Skocz do zawartości

AstroBudka


Rekomendowane odpowiedzi

czy raczej kiosk  ;)

Ruszyłem wreszcie - z racji tego że jestem coraz młodszy sprawniejszy a co najważniejsze coraz bardziej chce mi się wyciągać sprzęt ...

Mając kawałek trawnika dookoła domu - tarasy są praktycznie bezużyteczne

gdyby nie moja pasja :)

na razie stoi sam szkielet

pogoda jak na razie nie pozwala dokręcić płyt a następnie zaimpregnować całości

koszt szkieletu to jak na razie ok 150 zł - czas operacyjny bez odpowiednich narzędzi - czytaj ciąłem kątówki wyrzynarką :) - 2 godziny włącznie z wwiercaniem się w kafelki ;)

do tego dochodzi koszt płyt OSB3 - w sumie wyszło mi 221 zł

plus wkręty i drewnochrony itd ok 50 zł

na koniec zostaną mi zawiasy oraz zakmięcia - więc koszt budowy takiej budki to ok 500 zł w sumie

post-671-13769985394_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci masz diabelnie tolerancyjną żonę ;D. Moje dwa projekty: pierwszy z bloczków ceglanych - musiałem rozwalić, drugi pier na środku ogrodu spełzł również  na niczym. Skończyło się wreszcie na wyłożonym kostką kwadracie 3x3m dla Newtona :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie stoi sam szkielet

pogoda jak na razie nie pozwala dokręcić płyt a następnie zaimpregnować całości

koszt szkieletu to jak na razie ok 150 zł - czas operacyjny bez odpowiednich narzędzi - czytaj ciąłem kątówki wyrzynarką :) - 2 godziny włącznie z wwiercaniem się w kafelki ;)

do tego dochodzi koszt płyt OSB3 - w sumie wyszło mi 221 zł

plus wkręty i drewnochrony itd ok 50 zł

na koniec zostaną mi zawiasy oraz zakmięcia - więc koszt budowy takiej budki to ok 500 zł w sumie

Weź daj spokój z ohydną  OSB. Kup deski zaimpregnuj i przynajmniej budka nie będzie straszyć.

Jeżeli Tadeo potrzebujesz informacji odnośnie konstrukcji czy wykończenia to dawaj.  Obijanie deskami też nie jest trudne.

Do wyboru masz :  3578-big-1-1322643597.jpeg

lub:  0101.jpg

Zastanów się dobrze co bardziej odpowiada Ci do fasady domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może choć troszkę Dodaj ,,wirtuala" jak ta konstrukcja będzie rozbudowana  ??? Ciągle tu zaglądam i chyba brakuje mi wyobraźni  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm no cóż

sama budka to maleństwo - ma pomieścić tylko zaparkowany montaż z tubą i kamerą itd

zresztą na fotce widać zestaw wypoczynkowy na tarasie

;D

po prawdzie to na tarasie ustawiam wszystko - ostrość i guiding

potem łączę się z kompem na górze po UltraVNC - nawet jak rano parkuję sprzęt to robię zdalnie

potem idę tylko wyjąć jedną wtyczkę od prądu i już

płyty SB są na maxa 125 cm

EDek z ST10 i kołem filtrowym ma 80 cm

więc na szerokość mam tylko 122 cm

żebym się wcisnął do środka

głębokość to 150cm

wysokość budki to 125 cm

więc nie będę miał łączonych płyt - dach też z jednego kawałka

wszystko powinno się bez problemu zmieścić

do dachu kupiłem dziś zawiasy

ten niższy przód budki ma 70 cm stałej ścianki

i do tego 55cm też będzie na zawiasach - żebym mógł spokojnie wtarabanić się do środka

wiem że deski będą dużo lepsze

ale budżet na ten rok mam dramatyczny - właśnie zmieniałem robotę i nowa się dopiero rozkręca

tak po prawdzie przewiduję że astrokioskowa popelina postoi z rok czy dwa

wiem wiem prowizorka trzyma się kupy najdłużej  ;)

taras mam do skucia kafle i generalnego remontu

więc jak tylko obrobię się z kasą - wtedy zadzwonię do znajomego tartakomacza  :D

i pogadam o cenie dla mnie na porządne deski z odpadu

da mi to niezbędny czas na testy budki

jutro mam mieć pogodną niedzielę

więc zgodnie z przysłowiem

niedzielna praca w astro się obraca  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o łączenie chodzi tylko wygląd. OSB wygląda tragicznie i na pewno z czasem to zobaczysz, no chyba ze OSB obijesz, ale wtedy dopiero wydatki Ci sie zwiekszą.  Boazerie "podbiciówke kupisz za 20,- 

