Skocz do zawartości

iEXOS-100 PMC-EIGHT - montaż podróżny


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna w ofercie Explore Scientific / Bresser dostępny jest w ofercie niewielki montaż GoTo, który może być ciekawym rozwiązaniem dla amatorów wyjazdowego astrofoto - to montaż iEXOS-100 z promowanej serii PMC-EIGHT  https://explorescientificusa.com/collections/goto-mounts/products/es-iexos-100 

iExos100_Mount_1841x.thumb.jpg.7087a2cd1bdf2bc49d96720209707186.jpg iExos100_Ports_2_1841x.thumb.jpg.8df98fd6e0a528cc2a4aa04540dedfe3.jpg

Cena jest dość atrakcyjna, bo za około 350EUR dostajemy montaż z możliwościami GoTo i z portem ST4 zdolny do uniesienia kamerek z obiektywami i niewielkimi refraktorami. Głowica montażu waży około 4.5kg, a statyw około 2.5kg. Całkowita nośność (razem z przeciwwagami) to 7kg do astrofotografii i 9.5kg do wizuala. W komplecie dostajemy dwie przeciwwagi o wadze 1kg każda. Dla porównania w takiej cenie dostaniemy ważącego 50% więcej EQ3-2 jedynie z napędem w jednej osi. Inny konkurent to iOptron Smart EQ Pro, który co prawda jest nieco lżejszy, ale też ma sporo mniejszą nośność, a przy okazji jest sporo droższy (obecnie ponad 550EUR). 

Stosunkowo niewielka cena wynika z dość nowatorskiego podejścia do sterowania montażem. Nie posiada od żadnego kontrolera ani pilota, a jedynie możliwość podłączenia telefonu, tabletu czy komputera za pośrednictwem WiFi. Na urządzeniu sterującym instalujemy odpowiednie oprogramowanie do sterowania montażu. Na szczęście dostępne są również sterowniki ASCOM :) Jak donoszą koledzy z CN https://www.cloudynights.com/topic/643240-now-available-our-new-explore-scientific-iexos-100-pmc-eight-399/ przy uruchomionym guidingu udaje się zejść z błędem prowadzenia do poziomu RMS 2 sekund kątowych, co jak na taki sprzęt w takiej cenie jest bardzo dobrym wynikiem. Nowatorski sposób sterowania nie powinien nas odstraszać, bo całość jest bardzo dobrze udokumentowana na stronie producenta zarówno w postaci pisanej, jak i w dostępnych filmach instruktażowych

iExos100_Full_3_1841x.thumb.jpg.66a35dfedfc20b832bff4b3ae19aadc5.jpg

A może ktoś z Was już posiada taki montaż i podzieli się wrażeniami?

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jolo napisał:

A może ktoś z Was już posiada taki montaż i podzieli się wrażeniami?

I na zlot przywiezie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jolo napisał:

Zamów do Zatomia ?

Paweł - do mnie zamów - przywiozę 100% :)

  • Haha 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja go mam. Największą jego zaletą jest z pewnością cena. W mojej subiektywnej opinii nie nadaje się pod nic cięższego niż obiektyw. Choć nie próbowałem jeszcze. Używałem dotychczas z TS 71SDQ + QHY 163M i to już przekracza jego możliwości. Poniżej szerzej.

Za niedługo kolejne próby. Tym razem TS APO 70/420 + QHY 163M (pół kilo mniej) lub Olympus OMD EM-10 (jeszcze lżejsza wersja). Plus dociążenie samego statywu. 

Edytowane przez pavelm

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szmery bajery

Chciałem motażyk do barierki balkonu przykręcić, żeby do wizuala max 8kg tubę zawiesić,

lub foto do ogniskowej 200m z aparatu bez guide. na max 5min.  4min. 3min chociaż.

Przekonuję się powoli do        .............5,       cena podobna z lunetką biegunową i napędem w osi RA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)