Skocz do zawartości

Problem z łącznością kamery - winne porty USB?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

jest to mój pierwszy wpis, więc wybaczcie jeśli wybrałem niewłaściwe miejsce na opisanie mojego problemu.

Po zeszłorocznej Wielkiej Wyprawie PTMA na Teneryfę, gdzie pojechałem wyłącznie ze statywem i Nikonem D7000 ;), podjąłem decyzję o kupnie  sprzętu o nieco większym potencjale ;)

Jako, że w planach była wyprawa do Doliny Śmierci w US spiąłem się i zakupiłem parę rzeczy: statyw IOptrona CEM25P, Star Adventurera, Canony 6D i 700D które poddałem modyfikacji, TS APO65Q, obiektywy Irixa, Samyanga i zestaw do guidingu.

Jedynego czego mi brakowało to lapka i softu właśnie do guidingu. Lapka zakupiłem tuż przed podróżą, wgrałem soft (drivery ASCOMa, IOptrona i PHD2 go guidingu) i polecieliśmy na sesje na pustynię.

I tu rozpoczęły się schody...

Okazało się, że mój lapek nie "widzi" montażu po podpięciu pod USB. Na szczęście w Ioptronie jest alternatywa ("On-camera), więc z niej skorzystałem.

Z ciekawości podpiąłem mój montaż standardową metodą pod laptopy kolegów - wszystko działało jak trzeba.

Podobnie nieciekawie było z kamerką do guidingu. PHD2 kamerki z reguły nie "widział" (piszę z reguły, bo nie wiedzieć czemu na jednej sesji kamerka hulała ok. 3-4h, potem już "zdechła").

I tutaj zrobiłem swapa i podpiąłem pod laptopy kolegów - i ponownie u nich kamerka działała jak trzeba, u mnie PHD2 informował o braku detekcji kamery ZWO.

Podejrzenie padło na porty USB, więc:

1. zweryfikowałem BIOSa w poszukiwaniu ustawień --> bez efektu

2. Zakupiłem miernik napięcia portów USB ==> skazał wartość napięcia w zakresie 5,15V-5,17V, więc uznałem, że OK --> brak efektu

3. zrobiłem wywiad i ktoś powiedział mi, że może być to wina systemu operacyjnego i aktualizacji. Zalecono mi reinstalkę.

Nie ukrywam, że nie jest mi po drodze, gdyż płyty nie mam, bo OS był już zainstalowany na lapku. Niemiej jednak jeśli trzeba będzie to to uczynię.

Laptop o którym mowa, to ASUS FX504G posadzony na WIN 10 Home:

https://www.x-kom.pl/p/457084-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-fx504ge-i5-8300h-16gb-480ssd1tb-win10x.html

Czy ktoś doświadczył z Was takiego przypadku? Proszę o pomoc zanim oddam laptopa do serwisu ASUSa (jest na gwarancji).

Czy faktycznie reinstalka to dobre wyjście? Może przyczyna leży gdzie indziej?

P.S. na przyszłość już wiem, że pierw trzeba znaleźć czas na testy sprzętu potem wybierać się na zloty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro u znajomych twój setup działa a u ciebie na identycznych programach jak u nich nie (dobrze rozumiem?), to na początek reinstalacja Windowsa. 

 

Oczywiście zrób sobie to sam, bo do serwisu nie trzeba oddawać. 

Jak będziesz miał świeżego Windowsa to zainstaluj poprawnie ponownie całe oprogramowanie: ascom i ioptron Commander. W Commanderze ustaw automatyczne wykrywanie rodzaju połączenia z montażem. 

Jak nie będzie działac, to wtedy można mieć obawę o porty, ale jeszcze przed tym:

Używasz przejściówki rs232/usb? 

Poczytaj recenzje Mateusza - łączność z pc

https://astropolis.pl/topic/63261-ioptron-cem25-ec-recenzja/

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję tayson.82 za wiadomość.

Tak, używaliśmy tego samego softu.

Opcja "Auto Detection" po oznaczeniu "RS-232 / USB Port" w Commanderze była ustawiona.

Przejściówkę z RS-232 na USB również użyłem, ale u mnie była lipa. Podpięliśmy tą samą przejściówkę pod lapka znajomego i działało.

Wszystkie ustawienia chłopaki sprawdzali wraz ze mną.

