Skocz do zawartości

Guiding _dobór sprzętu.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Obiecałem sobie ,że podczas sesji nie będę używał guidingu.Obiecałem,ale po ostatniej sesji nowym astrografem ( Tair 3S +314e mono.) wyłącznie z ciekawości puściłem kalibrację w Maxim'ie .Kalibracja się udała , więc przyszedł czas na guiding.Siedziałem tak i obserwowałem jak rysował się wykres.Wcześniej montaż ustawiłem na biegun północny przy zastosowaniu programu PAT.Na grałem log i chciałbym ,aby ktoś z kolegów popatrzył na niego - czy jest sens rozpoczynać zabawę w guide.Gdyby okazało się,że montaż współpracuje dobrze z guide, to zacząłbym poważnie myśleć nad skompletowaniem guiderka na bazie szukacza 6x50 i jakieś dedykowanej w miarę czułej i nie drogiej , używanej kamerki.

Parametry guidera z sesji :

- ogniskowa 300mm

- wielkość pixela 4,65nm

Montaż był lekko przeważony w stronę wschodnią, agresywność w osiach X/Y zmniejszyłem do wartości 5.0

Miejscówka, mała wieś niedaleko Cieszyna,niebo lekko zaświetlone.

Log z sesji

23.03.guide.log

Jarek

P.S

 Kiedyś pisałem o problemie z montażem,oraz problemami z guidingiem. Było to dawno i nie ma potrzeby wracać.W montażu zostały wymienione kolejny raz wszystkie łożyska, ślimak itp. Dodatkowo zastosowałem Belt Mod.Od kilku lat zbieram materiał bez guide,aż sobotniej nocy zachciało mi się przetestować guiding.Czym była spowodowana ta decyzja? Tym,że montaż z ogniskową 345mm, a teraz 300mm potrafi tak prowadzić, iż przy skali astrografu 3,20"/px,a wcześniej 2,80"/px przy czasach ekspozycji 240s-300s  miałem uzysk ok 85-90% akceptowalnego dla mnie materiału.

Zasadniczo chodzi mi o to czy jest sens guidować po analizie logu z sesji.

 

 

 

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z logu wynika, że guiding działa bardzo dobrze:

220660804_Zrzutekranu2019-03-26o11_31_04.thumb.png.d2da3d693837365105022b9e85d30294.png

Przeliczyłem wg Twoich danych skalę i oś pionowa jest wyrażona w sekundach. Błąd RMS w obu osiach jest sporo poniżej 1", a całość wykresu zawiera się w przedziale +- 1 " - to super wynik. Jedyny minus jest taki, że gwiazda była przepalona, następnym razem wybierz słabszą gwiazdkę do guide. 

Guiderek 50mm, filtr IR block co najmniej, optymalnie to Fringe Killer i jakaś kamerka mono i będzie git. A jaki masz budżet na kamerkę? Może warto zajrzeć na aliexpress?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo masz rację, gwiazda do guide była jedna z jaśniejszych-mój błąd.Na kamerkę mam 600zł

Dziękuję Ci za analizę logu ;)

Dla sprostowania, używam binningu x2, tak więc skala wynosi na dzień dzisiejszy 6,40"/px . Stosuję ją z racji krótkich czasów ekspozycji by kamerka była bardziej czuła.Te 5 min ekspozycje są na tyle krótkie,że często muszę podczas obróbki zdjęć mocno wyciągać szczegół.Chciałbym więc zbierać materiał w bin1 z czasmi ekspozycji 600-900s w bin1.

Przepraszam,za wprowadzenie w błąd.

 

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jarek76 napisał:

Dla sprostowania, używam binningu x2, tak więc skala wynosi na dzień dzisiejszy 6,40"/px . Stosuję ją z racji krótkich czasów ekspozycji by kamerka była bardziej czuła.Te 5 min ekspozycje są na tyle krótkie,że często muszę podczas obróbki zdjęć mocno wyciągać szczegół.Chciałbym więc zbierać materiał w bin1 z czasmi ekspozycji 600-900s w bin1.

No to Twój EQ6 prowadzi mniej więcej jak mój. RMS sumaryczny w okolicy 1", a piki sięgają czasami 2".

