro Newton miałby być teleskopem stacjonarnym, to ten problem zasadniczo odpada);

b) większe wymagania stawiane okularom.

Im teleskop ma większą światłosiłę, tym obraz uzyskany z niego będzie jaśniejszy. Oznacza to mniej więcej tyle, że okular musi posiadać na dyle duże własne pole widzenia, aby uniknąć efektu ,,przepalenia" obrazu. Ma to znaczenie zwłaszcza przy dużych powiększeniach między 0,75D-1D (D - średnica czynna apertury teleskopu mierzona w mm).

Nie wiem, jak duże pieniądze chcesz przeznaczyć na akcesoria do teleskopu, w szczególności okulary. Niemniej w przypadku teleskopów o światłosile F5, F6 itp. jest charakterystyczna jedna reguła - dobry okular do takiego teleskopu potrafi przekroczyć cenę teleskopu. 

Sam używam obecnie refraktora Bresser 102XS (102/460, światłosiła F4.5). Refraktor kosztował 1200 zł, zaś obecny mój zestaw okularowy kosztuje w granicach 2500 zł :) 

Ale wracając do Ciebie, to na początek zaleciłbym posiadanie trzech okularów: jeden ,,szukaczowy", jeden do obserwacji w średnich powiększeniach (0,5D) i jeden do obserwacji w dużych powiększeniach (1D). Teleskop Newtona nie da takiej ostrości jak refraktor, dlatego moim zdaniem nie ma sensu w jego przypadku przekraczania powiększenia bardziej niż 1D. Tak więc:

1. Okular ,,szukaczowy" - coś, co w przypadku teleskopu o światłosile F5 da źrenicę wyjściową w granicach 4mm, czyli ogniskowa okularu ok. 20mm. Tutaj jest też ważne, aby w przypadku Newtonów nie przekraczać wartości źrenicy wyjściowej dla naszego oka (więcej na ten temat znajdziesz na forum) - Newtony są obarczone obstrukcją centralną (przesłonięciem części zwierciadła głównego (ZG) przez zwierciadło wtórne (ZW)), tak więc jeśli okular da średnicę źrenicy wyjściowej większą niż ta w naszym oku, to cień rzucany przez ZW będzie wówczas widoczny;

2. Okular do średnich powiększeń - w granicach 10mm;

3. Okular do dużych powiększeń - ok. 5 mm.

W każdym z w/w przypadków dobrze jest brać okulary  o jak największym własnym polu widzenia - Newtony 8" czy 10" to są już stosunkowo duże teleskopy, tak więc otrzymane w nich rzeczywiste pole widzenia  i tak będzie niewielkie. Mówiąc krótko - staraj się kupić najlepsze okulary, na jakie Cię stać.

Na razie tyle... Uff, ale się rozpisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, piotrkusiu napisał:

Gówno z barlowem za duże pieniądze.

No dokładnie, nie chciałem być aż tak dosadny ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)