Problem z połączeniem rozwiązaliśmy rezygnując z przejściówki (z użycia portu USB) i poszliśmy w kierunku opcji "On-camera" --> było OK.

Problem, który jest najważniejszy to taki, że jak się podepnie ZWO i odpali nawet Fire Capture, to lapek nie widzi kamery czyli na moim kompie jest lipa z guidingiem.

Co tu sugerujesz?

Dziękuję za link mega posta Mateusza - czytałem dwukrotnie jeszcze przed wyjazdem (po kupnie CEM25P) :) Odwalił kawał dobrej roboty.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, andrew_hasek napisał:

Lapka zakupiłem tuż przed podróżą, wgrałem soft (drivery ASCOMa, IOptrona i PHD2 go guidingu) i polecieliśmy na sesje na pustynię.

Sorry, ale to nie miało prawa się udać :) 

3 godziny temu, andrew_hasek napisał:

P.S. na przyszłość już wiem, że pierw trzeba znaleźć czas na testy sprzętu potem wybierać się na zloty ?

Przynajmniej taki masz pozytywny akcent tej historii, że uświadomiłeś sobie, że nie da się "po prostu" kupić sprzęt i wyruszyć na wyprawę. Bolesna, ale ważna nauczka. Ja przed swoim wyjazdem do USA skrupulatnie testowałem sprzęt przez pół roku. Teraz jadę do Chile, z jeszcze większą ilością sprzętu i również testuję gdy tylko się da. Za granicą sprzęt musi być dopięty na ostatni guzik, musisz znać jego specyficzne cechy, mieć wczucie w obsłudze. To jest jak lot kosmiczny :)Pośpiech to najgorsza rzecz w tym hobby.

1 godzinę temu, andrew_hasek napisał:

Przejściówkę z RS-232 na USB również użyłem, ale u mnie była lipa. Podpięliśmy tą samą przejściówkę pod lapka znajomego i działało.

Po kolei. Co to znaczy "również"? To jakiej innej opcji używaliście?

Jaki model jest tej przejściówki? Przede wszystkim co widać w menedżerze urządzeń?

Jeśli chodzi o opcję "on camera", to masz wtedy jedynie komunikację odnośnie guidingu (brak goto itp) po kablu ST4. To całkowicie inne połączenie niż kablem USB.

Czy jakieś inne urządzenia podłączone do USB działają? Nie sądzę żeby sprzętowo coś było nie tak, to mało prawdopodobne.

3 godziny temu, andrew_hasek napisał:

Zalecono mi reinstalkę.

Nie ukrywam, że nie jest mi po drodze, gdyż płyty nie mam, bo OS był już zainstalowany na lapku.

Win 10 ma funkcję reinstalacji niewymagającej żadnej płyty. Przy okazji zachowują się dane. Ale można też go "normalnie" postawić na nowo, możesz z poziomu windowsa utworzyć dysk instalacyjny (podając klucz z naklejki) i potem z tego dysku zainstalować. Ale wstrzymałbym się z takimi rzeczami, szczególnie jak to świeży system, to raczej nic nie zdążyło się w nim popsuć :) 

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki Windows mają zainstalowane koledzy, u których kamera działa ?  Może to wina  wersji systemu, bo 10-tka jest czasem kapryśna.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, MateuszW napisał:

Sorry, ale to nie miało prawa się udać :) 

hehe, na szczęście okazało się, że jedyna rzecz jaka w końcu nie zadziałała to były te nieszczęsne porty USB. Mały i niesatysfakcjonujący sukces był taki, że przez pierwsze 3-4h wszystko hulało jak trzeba. Potem guiding padł przez brak wykrywania ZWO przez PHD2 i tego najbardziej nie mogę zrozumieć.

15 minut temu, MateuszW napisał:

Przynajmniej taki masz pozytywny akcent tej historii, że uświadomiłeś sobie, że nie da się "po prostu" kupić sprzęt i wyruszyć na wyprawę. Bolesna, ale ważna nauczka. Ja przed swoim wyjazdem do USA skrupulatnie testowałem sprzęt przez pół roku. Teraz jadę do Chile, z jeszcze większą ilością sprzętu i również testuję gdy tylko się da. Za granicą sprzęt musi być dopięty na ostatni guzik, musisz znać jego specyficzne cechy, mieć wczucie w obsłudze. To jest jak lot kosmiczny :)Pośpiech to najgorsza rzecz w tym hobby.

