Skocz do zawartości

Jak zamocować lornetkę?


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Stałem się posiadaczem dużej lornetki kątowej i pojawił się problem mocowania do montażu.

Lornetka ma taka stópkę i gwint centralny chyba 3/8"?.

IMG_1188.thumb.JPG.05630f65f7347744961fdea0c5431c35.JPG

 

Mam montaż SkyTee i chciałem ta lornetkę zamocować na górnym adapterze aby nie bawić się w żadne boczne adaptery typu "L".

Jednak na ta chwilę mam otwór z gwintem z lornetce i otwór z gwintem (jakimś mniejszym) w adapterze montażu i utknąłem.

Można by rzec, kup sobie śrubkę, tylko co to mi by dało?. Wkręcam śrubkę w gniazdo montażu i co? kręcę 7,5kg lornetą aż dokręcę do oporu?, bez sensu upierdliwe, a i nie ma gwarancji że ustawi się dobrze kątowo.

Tutaj chyba potrzeby jest jakiś stabilny adapter na dwie boczne śruby, a nie centralną, nie wiem czy dobrze rozumuję naprowadźcie mnie.

Tak to wygląda w montażu.

IMG_1189.thumb.JPG.8f2267346673e722b74ff52babd72eb4.JPG

IMG_1190.thumb.JPG.f41f32e51cca6addf32948edb7317b20.JPG

IMG_1191.thumb.JPG.d9416e044ee836b0fdce9e6e02f52ec3.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Hagen napisał:

Musisz postarać się o "kawałek" dovetaila, który będzie pasował w któreś z siodełek i przykręcić 1/4 lub 3/8" śrubą do lornety albo dorobić taki kawałek i po sprawie. Pozdrawiam!!!

Ps. A co to za  dwururka? 

Dokładnie tak.  I po problemie. 

Lornetka: APM 120mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hagen napisał:

Musisz postarać się o "kawałek" dovetaila, który będzie pasował w któreś z siodełek i przykręcić 1/4 lub 3/8" śrubą do lornety albo dorobić taki kawałek i po sprawie. Pozdrawiam!!!

Ps. A co to za  dwururka? 

Dzięki, no tak banalnie proste, skupiłem się na bezpośrednim mocowaniu bez dovetaili itp. rzeczy.

 

38 minut temu, GKG napisał:

Po stopce lornety widzę, że APM lub Lunt i prawdopodobnie z obiektywami 100mm?

Gratuluję

Tak.

Wlaśnie od kilku dni stałem się nabywcą APM-a 100mm Semi Apo 90stopni.

Co prawda kolor mi się nie zgadza, bo w sklepie APM jest biały a dostałem szary ale ok. to tylko kolor.

Na razie przetestowana przez 10min. z ręki, bo nie mam czynnego statywu kolumnowego.

Na Syriuszu aberrka wyszła (ciekawe czy w szkle ED /APO Syriusz też ma fiolet?), ale Ksieżyc rewelacja.....

Na pewno coś o niej napiszę jak ją w końcu postawię na statywie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)