Skocz do zawartości

Jaki okular do GSO 10``


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Tak jak w temacie, jaki okular do GSO 10`` Dobsona? 
Dodam że w żadnej konkretnej obserwacji się nie specjalizuję, oglądam wszystko co popadnie. 
No może mgławice wywołują u mnie jeszcze szybsze bicie serca ale tak czy siak celuję raczej w typ okularu uniwersalnego. Na oku mam to:

https://allegro.pl/oferta/okular-hyperion-8-mm-baader-planetarium-7207474017 -w sumie polecił mi to człowiek z Delta Optical.

Ekwipunek za niedługo wzbogaci się jeszcze o 2x Barlowa ED, więc i jakiś okular warto byłoby przygotować bo kobita suszy mi głowę że ona by chciała pooglądać super blisko księżyc i w ogóle. Ech...

Pozdrawiam i dziękuję z góry łaskawcom co zechcą się podzielić swą wiedzą. 

Delta Optical GSO 10`` na montażu Dobsona.

Pozdrawiam i nocnego nieba życzę wszystkim czystego jak łza i czarnego jak dusza urzędników ze skarbówki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy już podzielili się swoją wiedzą w tym temacie :) Zapraszam przykładowo do wątków:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1403-źrenica-wyjściowa-z-czym-to-jeść/

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7948-źrenica-wyjściowa-i-subiektywna-jakość-obrazu-w-teleskopie/

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3402-abc-okularów-astronomicznych/

A jakie okulary posiadasz obecnie? Standardowo do dobsona chyba dokładany jest jakiś większy okular w okolicy 30mm z większym polem widzenia i jakiś planetarny Plossl w okolicy 9mm z dość krótkim odstępem źrenicy wyjściowej - takie właśnie masz? Z zakupem Hyperiona 8mm bym się wstrzymał. W tym zakresie cen i ogniskowych wybór i konkurencja jest duża, a poza tym warto się rozejrzeć po rynku wtórnym. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podrzucenie wątków, na pewno poczytam z tym że później. 
Ustrzeliłeś dokładnie, mam 30mm i 9mm Plossl dodany do zestawu, 10mm Plossl dodany od poprzedniego właściciela sprzętu. Oba Plossl są że tak powiem niezbyt zadowalające, już bardziej wolę oglądać przez ten 30mm tyle że jemu brak powiększenia stąd moja chęć zakupu porządnego okularu i soczewki Barlowa.
Spodziewam się że rozrzut okularów zarówno pod względem cenowym jak i jakościowym jest spory, a nie mam możliwości testowania sprzętu na lewo i prawo więc postanowiłem się poradzić tutaj.

Delta Optical GSO 10`` na montażu Dobsona.

Pozdrawiam i nocnego nieba życzę wszystkim czystego jak łza i czarnego jak dusza urzędników ze skarbówki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkujący zawsze mają parcie na duże powiększenie. Nie tędy droga. Rozejrzyj się najpierw za okularem najczęściej używanym w tego typu sprzęcie - ok. 13-14mm.  Będziesz mieć już podstawowy zestaw- 30mm, 13-14mm i 9mm.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr dobrze radzi :) Taki Meade UWA lub ES 14mm z dużym polem będzie bardzo dobrym wyborem, no chyba że cena nie ma tu znaczenia ;) Do tego kupujesz barlowa ED 2x więc z tych 14-stu zrobi Ci się ładne 7mm :)

Będziesz mógł zerknąć na księżyc jak i pooglądać gromady kuliste i inne mniejsze twory.

Pamiętaj jednak że do spojrzenia na księżyc potrzebujesz filtr polaryzacyjny regulowany.

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super! 
Właśnie o takie nakierowanie mi chodziło.  Będę zatem szukał jakiegoś szerokiego 14mm okularu.

7 godzin temu, wojt0000 napisał:

spojrzenia na księżyc potrzebujesz filtr polaryzacyjny regulowany.?

Zaraz zaraz, a to nie wystarczy zwyczajny filtr księżycowy? Kolejna niespodzianka. Miałem zamiar kupić zwyczajny filtr księżycowy który tylko ogranicza jasność a tu można mieć to i coś więcej przy okazji. 
Dlatego właśnie warto wrzucić wątek na forum, już się co najmniej dwóch bardzo pożytecznych rzeczy dowiedziałem. Czy jeszcze powinienem się zaopatrzyć w jakieś akcesorium niezbędne? 
Jak sprawa wygląda jeśli chcemy trochę pofocić lustrzanką? Wystarczy T-ring i adapter? Oczywiście mowa tu o typowo amatorskim fotografowaniu, żadnych wodotrysków mgławicowych nie przewiduję :)

 
PS.Tylko jak to teraz najdroższej wytłumaczę że 5x Barlow i okular 7mm to raczej kiepsko... Speechless :D 

Delta Optical GSO 10`` na montażu Dobsona.