Dla formalności dodam, że (+) akcentów było więcej - nie zdobyłbym się na taką - nazwijmy to - nonszalancję ? Po pierwsze sprzęt (poza laptopem) był testowany już 3 miesiące przed wylotem m.in. na zlocie w Krzyżach, więc obsługa nie była mi obca. Po drugie pojechałem z doświadczonymi astrofotografami, więc miałem b. dobre wsparcie, również sprzętowe - kolega pożyczył mi swój laptop, bo wziął dwa ;) i dlatego przywiozłem dużo udanych RAWek. I pomimo tego, że od dwóch lat odpalam fabrykę baterii i nie mam prawie na nic czasu, to w pełni się zgadzam z Tobą - pośpiech jest złym doradcą.

24 minuty temu, MateuszW napisał:

Po kolei. Co to znaczy "również"? To jakiej innej opcji używaliście?

Jaki model jest tej przejściówki? Przede wszystkim co widać w menedżerze urządzeń?

Również oznacza, ze mój kolega był w jej posiadaniu i jej owocnie używał. Pożyczył mi ją, aby sprawdzić moje porty USB.

Dokładny model nie jest mi znany, nie był to mój adapter. Widziałem go z 2 minuty 5 miesięcy temu, więc nie pamiętam też niestety co na to Menedżer Urządzeń :(

Niemniej jednak był to model bardzo podobny to tego z linka poniżej;

https://allegro.pl/oferta/adapter-usb-rs232-com-szeregowy-ftdi-ft232rl-win10-7683738071

37 minut temu, MateuszW napisał:

Jeśli chodzi o opcję "on camera", to masz wtedy jedynie komunikację odnośnie guidingu (brak goto itp) po kablu ST4. To całkowicie inne połączenie niż kablem USB.

Zgadza się. Znane są różnice między USB a ST4 :)

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Czy jakieś inne urządzenia podłączone do USB działają? Nie sądzę żeby sprzętowo coś było nie tak, to mało prawdopodobne.

Połączenie z montażem przez wspomnianą przejściówkę oraz kamera ZWO nie działają. Takie urządzenia jak bezprzewodowa myszka (przez adapter USB), podstawka chłodząca pod lapka czy zewnętrzny twardy dysk działają bez zarzutu.

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Win 10 ma funkcję reinstalacji niewymagającej żadnej płyty. Przy okazji zachowują się dane. Ale można też go "normalnie" postawić na nowo, możesz z poziomu windowsa utworzyć dysk instalacyjny (podając klucz z naklejki) i potem z tego dysku zainstalować. Ale wstrzymałbym się z takimi rzeczami, szczególnie jak to świeży system, to raczej nic nie zdążyło się w nim popsuć :) 

Dzięki. Tego "reinstalacyjnego" szlaku jeszcze nie przecierałem ;) Wstrzymam się jak sugerujesz aż coś się rozjaśni.

Rozwikłanie tej zagadki jest również kwestią zaspokojenia ciekawości, gdyż w ostateczności zawsze można skorzystać z alternatywnych rozwiązań np. ASIAIR ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KrisQ napisał:

A jaki Windows mają zainstalowane koledzy, u których kamera działa ?  Może to wina  wersji systemu, bo 10-tka jest czasem kapryśna.

Jeden miał Windows 10 Home 64 bit a drugi, jeśli dobrze pamiętam, również Win 10 64 bit na jednym lapku i XP na drugim (ten drugi właśnie służył mi jako "nośnik" dla PHD2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, andrew_hasek napisał:

Również oznacza, ze mój kolega był w jej posiadaniu i jej owocnie używał. Pożyczył mi ją, aby sprawdzić moje porty USB.

Dokładny model nie jest mi znany, nie był to mój adapter. Widziałem go z 2 minuty 5 miesięcy temu, więc nie pamiętam też niestety co na to Menedżer Urządzeń :(

Niemniej jednak był to model bardzo podobny to tego z linka poniżej;

No dobra, ale w jaki sposób chcesz obecnie używać montażu? Masz swoją przejściówkę, która nie działa? Co było nie tak na wyjeździe raczej się nie dowiemy, ale możemy sprawić, żeby teraz działo ok :)

Co do ASI, to jeśli dobrze pamiętam, kluczową rzeczą dla tej kamery jest kolejność instalacji softu. @wessel chyba Ty o tym kiedyś pisałeś?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o ASI A o STL pisałem w temacie kolejności  instalacji. Andrew , z mojego doświadczenia - jedyny rodzaj przelotki USB RS 232 który działa zawsze, z każdym laptopem i każdą wersją windowsa to jest MOXA Uport 1110 . To jest standard industrialny, nieco droższy ale pewny. 

