Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich fanów astronomii!

Od pewnego czasu chodził mi po głowie pomysł zakupu teleskopu do obserwacji nieba. Jako, że zbliżają się moje 30 urodziny pomyślałem, że będzie to świetny prezent. Od zawsze fascynował mnie kosmos i obiekty znajdujące się w nim i już czas na własne oczy zobaczyć to o czym tak namiętnie czytuję. 

Wiem, że na forum jest już mnóstwo podobnych wątków, część przejrzałem jednak wolałbym o pomoc w moim oddzielnym wątku. Postaram się w skrócie napisać jakie oczekiwania mam w stosunku do teleskopu:

1. Budżet:
- sprawa najważniejsza :) wynosi on 1000zł z możliwością uzyskania dodatkowych 300zł.
2. Co chciałbym obserwować:
- zdecydowanie wszystko tj.: chciałbym aby teleskop służył mi zarówno do obserwacji US jak i obiektów DS, może z większym naciskiem na to drugie (mgławice, gromady gwiazd, galaktyki itp.). W każdym razie fajnie jakby był to uniwersalny sprzęt.
3.  Miejsca obserwacji:

- mieszkam w mieście Żyrardów (40 tysięcy mieszkańców), stąd oczywistym jest, że starałbym się uciekać po okolicznych wsiach i terenach niezamieszkałych. 
4. Mobilność:
- teleskop chciałbym zabierać na wyjazdy z rodziną, najbliższy wyjazd w Bieszczady byłby idealnym miejscem do obserwacji ponieważ jadę w dość odludne tereny. Rodzina to Żonka + 7 miesięczny szkrab (stąd wiadomym jest, że trochę tych bagaży będzie ;)). Problem potencjalnego miejsca będę starał się zrekompensować bagażnikiem dachowym. Samochód 5 drzwiowy sedan z bagażnikiem raczej normalnym.
5. Astrofotografia:
- akurat nie mam żadnych wymagań co do tego punktu, teleskop może ale nie musi być w tej materii odpowiedni
6. Dodatkowe akcesoria:
- proszę również o propozycję co na początek przygody może być przydatne oprócz teleskopu 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i ewentualne propozycję. Jeśli o czymś zapomniałem bardzo proszę o wytknięcie mi tego, a ja szybko postaram się odpowiedź i uzupełnić zapytanie.

Pozdrawiam! ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest najlepszy sposób. 

EDIT Twoja mobilność jest bardziej ograniczona niż sobie to wyobrażasz, chyba że będziesz słabym Tatą ?

Trzymaj się kolegi, razem ogląda się wygodniej, a człowiek dużo się uczy. 

Ze względu na tą mobilność i okoliczności trudno coś sensownego polecić. Bo 8 calowy Newton na montażu Dobsona nie jest rodzinne-mobilny cokolwiek innego ktoś będzie mówić. Ale gdybyś robił nie-rodzinne wypady w okolice, to jest to najlepszy stosunek cena/możliwości. A zobaczysz nim dużo. 

Inna możliwość, najbardziej mobilna, to lornetka na statywie, a jeszcze lepiej na żurawiu, który sam możesz zrobić. To super uzupełnienie teleskopu. Niektórzy obserwują tylko lornetkami. Tu polecam jednak 15x70, mimo, że częściej chyba ludzie polecają 10x50. Mnie 10x50 jakoś nie przekonuje, a 15x70 już znacznie więcej widać. 

Opcja pośrednia, mieszcząca się w budżecie jakoś lub lekko ponad, a w miarę mobilna, to krótki, światłosilny refraktor. Jak 120/600. Na AZ4. Do niego będziesz jednak potrzebować lepszych okularów, jak ES 82deg. Zresztą lepsze okulary są potrzebne w każdym teleskopie. Im lepszy okular, tym lepsza jakość obrazu. 

Okulary, temat rzeka. Poczytaj sobie o źrenicy wyjściowej. I do Newtona i do refraktora polecam ESy 82st z którejś z naszych giełd. Tu, astropolis.pl czy astromaniak.pl. Ale na początek okular kitowy 25mm też da radę. Jak kupisz później dobry okular, to przeżyjesz szok. 

