Skocz do zawartości

Kompletny brak wiedzy


lestat200

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Mase tego lata nad nami i nie potrzeba zadnego sprzetu, wystarcza wlasne oczy aby obserwowac wiele przelotow w ciagu jednej nocy. Wiekszosc to slabe satelity o jasnosciach ponizej 2mag ale mozna skupic sie na tych ciekawszych czyli ISS ktora osiaga jasnosc -3,5mag czy flary Iridium potrafiace rozswietlic niebo blyskiem do -8mag lub chocby stare czlony rakiet ktore blyskaja jak flesze aparatow. 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie flary to Iridium. Jest np. Metop A, są COSMO SkyMed, są Lacrosse. Generalnie setki satelitów, jakie mają duże anteny i mogą nimi odbijać światło. ISS nie ma takiego nagłego błysku, bo bardziej to jest małe odbicie całą sporą powierzchnią, niż mała, ale bardzo odbijająca powierzchnia. ISS osiąga maksymalnie -4.7, a flara bodaj -9.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba na Księżyc, a tam  ??? Weź mapę i wypatruj. Jak nie masz to tu znajdziesz  8) http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2009/04/lunar-100.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie wreszcie konkretny sukces. W końcu wybrałem się z laptopem i lornetką za miasto. I wreszcze było oglądać . Nareszcie Namierzyłem wreszcze Jowisza  a i Wenus się pokazała tylko jest jeden mały defekt. Moja lornetka jest raczej myśliwska niż przeznaczona do obserwacji astronomicznych. Oprócz kuli światła nie dał się zobaczyć księzyców Jowisza ;/ czy można to coś tym zrobić żeby zmiejsyć jego jasność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to właściwy temat ale piszę. Tak sobie czytam i czytam ,i zastanawiam się czy nie kupić lornetki, także jestem początkujący. Dwa dni temu założyłem ten TEMAT ,i jak kilka osób poradziło mam zamiar kupić SW 130/900 ,ale czy na początek nie lepiej było by kupić lornetkę? Dodam ,ze mieszkam w miasteczku o populacji 2500 mieszkaniowców ,ale przestrzeń powietrzna nad moim miastem jest bardzo zatłoczona ,nie ma momentu by na niebie nie było satelity lub samolotu . Odróżniam Jowisza ,niektóre gromady ale nie zbyt dobrze.

Po za tym dziękuje wszystkim za te programy i strony ,będzie niezła lektura.

Tonight I?m running away

Tonight I?m flying away

Take my hand

I?m gonna take you to my secret place

Hold your breath

I?m gonna take you to my wonderland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Nie wiem czy to właściwy temat ale piszę. Tak sobie czytam i czytam ,i zastanawiam się czy nie kupić lornetki, także jestem początkujący.

Na piwo idź, gwiazdami się nie przejmuj one były i będą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na piwo idź, gwiazdami się nie przejmuj one były i będą

Chodziło mi o to ,ze to może być nie właściwy temat ,w tym temacie. Trochę dziwnie to brzmi ,ale zastanawiałem się czy tutaj o tym napisać czy nowy temat założyć . Ale napisałem tutaj.

Tonight I?m running away

Tonight I?m flying away

Take my hand

I?m gonna take you to my secret place

Hold your breath

I?m gonna take you to my wonderland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Cześć!

Jestem kolejnym ignorantem, przybywającym po garść wiedzy i wskazówek : )

Czy moglibyście wskazać mi jakąś fajną, dobrze wprowadzającą w świat astronomii (AMATORSKIEJ !)  lekturę?

Czytałem już o programie Stellarium - z pewnością także go sobie zainstaluję, jako przewodnik po niebie.

No i oczywiście kwestia przyrządu obserwacyjnego: możecie zaproponować mi jakiś teleskop używany w cenie do 1500zł?

Zależy mi na sprzęcie, którego nie musiałbym upgrade'ować za rok-dwa, jak już się nacieszę oglądaniem Księżyca i planet Układu Słonecznego.