Wychodzi za całość  125,- do tego narozniki powiedzmy 20,-  i impregnat  z 50,-  w sumie  około 200,-

nie mów że OSB wyjdzie taniej

http://www.zdtb.pl/index.php?site=zwykla&kategoria=49

Heh, jest jeszcze taniej niz pisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, teraz już mam wyobrażenie. Wiem prawie wszystko. Jeśli można wtrącić zdanie - to JaLe ma całkowitą rację z ,,podbiciówka", koszty Będziesz miał takie same, może troszkę większe, a efekt nieporównywalny. Szkoda ładnego tarasu szpecić OSB. Szybkiego ukończenia życzę  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma być tak że

włażę na chwilę do środka - po bokach jest tyle miejsca żebym się przecisnął

do tyłu jest dużo więcej - ustawianie lunetki biegunowej montażu od czasu do czasu - no i kręcenie OAGiem żeby znaleźć gwiazdkę do guidingu

te rzeczy wyjdą w praniu i mam nadzieję że dobrze to sobie obmyśliłem

jak nie - dobuduję przedpokój  ;D i poszerzę budkę

z tarasu korzystam tylko ja - mam jeszcze jeden taras ale drugi jest jak jamnik więc bez sensu tam cokolwiek robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie będzie krytyka

to nie będzie nawet kopanie leżącego

;D ;D ;D

Kopią tylko skończone chamy.  Mam nadzieję, że  naszych rad tak nie traktujesz ?

No dobra skoro budka jest jaka jest, to zastanówmy się co dalej z tym zrobić. Czy masz jakiś pomysł na dach zamiast tej klapy ?

Dlaczego dach ze spadem jest ważny i to takim, który zachodzi na ściany, przekonasz się przy najbliższym rzęsistym deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do dachu - nie mam ochoty na koncie na odjeżdżany dach (jak na razie wymieniam w międzyczasie kabinę w łazience)

klapa od kibla zostaje na razie - z tym że do niej planuję jeszcze dwie rzeczy

jakieś wzmocnienie nie wiem tylko czy ramka czy ukośny krzyż jakieś kawałki szyny metalowej

a druga sprawa to kawałek papy - klapa  jest wystająca minimalnie poza obręb kiosku

ale tutaj dam duży margines po bokach

patrzyłem wczoraj w BricoDepocie na te rombowe czy inne gonty - wtedy pod spod jakaś folia na to przywale gonty z końcówkami dyndającymi poza klapę

nie wyobrażam sobie leżącego śniegu lub stojącego deszczu na gołym drewnie - nawet nie wiem jak zaimpregnowanego

jeszcze w planach

-zaimpregnowanie w środku

-wymyślenie jakiegoś zamknięcia - pewnie jakieś kłódkopodobne rozwiązanie zrobię w momencie gdzie zjeżdża się klapa i boczna klapa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

projekt - AstroBudka - zakończyłem na tyle żeby przenieść sprzęt i jestem po kilku udanych mniej lub bardziej astrofoceniach

daszek wzmocniłem szyną w poprzek i pokryłem na razie najgrubszą folią budowlaną x2 (pewnie tak zostanie)

po kilku deszczach - jest spoko - tak samo jak uszczelnienie dołu silikonem dekarskim

zgodnie z podpowiedziami - wszelkie zasilane rzeczy uroczo przykleiłem do nóżek montażu żeby nie leżały na glebie

montaż jest jeszcze bardziej stabilny

worka na sprzęt jeszcze nie dorwałem

to co mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy

nie ważne jaka budka - byle by była - wczoraj strzelałem do M27 - uruchomienie wszystkiego zajęło mi raptem 15 minut i już leciAŁA pierwsza klatka

kolejna rzecz którą muszę dorobić to półka na laptop - już mam pomysł - ale to za chwilę

na pewno nie jest komfortowo z miejscem - czasem muszę się przeciskać na czworakach - ale cóż to rzecz do opanowania

a że w planach jest kucie tarasu (pewnie przyszły sezon, może za dwa lata)

tak że nastąpi rozbudowa - teraz mam masę doświadczeń i pomysłów na przyszłość

na pewno też to co mi chodzi po łbie - to podświetlenie w środku czerwonymi diodami

budka jest brzydka jak nie wiem co - ale ma jedną gigantyczną zaletę

DZIAŁA

i zrobiłem wszystko sam

satysfakcja gigantyczna - za resztę płaciłem Visą żony  ;D

post-671-137699856431_thumb.jpg

post-671-137699856438_thumb.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)