Na początku kup okulary dające ŹW w zakresie 2-5mm. Do małych i średnich powiększeń. Jak ogarniesz co u jak, wtedy próbuj większych powiększeń. 

Jeśli chcesz oglądać Księżyc, to warto kupić zmienny filtr polaryzacyjny. Inaczej obserwacje księżyca można prowadzić wieczorem, gdy jeszcze tak nie oślepia. Najciekawsze obserwacje są na linii światłocienia. 

Ja jestem ślepak, niebo widzę w okularach a obserwuję bez nich. Uważam, że do znajdowania celów najbardziej przydaje się zielony laser (włączany na 1-2sek). Ale uwaga na oczy innych i własne i na samoloty! Jak przypadkiem oświetlisz samolot, to automat wyśle Twoją pozycję na policję i kłopoty gotowe. 

Stellarium na kompie i płatne na komórkę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kjacek napisał:

Opcja pośrednia, mieszcząca się w budżecie jakoś lub lekko ponad, a w miarę mobilna, to krótki, światłosilny refraktor. Jak 120/600. Na AZ4. Do niego będziesz jednak potrzebować lepszych okularów, jak ES 82deg. Zresztą lepsze okulary są potrzebne w każdym teleskopie. Im lepszy okular, tym lepsza jakość obrazu. 

Mam ten zestaw i jestem z niego bardzo zadowolony. Wbrew pozorom 120mm soczewki daje całkiem ciekawe możliwości. Jest też mobilny, całość waży jakieś 10kg i mieści się do jednej torby o wymiarach mniej więcej 100x30x30cm plus mała walizeczka na okulary itp.

Jest jedno ale - cena. Używany refraktor to 600-700pln, az4 400-500pln. No i od tego momentu robi się ciekawie. Jak chcesz mieć na prawdę dobry obraz to porządna nasadka kątowa plus powiedzmy 3 dobre okulary to będzie minimum 1500pln. Mowa o używkach.

Mobilność mobilnością ale chyba jednak taniej wyjdzie dobson 8. Używany można wytargować powiedzmy za 700-800pln, nie musisz kupować kątówki a i okulary ciut tańsze dadzą tu już radę. No i na koniec 20cm zwierciadła pokaże jednak więcej :)

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zawsze początkującym doradzam Dobsona 8" lub ostatecznie 6". Ale tutaj mamy wymóg wyjazdów z rodziną. Dobson zajmuje sporo miejsca - szczególnie już taki 8". Co prawda biorąc składanego Dobsona mamy możliwość upakowania tego dość dobrze, a jeśli samochód to kombi sprawa robi się ciekawsza. Najlepszym rozwiązaniem byłby Taurus, ale to zupełnie inna półka cenowa.

Przechodzimy więc w dół i tu zostaje nam manualnie sterowany Dobson i składany co podniesie jego cenę. Ale za 1300 można by szukać na rynku wtórnym takiego do średnicy 150 mm. Niestety nie ma teleskopów do wszystkiego. Do planet konieczna jest duże powiększenie więc i długa ogniskowa. Do mgławic i galaktyk duża jasność więc i duża średnica. I tu warto się zatrzymać, bo duża znaczy naprawdę duża. Dlaczego? Bo przy 8" calach już coś zobaczymy, ale to będą mgiełki. Dobre młode oczy zobaczą więcej, ale w wieku 40-50 lat źrenica ciemniej (robi się brązowa i coraz ciemniejsza) i dostrzegamy coraz mniej. Kiedy pojedziemy na zlot, to zobaczymy tam prawdziwy zlot sprzętu. I to jest najlepsza odpowiedź, czego szukać i jaki wybrać. Dzisiaj już nie chcemy tylko zobaczyć galaktykę tę czy inną, ale chcemy dostrzec jej ramiona itd. Kupujemy filtry, okulary a to i tak tylko półśrodek. Galaktyka to w okularze szara mgiełka, aby zobaczyć więcej szczegółów potrzebujemy maszyny o aperturze 10" i więcej. Nawet 16" co nie jest wcale wygórowany rozmiar.