Wielkie dzięki za wszelkie sugestie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeczytałem dwie astro-książki:  1. Astronomia dla początkujących W.Celnik H.Hahn    oraz        Niebo Przemysława Rudzia              Z czystym sumieniem mogę polecić obie te książki, lecz pozycja 2 znacznie fajniejsza, aktualniejsza i lepiej napisana. Co do sprzętu do obserwacji. 1. Jakie masz warunki (zasięg gwiazdowy, balkon/ogród/transport na miejscowkę), jeśli będziesz wyjeżdżał na obserwacje, to czy masz dużo miejsca w aucie itp. Co chcesz oglądać? Inne sprzęty dedykowane są do planet i US, a inne do Obiektów Głębokiego Nieba. Pozdrawiam, Filip.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak "Atlas Nieba" Rudzia lub "Niebo na weekend", tegoż autora,  sęk w tym ze tego już nie można dostać w sklepach. Ogólnie wobec braku tych pozycji na rynku nie mogę polecieć żadnego  porządnego i wiarygodnego  poradnika dla początkujących. :-X No jest jeszcze Allegro. 

Co do teleskopu musisz powiedzieć gdzie mieszkasz jakie masz możliwości jeśli chodzi o mobilność.

Bez tego raczej nikt Ci nic nie poleci!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewodników powinno być sporo. Ostatnio jest spory bum na ksiażki i czasopisma o astronomii. Jeżeli chodzi o przewodniki, to najlepiej kupić taki z przyzwoitym atlasem nieba dla poczatkujacych. Z takich ksiazek to poza "Niebo na weekend dobre" będą:

Storm Dunlop, Will Tirion - Niebo.Ilustrowany przewodnik

David Levy - Gwiazdy I planety. Przewodnik miłosnika astronomii.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprzętu do obserwacji. 1. Jakie masz warunki (zasięg gwiazdowy, balkon/ogród/transport na miejscowkę), jeśli będziesz wyjeżdżał na obserwacje, to czy masz dużo miejsca w aucie itp. Co chcesz oglądać? Inne sprzęty dedykowane są do planet i US, a inne do Obiektów Głębokiego Nieba. Pozdrawiam, Filip.

- mieszkam w domku jednorodzinnym pod Gliwicami. Potencjalnie obserwować niebo mogę z tarasu, docelowo także z dachu. Problem w tym, że jakiś kilometr w linii prostej ode mnie jest mega-oświetlony dniem i nocą Auchan, co może zakłócać obserwacje.

- myślałem o teleskopie, który będę mógł transportować (dysponuję samochodem osobowym typu hatchback); najchętniej, gdyby był na tyle poręczny, żeby dało się go wziąć ze sobą (np. po rozłożeniu) na dłuższą wędrówkę, np. na szczyt górski (mam niedaleko w Beskidy, a przy okazji lubię chodzić po górkach).

- szczerze mówiąc jeszcze nie wiem, co chcę oglądać, bo nie wiem, co mnie bardziej zachwyci. Czy teleskop do oglądania obiektów głębokiego nieba nie będzie się zupełnie nadawał do oglądania księżyca i US? Jeśli to jest albo-albo, to wydaje mi się, że może lepiej zacząć od obserwacji US...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są teleskopy w miarę uniwersalne z światło siłą ok. F/10 ale nie wiem jakie to są (nie znam przykładów). Na piesze wędrówki dobry by był Mak 127 ale jest to teleskop planetarno/księżycowy. Do DSO potrzeba sporego zwierciadła, przynajmniej 8" A taka tuba nie należy do najporęczniejszych. Niech tu się teraz wypowiedzą znawcy konkretnych modeli :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja sobie nie wyobrażam latania z 8" w plecaku. Moim zdaniem powinna to być krótka tuba na jakimś azymucie+statyw. Wtedy tuba w torbę, a statyw z azymutem w plecak. Bo EQ ma przeciwwagę co moim zdaniem również dyskwalifikuje go z pieszych wędrówek.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)