Pozdrawiam i nocnego nieba życzę wszystkim czystego jak łza i czarnego jak dusza urzędników ze skarbówki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, JustHuman napisał:

Jak sprawa wygląda jeśli chcemy trochę pofocić lustrzanką? Wystarczy T-ring i adapter? Oczywiście mowa tu o typowo amatorskim fotografowaniu, żadnych wodotrysków mgławicowych nie przewiduję :)

W standardowym GSO 10" nie ma dostępu do ogniska głównego dla lustrzanki. Więc jeśli nie masz podniesionego lustra głównego to nie uda Ci się wyostrzyć obrazu. 
Jeśli razem z lustrzanką zastosujesz barlowa wtedy wyostrzysz, ale ogniskowa powiększy się o krotność barlowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DarX86 napisał:

ogniskowa powiększy się o krotność barlowa?

Czyli...praktycznie bez okularu powiększenie będzie mocne. Ale kosztem jakości? Czego mam się spodziewać jeżeli wybiorę wariant fotografii przez barlowa? Szczerze jakoś niezbyt rajcuje mnie perspektywa przejażdżki z tubą do Astrokraka ale jeżeli wyjdzie na to że to o wiele korzystniejsze rozwiązanie...

Delta Optical GSO 10`` na montażu Dobsona.

Pozdrawiam i nocnego nieba życzę wszystkim czystego jak łza i czarnego jak dusza urzędników ze skarbówki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale Astrokrak już praktycznie nie istnieje :(

Jeżeli chodzi o filtr to chodziło mi o taki:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_106&products_id=1869&lunety=Filtr ksi ycowy polaryzacyjny 2 cale

Są to dwa filtry, kręcąc nimi reguluje się ilość przepuszczanego światła.

Co do fotografii z barlowem to najlepiej zakupić barlowa od razu z gwintem T2 (np vixen). Barlowa wkręcamy w złączkę T2-aparat i gotowe.

Wadą takiego rozwiązania jest np to, że taki księżyc musimy składać z mozaiki, bo w całości nie mieści się w kadrze.

 

Inne akcesoria które warto zakupić to na pewno jakiś dobry filtr mgławicowy UHC lub OIII albo najlepiej oba ;) (z firm to najlepiej Lumicon obecnie chyba Svotek, Astronomik, lub ciut tańszych Orion UB).

  • Thanks 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, wojt0000 napisał:

Niestety ale Astrokrak już praktycznie nie istnieje? :(

Jak to nie istnieje...jeszcze przed zakupem mojego GSO gadałem z Panem w Astrokraku o podnoszeniu lustra właśnie itd. A to było w październiku ubiegłego roku... Coś musiało się nieźle pokręcić :/ 
Tak kompletnie z innej beczki, gdzieś na innym forum wpadłem na taki okular 
https://fotozakupy.pl/product-pol-33317-Okular-Explore-Scientific-8-8mm-82-stopnie-argon.html?LH-61F
i człowiek polecający twierdzi że do 10`` GSO jest to optymalne szkło. Jak do tego podejść? Czy faktycznie uprzeć się przy tym 14 mm ? W sumie i tak będzie trzeba wydać takie pieniądze na okular, kwestia tego co będzie najbardziej optymalne 
 

Delta Optical GSO 10`` na montażu Dobsona.

Pozdrawiam i nocnego nieba życzę wszystkim czystego jak łza i czarnego jak dusza urzędników ze skarbówki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmarł Pan Janusz Płeszka, właściciel Astrokraka :(

 

Co do okularów to nie ma jednego optymalnego szkła. Ja do swojej 10-tki mam zestaw esów 8,8mm - 14mm - 24mm i ten mogę polecić. Jeżeli miałbym lepsze niebo na podórku brałbym zamiast 24 30mm bo daje większą źrenicę ale przy moim podmiejskim niebie byłoby szaro.

Można zestaw uzupełnić jeszcze o okular planetarny 5-6mm. Ja natomiast stosuje barlowa żeby uzyskać te ogniskowe a ostatnio zakupiłem nasadkę bino do obserwacji księżycowo-planetarnych.

Śp Janusz pisał mi kiedyś że aby pokryć pełen zakres ogniskowych trzeba stosować mnożnik 1,5x. Czyli zaczynając np od 6mm x1,5 => 9mm x1,5 => 14mm itd

  • Thanks 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)