U mnie kamery ZWO działają na WIN 10 z Firecapture bez problemu, ale chyba na natywnych driverach nie przez ascom . Sprawdze to napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tayson.82 napisał:

Jakiej długości kable usb? Stosujesz po drodze jakiś aktywny hub usb? 

Bardzo zasadne pytanie. Jak guiding dochodzi i sterowanie teleskopem czy jeszcze focuser to bezwzględnie aktywny HUBik jest potrzebny. Najlepiej przymocowany gdzieś do montażu i od niego solidny kabelek do astrolapka.
To ustrojstwo stosuję w 2 zestawach (odkąd mi padł D-Linka) i nigdy mnie nie zawiodło: https://allegro.pl/oferta/hub-aktywny-usb-3-0-unitek-y-3089-4-porty-5-gb-s-7179890320

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba że komputerek ma 6 portów USB  :) Przez HUBa można bezstresowo podłączać urządzenia które mają własne zasilanie - np. montaż, kamera, koło filtrowe, focuser - schody się zaczynają jak nasze urządzenie jest zasilane przez USB. W takich przypadkach nawet hub z zasilaniem nie zawsze się sprawdza. Trzeba przede wszystkim dobrze policzyć wydajność zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ?08?.?03?.?2019 o 00:37, MateuszW napisał:

No dobra, ale w jaki sposób chcesz obecnie używać montażu? Masz swoją przejściówkę, która nie działa? Co było nie tak na wyjeździe raczej się nie dowiemy, ale możemy sprawić, żeby teraz działo ok :)

Co do ASI, to jeśli dobrze pamiętam, kluczową rzeczą dla tej kamery jest kolejność instalacji softu. @wessel chyba Ty o tym kiedyś pisałeś?

Dzięki za słowa otuchy! Naprawdę liczę, że problem z tymi portami uda się wspólnymi siłami rozwiązać tym bardziej, że wczoraj w x-comie, gdzie zakupiłem laptopa powiedzieli mi smutną prawdę czyli że jeśli wyślę do serwisu do Wawy z powodu rzekomych uszkodzonych portów, to podepną urządzenia typu myszka, któa akurat działa, stwierdzą, ze wszystko jest ok i odeślą z oczywistą diagnozą a ja spędzę 3 tygodnie bez lapka. Serwis nie jest w posiadaniu kamer monochromatycznych ani montaży paralaktycznych, więc raczej nie doświadczą tego co doświadczam ja ?

Obecnie chciałbym sterować montażem poprzez przejściówkę RS-232/USB, ale ze względu na obecny stan portów USB/softu, z powodu którego odpliłem ten post, nie mogę tego uczynić.

Przejściówkę którą dziś zamówię to ta:

https://allegro.pl/oferta/delock-61460-adapter-usb-2-0-rs-232-db9-9-pin-com-7891186970

Chociaż nie wiem czy jest sens płacić 40zł z dostawą skoro są adaptery również za 7,5zł ?

Chciałbym również korzystać z guidingu łącząc kamerkę ZWO  przez USB z lapkiem - niestety też nie mogę na stan teraźniejszy tego uczynić i to jest nawet większy problem, bo sterować montażem mogę również przez GoTo a tematu z guidingiem tak łatwo nie załatwię.

Zaciekawił mnie temat odpowiedniej sekwencji instalacji softu. Macie jakieś sugestie jaka sekwencja mogłaby okazać się najbardziej skuteczna?

Planuje zrobić reinstalkę, zainstalować najnowszy pakiet aktualizacji (ktoś mi zasugerował, że to właśnie aktualizacje Windy 10 mogą być przyczyną takich problemów) i zainstalować astrosoft raz jeszcze.

TYLKO W JAKIEJ KOLEJNOŚCI?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ?08?.?03?.?2019 o 06:23, wessel napisał:

Nie o ASI A o STL pisałem w temacie kolejności  instalacji. Andrew , z mojego doświadczenia - jedyny rodzaj przelotki USB RS 232 który działa zawsze, z każdym laptopem i każdą wersją windowsa to jest MOXA Uport 1110 . To jest standard industrialny, nieco droższy ale pewny. 