Teraz wyobraź sobie, że masz sprzęt, który używasz raz w roku na wakacje, a to najgorszy czas na obserwacje. Nocne niebo jest jasne i widać znacznie mniej niż zimą czy jesienią. 

Refraktory nawet przy średnicach 100-150 mm nie poradzą sobie z pokazaniem tego co pokazuje Newton. Przy tej samej cenie Newton będzie znacznie większy - większa średnica i większa jasność. Refraktory to najdroższe konstrukcje.

Do obserwacji przyda się, nawet nadziej niż przypuszczasz napęd choć w osi RA. Mała galaktyka dość szybko będzie uciekać z pola widzenia. By dostrzec jej detale, jakie by one nie były widoczne, potrzebujemy czasu i skupienia. Kiedy teleskop nadąża sam za ruchem sfery choć przez kilkanaście minut możemy oko przyzwyczaić do zmiany jasności pola widzenia i dostrzegać tzw zerkaniem więcej niż normalnie. Dobson z platformą, którą można dokupić z czasem lub zrobić samemu, daje więc spore możliwości rozwoju zestawu. 

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wyżej dobrze radzą.

Pojechać na spotkanie i pomacać sprzęt i nic wcześniej nie kupować.

Bardzo dobrym wyborem jest sw 120/600 na az3 (na teleskopy.pl  za 1400zł).

Ale ten montaż az3 jest trochę za słaby pod tę tubę.

 

i zaczynam mącić ...

 

Więc może sw 100/500 na az3 za 1000zł + jakiś lepszy okular?

Budżet masz jaki masz, więc dużo nie namieszam....   A może...

 

Kupić      Montaż azymutalny Synta AZ4 (głowica AZ-4 + statyw stalowy 1,5")   za 560zł

a później  pomyśleć co na nim powiesić.....

sw 100/500     /        sw 120/600        /     AR-102 102/600 OTA      /    a może he he... GSO 150/600mm 6" F/4 OTA M-CRF  ( na własną odpowiedzialność  :)  )

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DqTo  ja może troszkę namieszam nie jest to mobilne jak refraktory... I najlepiej postawić na czymś (stół-solidny) 

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_349&products_id=4631&lunety=Teleskop Bresser MESSIER Dobson NT 150 150 750

 

Ale jest to 6" ... 

I taki jak polecają.... 

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-r-120-600-az-3tel-folia-sloneczna-baader-CID767-IDzcxFz.html

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc.

Zapoznałem się z Waszymi podpowiedziami i muszę przyznać, że mam mętlik w głowie :) Jak duża będzie różnica między powiedzmy refraktorem 120/600, a Dobsonem 8"? Ile zajmuję taki złożony Dobson jak ten z linku https://fotozakupy.pl/product-pol-3858-Sky-Watcher-Dobson-8-rozsuwany-uniw.html?gclid=CjwKCAjw-OHkBRBkEiwAoOZqlywmncILZnkMR1ImatxouVLfA0B0uivEXe7CCTKGQgMz6iaa3QwV5BoCvxsQAvD_BwE ?

Niestety samochód to nie jest kombi, a na wyjazd trzeba wziąć wózek plus bagaże ale tak sobie pomyślałem, czy taka tuba jak w Dobsonie 8" nie zmieści się na przednim siedzeniu pasażera oczywiście zapięta pasami i zabezpieczona? Czym różni się i dlaczego tak niekorzystnie wypada montaż AZ3 w stosunku do AZ4? No i co z tym napędem, czy jest on konieczny przy obserwacji czy może bardziej do fotografii? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mcmaker napisał:

Tubus ósemki zmieści się na spokojnie, ale musisz też wziac ze sobą montaż, a on zajmuje sporo więcej miejsca.

No własnie o tym już nie pomyślałem... Chyba jednak będę musiał skłonić w kierunku refraktora. Jaki zestaw polecicie jeśli zwiększę budżet do 1500-1600zł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

120/600 z az4 wsadzone do torby zajmują minimalnie mniej niż sama tuba dobsona 8, więc różnica w mobilności jest spora.

