Skocz do zawartości

114/900 + EQ1 + aparat kompaktowy


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

To mój pierwszy post na forum. Ostatnio w moje ręce wpadł teleskop SkyWatcher 114/900 z montażem EQ1. Chciałbym postawić pierwsze kroki w dziedzinie astrofotografii dlatego dokupiłem adapter (jak ten na zdjęciu) na aparat kompaktowy. Planuję dokupić jeszcze napęd do montażu.

Problem polega na tym, iż nie wiem jak się zabrać za fotografowanie. Gdy przykładam aparat (samsung wb550) do okularu to widzę w okrąg który nie wypełnia całego kadru. Zwiększając zoom w aparacie (nie jest to zoom cyfrowy), to okrąg zwiększa się, jednak przy największej wartości zooma obraz z okularu i tak nie zakrywa całego kadru. Pytanie czy tak ma być? Mogę później wyciąć w programie graficznym te pole które nie można było uchwycić, ale nie wiem czy to jest prawidłowa praktyka.

Kolejny problem jest taki, że gdy ustawię teleskop (za pomocą szukacza) na jakiś obiekt, który nie jest jakoś bardzo jasny to  nie widzę go w ekranie aparatu przez co nie wiem czy właściwie mam możliwość sfotografowania obiektu czy nie. W momencie gdy chcę odsunąć aparat i zobaczyć w okularze czy na pewno obiekt znajduje się w zasięgu wzroku to ruchy jakie przy tym robię wprowadza takie drgania, że ponowne ustawienie aparatu na swoim miejscu spowoduje ponowne szukanie obiektu na szukaczu. Winą jest kiepski montaż EQ1 z tego co rozumiem. Chyba że robię coś źle.

Dodatkowo po dodaniu adaptera i aparatu to teleskop strasznie ciężko wyważyć. Dodałem 1kg do przeciwwagi i to dosyć pomogło, ale idealnie nie jest. Na pewno nie tak fajnie jak bez osprzętu.

Generalnie, nie chcę się tu rozwodzić, ale chyba robię coś nie tak z tym fotografowaniem. Jakby ktoś mógłby podać mi parę wskazówek jak należy się za to zabrać to byłbym bardzo wdzięczny.

 

  Fotoadapter-luneta-teleskop-kompaktowy-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholercia.... ciężko będzie. Widzisz, to mniej więcej tak jak byś chciał startować w rajdach. Kupiłeś cintka 700cc wrzuciłeś klatkę bezpieczeństwa i inne wyposażenie. A cintek nie daje rady. 

Nie mówię, że się nie da ale to trochę bardziej skomplikowane. Domyślam się, że nie masz w wyciagu okularu i stąd problem z obrazem. Druga sprawa, ustaw szukacz za dnia na jakimś oddalonym kominie żeby pokazywał to co teleskop wtedy powinieneś trafiać obiekty w nocy. Trzecia sprawa to dokładanie obciążenia-  masz eq1, on już sam siebie ma problem unieść. 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że z tym sprzętem to nie poszaleję za bardzo, ale chcę wycisnąć z niego najwięcej jak się da dopóki nie będę w stanie kupić czegoś lepszego :D

Cytuj

Domyślam się, że nie masz w w?yciagu okularu i stąd problem z obrazem

Trochę nie wiem czy dobrze Cię rozumiem. Generalnie to miałem w zestawie 2 okulary (25, 10) oraz soczewkę Barlowa. Okulary te zawsze montowałem w wyciągu (przeważnie 25), a następnie aparat przykładałem do okularu. Tak samo jak na tym zdjęciu:

https://i.ibb.co/z4pNc6c/asdas.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ustaw prawidłowo szukacz z obrazem w okularze za dnia tak jak pisałem - na jakimś odległym kominie. Nastepnie zamontuj okular 25mm i ustaw ostrość  ( na tym samym kominie), podepnij aparat i sprawdź wszystko za dnia. Jak bedzie ok to zerknij między chmury na południe - bedzie tam gdzieś Księżyc i za pomocą szukacza skieruj na niego teleskop. 

Powinno coś tam sie udać uFocić ;) 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)