Skocz do zawartości

Evostar 72 ED kto przetestuje?


Rekomendowane odpowiedzi

Jest pewien dubelcik ED do przetestowania w astrofotografii.?

Poszukujemy więc chętnego FA-wowicza z doświadczeniem i zacięciem pisarskim o przetestowania zawodnika pod kątem astrofotografii i nie tylko (wizual , guider  itp) w praktyce i skrobnięcia recenzyjki w tym, że dziale.

Chętny astrofotograf proszony jest o napisanie do Michała na konto firmowe Delty, lub do mnie.

Sklep, prześle teleskop by nasz forumowy tester mógł się nim pobawić i sprzęt opisać :)

Zachęcam!

image.png

 

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez dedykowanego flattenera cieżko mówić o testach astrofoto

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz się tego podjąć i napisać rzeczową recenzję na forum, to myślę że Delta takowe ustrojstwo Ci udostępni!

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że nie każdy początkujący astrofotograf może i chce od razu wydać kilka tysięcy PLN na sprzęt. Dublet ED zapewnia minimum przyzwoitości jeśli chodzi o jakość optyki do astrofoto zachowując jednocześnie przystępną cenę. Jednocześnie małe gabaryty sprzętu (zaledwie 2kg wagi) oraz krótka ogniskowa sprawiają, że automatycznie maleją wymagania odnośnie montażu a co za tym idzie znowu spada cena całego setupu.

Jakie są alternatywy w podobnym budżecie? Za niewiele niższą cenę możemy kupić Newtona 150/750, który jednak jest znacząco cięższy i ma większą ogniskową, nie wspominając już o tym, że na start musimy zainwestować choćby w korektor komy.

Jeżeli ktoś jest chętny do testów i czuje się na siłach, to zapraszamy do kontaktu. Chcemy, żeby to była rzetelna i wyczerpująca recenzja, która będzie pomocna przy wyborze sprzętu przez początkujących astrofotografów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
48 minut temu, MaciekGroch napisał:

Dobrze widzę, że w wyciągu nie ma clamp ringów? I jeszcze odnośnie wyciągu-na prowadnicy jest jakiś smar?

Nie ma clamp ringu, ale końcówka wyciągu jest dość solidna i "pasowna" (kątówka, czy flattener wchodzi lekko, ale nie ma nadmiernego luzu) , można ją odkręcić.  Co do smaru nie mam pewności, ale wydaje się ,że nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mebelek napisał:

Nie ma clamp ringu, ale końcówka wyciągu jest dość solidna i "pasowna" (kątówka, czy flattener wchodzi lekko, ale nie ma nadmiernego luzu) , można ją odkręcić.  Co do smaru nie mam pewności, ale wydaje się ,że nie ma.

Dzięki, mebelek już testujesz? Masz też podlinkowany wyżej reduktor/flattener? Myślę o zakupie tego Evostara żeby popróbować fotek dlatego będę śledził wątek. 

Trochę mnie jeszcze hamuje wspomnienie o sw120/600. Tzn sprzęt służył długo i byłem zadowolony (tak jak obecny właściciel) ale badziewny, latający ,usmarowany czymś wyciąg musiałem szybko wymienić na Linear Bearing od GSO żeby dopiero cieszyć się obserwacjami bez stresu i walki ze sprzętem. Zastanawiam się czy i tutaj nie będzie podobnie, i wtedy z budżetowej alternatywy dla Apo robi się już mniej atrakcyjnie (nowy dobry wyciąg plus reduktor)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem go przelotnie i krotko w rekach. Kupil go sobie czeski znajomy . Sila rzeczy porownywalem go z tym malenstwem, co mam - czyli z Lacerta 72/432.

Blado wypadl ten Evostar, z wyjatkiem jednej rzeczy : Lacerta nie ma obejm z dowetailem, co osobiscie uwazam za minus.  Co mnie najbardziej zaskoczylo -  ze jest

( Lacerta) znacznie ciezsza, mimo ze nie ma tych obejm i krociutki integrowany dowetail . Wiec gdzie ulokowala sie ta waga?   Bo gdy trzymalem  to piorko w rece, Lacerta

zdala sie mi masywna, solidna. Zreszta mozna sobie wygooglic parametry i porownac. 

Niezaprzeczalnym i wielkim plusem Lacerty jest obrotowy wyciag . Ma tez wsuwany odrosnik.  Jak te roznice przeloza sie na jakosc i komfort  przy foceniu - nie mnie

to oceniac !   :)

https://teleskop-austria.at/La72432_72-432-Lacerta-ED-APO-mit-2-Octo-Auszug-und-Alukoffer

Flattener do niej kosztuje 183 euro, ja kupiłem całość w akcji za 599 euro.  Był to przypadek, w akcji był przed Sw. Bozego Narodzenia w 2017

i zwróciła mi na to uwagę dobra czeska duszyczka  :)  Aktualnie sprzedaje się Lacertę również jako quadruplet, podejrzewam że tam poprostu wmontowali 

ten flattener z dwoma soczewkami i naraz zrobił się quadruplet  :)  :)  :)

https://teleskop-austria.at/La72432FLAT_72-432-Lacerta-Quadruplet-Flatfield-APO-2-2-Linsen-mit

 

Jeszcze dodam : Lacerta = jaszczurka   Kupowałem  internetowo w Wiedniu, na ostatnią chwilę i chyba ostatni egzemplarz !

Zamówienie złożyłem któregoś tam dnia po południu a kurier już mi dzwonił do drzwi w następny dzień DO POŁUDNIA. Oczywiście

do Ostravy miał relatywnie blizko, ale i tak to był dla mnie mały szok.

Po wielu różnych baaaaaaaardzo nieprzyjemnych przejściach  z TS  ( a potwierdziły by to i teleskopy.pl i ś.p. JP ) przy zamawianiu i kupowaniu

dużej lornety i niedawno refraktora TS 102/714  -  JUZ NIGDY WIECEJ TS . Chamstwo do potęgi !  Teleskopy Austria też mają dobre ceny

i napewno kulturalna obsługa !   HOWGH !  :)  I nie piszcie niektórzy , że ....a ja miałem i mam z TS same dobre kontakty ... - bo to jest bez sensu

konstatować !  Tak właśnie postępują , by ludziki sobie oswoić . Ja miałem  niezbite dowody ich nierzetelności, potwierdzić to może kilku Czechów -

bo widzieli towar, opakowanie itd . Nie dałem absolutnie powodów, by mnie tak potraktowali  !  ś.p. JP mi pisał w mailu, że długie lata mu trwało,

zanim ich sobie wychował. Podobnie szef teleskopy.pl

Ale sorry - to tak na marginesie  ... 

 

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)