U mnie kamery ZWO działają na WIN 10 z Firecapture bez problemu, ale chyba na natywnych driverach nie przez ascom . Sprawdze to napiszę.

Dzięki za sugestie! Narazie pójdę w kierunku klasycznego adaptera, gdyż na takich działały zestawy moi astrokompanów.

Masz może sugestie co do kolejności instalacji softu po reinstalce? Na razie wszystko wychodzi na to, że jest to konflikt driverów (patche Windy/ascomu/natywnych kamery etc.)

Jeśli chodzi kamery ZWO, to tak właśnie słyszałem - chodzą one na natywnych driverach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ?08?.?03?.?2019 o 07:40, tayson.82 napisał:

Jakiej długości kable usb? Stosujesz po drodze jakiś aktywny hub usb? 

Standardowej długości kabel, który był dołączony do zestawu z kamerą ZWO. Ma to znaczenie skoro ta sama kamera z tym samym kablem chodziła u kolegów bez problemu?

Aktywnego huba nie posiadam. Mogę go zakupić jeśli rekomendujecie, ale czy jest on niezbędny skoro na innych komputerach wszystko działa bez huba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tayson.82 napisał:

Skoro jesteś pewien wszystkich innych podzespołów to nie ma o czym dyskutować tylko przywracaj win do ustawiłem fabrycznych.  ?

J?ak to nie pomoże to drugi pc. 

Tak, jestem pewny gdyż sprawdziłem poprawność działania kamery na trzech innych laptopach i działało wszystko ok.

Oki, teraz już wiem, że na bank przywrócę system do ustawień fabrycznych, ale pytanie co z instalacją softu?

Masz może Tomku pomysł na "odpowiednią" kolejność instalacji softu?

Obawiam się, że jeśli zainstaluję tak samo jak po kupnie, to efekt będzie ten sam ?

Nowy laptop nie wchodzi w rachubę, bo przecież nie wyrzucę 4500zł do kosza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy instalowałeś sterowniki VCP do konwertera USB-RS ze strony FTDI czy pozwoliłeś systemowi samemu znaleźć sterowniki? https://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm - wcześniej gdzieś pisałeś w wątku, że posiadasz konwerter na chipie FTDI. 

Co do kolejności instalowania softu, to po resecie windowsa i instalacji łatek i aktualizacji zacząłbym od:
 - platforma ASCOM
 - sterowniki do ASI

I sprawdzić czy działa kamerka. Potem sterowniki do montażu i sprawdzić kamerkę z montażem. I tak po kolei. 

Zastanowiłbym się nad jakimś dedykowanym laptopem do akwizycji materiału astro. Używanego DELLa z dyskiem SSD i portami USB3.0 można kupić już od 600-800zł i do akwizycji taki laptop w zupełności wystarcza. Maszyna za 4500zł może być pomocna przy obróbce materiału. Nie chciałbym też niczego przesądzać, ale Twój przypadek to już trzeci znany mi laptop marki Asus, który ma problemy z astrokamerkami ASI na USB. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2019 o 09:20, andrew_hasek napisał:

Standardowej długości kabel, który był dołączony do zestawu z kamerą ZWO. Ma to znaczenie skoro ta sama kamera z tym samym kablem chodziła u kolegów bez problemu?

Potencjalnie ma :) Ja miałem dziwaczny przypadek, że jeden oryginalny kabel ZWO działał mi na jednym kompie, a na drugim sprawiał problemy (gubił klatki, ale ogólnie połączenie było). Inny kabel działał już na obu kompach. Tak więc czasami pewne kable z pewnymi komputerami mogą się "nie lubić". Ale raczej powinieneś mieć jakieś, chociaż kiepskie i niestabilne, ale działające połączenie.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2019 o 19:24, andrew_hasek napisał:

 

Masz może Tomku pomysł na "odpowiednią" kolejność instalacji softu?

 ?

?

Mam, przypomnij mi się w czwartek. 

Jolo ma rację laptopa za 4.5k niea sensu mieszac do aktywizacji. Do tego powinna być osobna maszyna jedynie z niezbędnymi programami. Nic więcej. Im więcej instalujesz tym większa szansa że coś się po drodze popsuje. Jednego dnia działa a w czasie nocnej sesji klapa. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ?10?.?03?.?2019 o 19:44, jolo napisał:

Czy instalowałeś sterowniki VCP do konwertera USB-RS ze strony FTDI czy pozwoliłeś systemowi samemu znaleźć sterowniki? https://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm - wcześniej gdzieś pisałeś w wątku, że posiadasz konwerter na chipie FTDI.  ??