W budżecie masz albo zestaw w sklepie z az3 albo poluj na giełdach na używany z az4. Z okularami i kątówką się nie wyrobisz, trzeba to będzie rozłożyć w czasie.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabaryty Cię determinują. Ale i tak będziesz zadowolony. Patrzenie w niebo daje odjazdowe wrażenia.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 150/750 na AZ4. Do DSów potrzebna jest apertura. Do tego jeden porządny okular ES 24mm 82 stopnie. 

Źrenica Wyjściowa = 24mm/5= 4.8mm. 

Miejsca zajmuje niewiele więcej od 120/600. A statyw, AZ4 i tuba lepiej się układa niż 8calowy Newton na montażu Dobsona. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Refraktor 150/750 na AZ4. Do DSów potrzebna jest apertura. Do tego jeden porządny okular ES 24mm 82 stopnie. 

Źrenica Wyjściowa = 24mm/5= 4.8mm. 

Miejsca zajmuje niewiele więcej od 120/600. A statyw, AZ4 i tuba lepiej się układa niż 8calowy Newton na montażu Dobsona. 

Ja to bym osobiście nie dał 2500 za 15cm refraktor, gdy mogę mieć Newtona 150/750 za 1/3 tej ceny. A z okularów wybrałbym do niego ES 14mm lub 11mm.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Setaarius napisał:

Ja to bym osobiście nie dał 2500 za 15cm refraktor, gdy mogę mieć Newtona 150/750 za 1/3 tej ceny. A z okularów wybrałbym do niego ES 14mm lub 11mm.

Może i tak. Ale ja myślałem o giełdzie. Taki refraktor można kupić za znacznie mniejsze pieniądze, dobrze poniżej 1kPLN. To pancerna konstrukcja. A Newton to jednak trzeba od czasu do czasu skolimować.

Ale tak, to kwestia preferencji. Newton odpowiedniej wielkości będzie tańszy. 

Proszę zwróć uwagę na to, że początkujący zwykle chce zobaczyć jak największe powiększenie. Co jest błędem. I ciemno i trudniej znaleźć obiekt. Dlatego podałem okular do przeglądu nieba. I tak potrzebne będą ze 3 okulary. Np ESy 14mm i 8.8mm. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kjacek napisał:

Może i tak. Ale ja myślałem o giełdzie. Taki refraktor można kupić za znacznie mniejsze pieniądze, dobrze poniżej 1kPLN. To pancerna konstrukcja. A Newton to jednak trzeba od czasu do czasu skolimować.

Ale tak, to kwestia preferencji. Newton odpowiedniej wielkości będzie tańszy. 

Proszę zwróć uwagę na to, że początkujący zwykle chce zobaczyć jak największe powiększenie. Co jest błędem. I ciemno i trudniej znaleźć obiekt. Dlatego podałem okular do przeglądu nieba. I tak potrzebne będą ze 3 okulary. Np ESy 14mm i 8.8mm. 

Oczywiście bo używki Newtony widywałem za 300-400 więc i na okular w budżecie koledze dzięki temu zostanie,  a przy ES 14mm i tej ogniskowej ma powiększenie przeglądowe w porównaniu do większych newtonow. Z ES 24mm zbliża się do lornetkowego. Ja osobiście byłbym rozczarowany takim powiększeniem. Jeżeli chce oglądać DS i US to 14mm zdecydowanie bardziej się sprawdzi. Powiększenie 53 to dla mnie nadal przeglądowe. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kjacek napisał:

Ci kto lubi. Ja lubię małe i średnie powiększenia, nie gardzę jednak większym. 

 

 

Oczywiście,  że tak. I tutaj też jest subiektywnie bo dla mnie 50 to wciąż małe powiększenie, dlatego najlepsza porada i uniwersalna została podana na początku czyli niech kolega wybierze się z kimś na obserwacje i potestuje co mu odpowiada własnoocznie  ?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadałem kiedyś (jako sprzęt wyjazdowy) SW 102/500 na AZ4. Brało się krzesełko i wygodnie obserwowało :) Dostarczył mi wiele radości i jak zwykle żałuję że sprzedałem.