Godzinę temu, Jarek76 napisał:

@jolo masz rację, gwiazda do guide była jedna z jaśniejszych-mój błąd.Na kamerkę mam 600zł

W takiej mniej więcej cenie kupisz na przykład nową ASI120MM mini:

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-120mm-mini-mono/p,59338

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10734_ZWO-ASI120mini-Mono---kompakte-Astrokamera-und-schneller-Autoguider.html

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym zastosował szukaczo-guider+ ASI 120MM . Ogniskowa szukacza 168mm,a rozmiar pixela ASI 3,75nm to rozdzielczość wyniesie 4,60"/px.

Rozdzielczość Tair/ ATIK 314e wynosi 3,20"/px. teraz po skompletowaniu guiderka musiałbym sprawdzić podczas testów jak wypada całość, oraz przeanalizować log. Wiem,że najważnieszą rzeczą było by samo zdjęcie oraz jakość gwiazd ;) To w sumie nawet nie trzeba było by nic analizować...

 

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie w praniu, jak gwiazdki będą dobre, to nie ma co analizować na zapas. Najważniejsze jest to, jak prowadzi montaż, a jak masz mały guiderek achromatyczny i kamerkę mono to koniecznie filtr - tak jak pisałem wcześniej. Czasy, kiedy EQ6 nie potrafił uprowadzić metrowej ogniskowej  już dawno minęły. To znaczy, EQ6tki się nie zmieniły, tylko kilka mitów padło w międzyczasie :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl dokladnie czy z kamerka w wersji mini nie będziesz miał problemów ze zlapaniem ostrości bez dodatkowych zlaczek. 

Ja uważam że mini nadaje się bardziej do wsuwania w oag, a normalna wersja do guidingu piggyback. 

  • Like 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do guide IR cut starcza żeby wyciąć IR i gwiazdki były małe. Astrokamerki (w większości) w zakresie UV są bardzo mało czułe, natomiast w IR całkiem dobrze sobie radzą i trzeba to pasmo wyciąć, bo achromaty (apochromaty z resztą też) nie są skorygowane poza pasmem widzialnym. 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś z kolegami rozkładaliśmy wykresy na poszczególne czynniki i dość mocno wspólpracowałem z Leszkiem Jędrzejewskim dlatego postanowiłem wsadzić swoje 3 grosze choć nie wiem czy czegoś nie pochrzaniłem. Nie wiem czy dobrze interpretuję więc poddaję ten problem pod dyskusję z Wami. Chciałem zwrócić uwagę na wykres błędów skumulowanych.

Wykres ten powinien według moich informacji powinien powiedzieć dwie rzeczy. Jeżeli mocno ucieka w pionie to ustawienie na biegun jest dalekie od ideału (tutaj tego problemu  nie ma, ustawienie na biegun było całkiem dobre) Dodatkowo linia ta w każdej osi powinna być jak najbardziej prosta. Tutaj tego nie ma, co sugerowało by że albo mamy problem z ugięciem, jakimś ciągnącym kablem bądź ze złą kulturą pracy samego montażu. Co naten temat sądzicie ? Czy to dobre rozważanie ? 

Kiedyś wziąłem się za napisanie aplikacji do tego i niestety do tej pory jest w wersji BETA. Może czas wrócić i go w końcu skończyć ?

Wrzuciłem w niego log od Jarka

P.S. Gwiazdka, faktycznie mocno jasna ?

Jarek.png.c2a7dc4fe0f325ac71e19b6ef2bc4c68.png

  • Like 1

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program ekstra, jak będziesz miał jakąś wersję którą byś chciał się podzielić, to ustawiam się w kolejce :)

Co do błędu skumulowanego w RA to pierwsze co mi przychodzi do głowy to błąd okresowy. Tutaj mamy tylko 200s wykresu (okres ślimaka w EQ6 to chyba coś koło 8 minut z tego co pamiętam), i w obrębie tych 200s korekty w RA mogły głównie korygować krzywą okresową. Jakbyśmy mieli więcej danych, to może by się nam wyrysowała krzywa PE.  

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz. Chętnie udostępnię program do testów i dalszej poprawy. NA tą chwilę skończę sprawę, pomijania pierwszych korekt z loga  (jeżeli ktoś używa Ditheringu) i pokażę co z tego wyszło.

Rozmawiałem też z Jarkiem i poprosiłem go o dłuższy log. Faktycznie może pokaże się coś co Jarkowi parę lat temu przeszkodziło w guidowaniu ?

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, ma ktoś doświadczenie z tą wersją kamerki? https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-120mm-mini-mono/p,59338?fbclid=IwAR0hbNYj5vERzEY7MUoA4aJvm9QekUL4dNmPIWJr3CAj3l2qiwgrBFjaHt4

Czy faktycznie wersja mini może mieć problem ze złapaniem ostrość w połączeniu z szykaczo-guiderem jak pisał kolega Tayson?

