Skocz do zawartości

Nowe muszle oczne dla lornetki BA8 15x70


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wczoraj przyszła do mnie lornetka TS Marine 15x70 kupiona od forumowicza. Stan idealny, ale nie byłbym sobą jakby mi pasowały oryginalne muszle oczne. Zwinięte pozwalają bez problemu ogarnąć całe pole widzenia ale praktycznie się nie da odpowiednio ustawić oczu, rozwinięte są jeszcze gorsze ? Pewnie dałoby się do tego przyzwyczaić, ale po co się męczyć?

Do tego poziom CA potrafi być zaskakująco wysoki przy odrobinę nawet nieosiowym ustawieniu oczy względem okularów. Miałem to samo przy Celestronie Skymater Pro 15x70, więc od razu było wiadomo jak temu zaradzić.

Demontaż oryginalnych muszli ocznych okazał się zaskakująco łatwy, wystarczyło je po prostu odkręcić. Do tego drugi pierścień dociskający obudowę okularu też jest odkręcany więc świetnie się nadał jako nośnik dla nowych muszli.

Nowe muszle bardzo poprawiają komfort używania lornetki, CA pojawi się sporadycznie za dnia, boczne światło jest bardzo dobrze blokowane.

Trochę się obawiałem jak będzie to działało z lornetką z indywidualnym ostrzeniem, ale dzięki drugiemu pierścieniowi, który wystarczy włożyć do nowych muszli regulacja jest banalna.

Tak to teraz wygląda:

ba8_eyepiece.thumb.jpg.16c34ff12e8438a5688a19ab993b2eae.jpg

Wrzuciłem też krótki filmik pokazujący jak działa mechanizm ostrzenia i regulacji kąta obrotu nowych muszli: https://youtu.be/Uwa5TxY0O54

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich spiczastych sztywnych muszlach nie boisz się, że się ukłujesz w oko? Ja to bym się ukłuł. ?

Co było źle z oryginalnymi muszlami? W czym takie specjalne pomagają? Drukowałeś je sam?

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One nie są na tyle ostre, żeby się ukłuć. Poza tym są drukowane z miękkiej gumy, chciaż przydałaby się jeszcze bardzie miękka. Ta ma twardość 30D w skali Shore'a. Pewnie jakby mocno przywalić okiem to można coś uszkodzić, ale jeszcze mi się to nie udało, a mam podobne na wszystkich okularach i lornetkach. Zębów się tym w każdym razie nie da wybić ?

Oryginalne muszle wymagają mocnego dociskania lornetki do oczodołów, aby widzieć całe pole widzenia. Poza tym ciężko było mi poprawnie ustawić oczy tak, aby CA była zminimalizowana. Nowe naturalnie centrują oczy, do tego odcinają boczne światło. 

Pewnie jak ktoś się przyzwyczaił do oryginalnych muszli to mu to nie przeszkadza, ale dla mnie obserwowanie przez lornetkę powinno być wygodne, a z oryginalnymi muszlami nie było. No i nie noszę okularów przy obserwacjach. 

Drukuję sam więc mogę sobie pozwolić na eksperymenty. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że muszle oczne tej lornetki to dramat, dokładnie mam te same uwagi. Natomiast nie sprawdziłem, ze można było je po prostu wykręcić. Jeśli kiedyś ja znowu zakupie, to zgłoszę się do Ciebie o wydruk ?

Btw, jak optyczne wrażenia względem Celestrona?

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jakieś większe porównanie do Celestrona jak będę miał okazję je porównać w nocy. Później pójdzie do ludzi.

W dzień różnica jest wyraźna, chociaż nie powalająca. BA8 daje jaśniejszy, bardziej neutralny obraz. Ostrość też jest lepsza. Za to Celestron jest leciutki w porównaniu do BA8, jednak nie sprawia wrażenia jakby był tandetnie wykonany. 

Zobaczymy jak będzie w nocy, ale pewnie różnice będą podobne jak w dzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Chyba to moja niedawna lorneta. Forumowicz długo nie poobserwował.

Jest w świetnym stanie optycznym. To b.dobry egzemplarz. Mi akurat muszle zwinięte pasowały, ale ja mam maksymalny rozstaw oczu. 74mm

Porównywałem bezpośrednio z Fuji 16x70 i wybrałem Fuji właśnie ze względu na jeszcze lepszą punktowość gwiazd. Tutaj minimalnie mi czegoś brakowało.

AC taka sama. Jest dobrze.

Ostrość pola to TS 80% , Fuji 90%.

Wykonanie i lekkość po stronie Fuji. 

Ale TS 15x70 wydawała się minimalnie jaśniejsza, co ze względu na źrenicę wyjściową by się zgadzało. 

Ale muszle oczne dla mnie w Fuji nie do końca tak komfortowe jak było w TS . Mówię o zwiniętych. 

Pytanie :

Czy dałbyś radę wydrukować takie muszle oczne do Fuji 16x70 ? 

One są nakręcane, czy nakładane ?

 

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same muszle są nakręcane, ale to dzięki wykorzystaniu pierścienia, który w TS jest dostępny po odkręceniu oryginalnych muszli. Wystarczy go odkręcić, wcisnąć do nowej muszli, całość wkręcić na okular i voila.

Co do Fuji to zapraszam na priv. Są sposoby, żeby to pomierzyć korespondencyjnie ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)