Na dzień dzisiejszy poleciłbym wspominany tutaj Newton 150/750 na montażu AZ4. Stosunkowo niedrogo, mały gabaryt, wygodne obserwacje (choć raczej na stojąco) i prostota obsługi. Czego chcieć więcej? No, może tylko czystego nieba ;)

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Setaarius napisał:

Zależy jakie masz auto. Mi do Rapida bez problemu wchodził flex 8 cali, którego linkujesz bez zdejmowania z montażu na stojąco na siedzenie lub na leżąco do bagażnika. Ktoś może go ma to mógłby Ci podrzucić wymiary.

Setaarius ja mam Lexusa IS250 i niestety bardzo mały ma bagażnik :) 

 

Jeszcze raz dziękuję za żywą i owocną dyskusję. Zdecyduję się na Newtona 150/750, szukam już tuby i montażu. Czy montaż AZ5 również wchodzi w grę jeśli mówimy o tej tubie? Jaki okular polecicie na początek (będę wdzięczny za linki). Jakieś filtry i dodatkowe akcesoria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ5 to nie jest najlepszy montaż. Ma mikroruchy co prawda, ale ma szereg wad. 

Taki Newton ludzie wieszają na AZ4 jak czytałem ale nie wiem jak to się sprawdza. 

Okular np ES 14mm 82deg. 

Później albo ES 8.8mm 82deg albo/i 24mm 82deg. Może być Maxvision. 

A jak spodobają Ci się szerokie pola to jest sporo takich okularów 100 stopniowych jak Lunt XWA 20 mm, Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. 

Ja mam i bardzo sobie chwalę Lunt HDC 9mm, Lunt XWA 20mm i Meade 14mm Series 5000 Xtreme Wide Angle. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

EDIT ja najczęściej kupuję na giełdzie tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Maxvision 28mm, ten okular to po prostu rewelacja. Swego czasu była wyprzedaż na bresser.de i ta ogniskowa chodziła po 75 EUR. Za ten okular to jak za darmo.

ESy na początek są w porządku, szczególnie do małych/średnich powiększeń. Mniej więcej ta sama półka to Luminosy Celestrona. Do większych powiększeń celowałbym w jakiegoś lantana, np seria Vixen SLV daje bardzo ładne obrazy.

Do newtona 150/750 na początek szukaj czegoś w okolicach 20-28mm do przeglądu nieba, drugi okular do bliższego przyjrzenia się DSom 14-9mm i trzeci do Księżyca, planet i niektórych DSów w okolicach 6-4mm.

 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem do czynienia z tym bresserem, ale oni raczej bubli nie wypuszczają. Jeśli ta tuba i chcesz to na az4, to bierz bez dobsona - w tym podlinkowanym masz już montaż.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, astrobonq napisał:

Nie miałem do czynienia z tym bresserem, ale oni raczej bubli nie wypuszczają. Jeśli ta tuba i chcesz to na az4, to bierz bez dobsona - w tym podlinkowanym masz już montaż.

Tak tak oczywiście bez montażu (link był poglądowy do tuby), na naszym forum jest właśnie taki do sprzedania za 650 zł (oczywiście sama tuba). Link do oferty: 

 

9 minut temu, kjacek napisał:

Nie wiem dlaczego, ale ludzie uważają, że GS?O???? jest lepszy. Poczytaj na forach. 

Za drogi jak na swoje możliwości. Kupisz używany za połowę ceny. 

A okulary to nie jakieś. Okulary to najważniejszy element zestawu... 

Okulary oczywiście, że nie jakieś :) Na początku chciałbym coś do DSów i do planet, potem może księżyc ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Stasiw napisał:

Panowie taka tuba będzie ok: https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-nt-150-750-dobson/2081/ 

Do tego AZ-4 i jakieś okulary.

Ta tuba ma słaby wyciąg (może mlaskać i nie trzymać osiowości przy przesuwaniu góra dół), słaby pająk (nie widzę śrub kolimacyjnych), nie wiadomo, czy lustro wtórne obejmuje całe lustro pierwotne jakie są rozmiary lw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)