Właśnie nie. Wówczas nie byłem świadomy, że należy to uczynić.

W dniu ?10?.?03?.?2019 o 19:44, jolo napisał:

Co do kolejności instalowania softu, to po resecie windowsa i instalacji łatek i aktualizacji zacząłbym od:

 - platforma ASCOM
 - sterowniki do ASI

I sprawdzić czy działa kamerka. Potem sterowniki do montażu i sprawdzić kamerkę z montażem. I tak po kolei. 

Dziękuję. Tak uczynię.

W dniu ?10?.?03?.?2019 o 19:44, jolo napisał:

Zastanowiłbym się nad jakimś dedykowanym laptopem do akwizycji materiału astro. Używanego DELLa z dyskiem SSD i portami USB3.0 można kupić już od 600-800zł i do akwizyc?ji taki laptop w zupełności wystarcza. Maszyna za 4500zł może być pomocna przy obróbce materiału. Nie chciałbym też niczego przesądzać, ale Twój przypadek to już trzeci znany mi laptop marki Asus, który ma problemy z astrokamerkami ASI na USB.  ???

Rozumiem. Pierw spróbuję akcję z re-instalacjami.

Natomiast jeśli ma się szykować kolejny wydatek w wysokości ok. 600-800zł to już zainwestuję w ASIAIR.

Jak myślicie? Korzystaliście już z tego rozwiązania?

Są jakieś istotne ograniczenia w stosunku do klasycznej metody (soft na lapku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, andrew_hasek napisał:

Są jakieś istotne ograniczenia w stosunku do klasycznej metody (soft na lapku)?

Najbardziej istotnym ograniczeniem ASIAIR (przynajmniej tak to dla mnie wygląda w opisie) jest to, że to środowisko zamknięte. Jesteś skazany na to, co producent dostarczy w urządzeniu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ?12?.?03?.?2019 o 00:02, tayson.82 napisał:

Mam, przypomnij mi się w czwartek. 

Jolo ma rację laptopa za 4.5k niea sensu mieszac do aktywizacji. Do tego powinna być osobna maszyna jedynie z niezbędnymi programami. Nic więcej. Im więcej instalujesz tym większa szansa że coś się po drodze popsuje. Jednego dnia działa a w czasie nocnej sesji klapa. 

Przypominam się ?

A Ty jak myślisz o rozwiązaniu ASIAIR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam AsiAir. Na sasiednim forum jeden z kolego opisal jego dzialanie.

moja lista spisywana krok po kroku podczas instalacji astropc.

 

=====================

2018-06-01

win update
avast
framework 4.7
firefox
adrbe reader 11
BT
WIFI, podlaczenie do tayson

autologon
atomtime
ascom platforma 6.3
eqmod v200
celestron driver 6.0.6338
bginfo


10 qhy9
07 titan
12 polemaster
11 kolo
13 df

SGP3,0,02,82
TV 13

phd 2,6,5

usb wifi tplink
ioptron commander 5 6 3 2
ascom 6.4
windows update

ioptroncommander
qhy5

astrolink llocal serwer
astrolink panel

NativeWDM_1.0.3.0_Setup nie dziala
ZWO_ASI_Camera_ASCOM  
ZWO_ASI_Cameras_Driver  dziala ,restart pc i podpiecie kamery dopiero po uruchomieniu

 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, andrew_hasek napisał:

Właśnie nie. Wówczas nie byłem świadomy, że należy to uczynić.

Dziękuję. Tak uczynię.

Rozumiem. Pierw spróbuję akcję z re-instalacjami.

Natomiast jeśli ma się szykować kolejny wydatek w wysokości ok. 600-800zł to już zainwestuję w ASIAIR.

Jak myślicie? Korzystaliście już z tego rozwiązania?

Są jakieś istotne ograniczenia w stosunku do klasycznej metody (soft na lapku)?

Ja kupiłem poleasingowego DELLa latitude E6440 z procesorem i5 8gb ramu i dyskiem ssd 240gb za 1100zł i śmiga bez żadnych problemów, wcześniej używałem asusa i zdarzały się dziwne rzeczy.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)