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu się upierasz na tę ZWO mini. Podlinkowałem Ci sprawdzoną, z lepszym czipkiem a jeśli chodzi o wielkość gabarytową to taka sama....
Bez problemu pracuje z szukaczo-guiderkiem 50 lub 60mm.

Tak wygląda z guiderkiem 60mm, bez żadnych złączek, mocowanie tym co w zestawie z kamerką w 1.25" wyciąg guiderka:

tak2.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuję w ASI 120MM , to moja decyzja.

Na razie z guidingiem się nie spieszy, to był wolny temat odnośnie możliwości guidowania mojego NEQ6.

Będę śledził giełdę, może uda mi się w dobrej cenie kupić w/w kamerkę i szukacz 6x50 .

Będę wrzucać tu logi tak jak obiecałem.

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem świeżo po testach,udało mi się nagrać dwa logi.Patrząc na nie, guide chyba gorzej sobie radził niż ostatnio.Co zmieniłem, z rozpędu wykonałem raz jeszcze kalibrację, oraz nie przeważyłem montażu tak ,aby silniczki ciągnęły setup.

Obiecane logi :

30.03.2019.log 

Agresywność X/Y 5.0

30.03.2019_b.log

Agresywność X/Y 7.0

Czasem podczas nagrywania czasem powiał wiatr,ale nie sądzę,że móg coś wprowadzić przy 300mm ogniskowej .

Jarek

 

 

 

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnialem sobie jedną rzecz.Podczas kalibracji , kiedy Maxim rysował " L" zauważylem , że w osi RA ruszył gwiazdna pewną odległość - narysował linię i wrócił z gwiazdą idealnie na środek.Kiedy w DEC przesunął gwiazdę na pewną odległość i zaczął wracać po lini na środek, to gwiazda zatrzymała się nie na samym środku, tylko pewną odległość ok 1/4 dlugości lini.

Klatki naswietlałem bez guide, bo nie mam innej możliwości.Ale testowo przy 180s , 300s i 600s bez guide gwiazdy były ok.

Dziś szykuje się pogodna nocka, więc przetestuję raz jeszcze całość.

 

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po testach.

Log z sesji+ próbne 10min IC5070 w bin2

Patrzyłem w PECPrep i piki są tak jak ostatnio.Log z sesji 23.03 / guiding był na jasnej gwieździe, może to zważyło na tym,że montaż lepiej prowadzi .Ostatnio jak i dziś wybrałem nie przepaloną gwiazdę i na niej " gajdowałem" .

2.04.2019.log

Testowo IC 5070 1x600s bin2

IC5070_600s.jpg.e3f5ab4c2df81298166649cb98405a8e.jpg

Teraz zdaję się na Waszą opinię. Czy jest sens bawić się w " gajdnig"?

Czy gdyby jednak był problem, to czy np. guider 80/400+ ASI 120MM coś pomoże?A może 80/400+ASI 120MM+ focenie w bin2 przytuszuje błędy " gajdingu"?

 

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Z braku jednoznacznej decyzji w sprawie sesnu/ konieczności zakupu guidera wynikającej z analizy logu ( sam nie potrafię go przeanalizować ), zdecydowałem,że będę zbierał materiał dalej bez guide. Dziękuję wszystkim zainteresowanym i tym,którzy pomogli  :)

Na koniec mam małą ciekawostkę do pokazania. Z góry informuję,że zdaję sobie sprawę jak wyglądają gwiazdy itp. ale nie o to tu chodzi.

Mała zagadka - czy ktoś z Was może podać jaki czas ekspozycji był podczas robienia tej ekspozycji ?

M97_Test.jpg.aafb9e3dc9dfe1d1635cd0b2a5019431.jpg

Pozdrawiam

Jarek

P.S Oryginalny FIT do wglądu .

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jarek. Przepraszam bo wiem że liczyłeś też na moją opinię. Niestety nadmiar obowiązków skutecznie mnie odciągnął. Wczoraj dopiero się ogarnąłem trochę.

Zerknij na wykresy

image.png.957f274e062566ae0cdab406da202ad7.png

Dla mnie to wszystko jest trochę niejednorodne.

  1. Wykres niebieski (DEC) w górnym wykresie idzie całkiem ładnie choć na środkowym wykresie widać jakby ugięcia.
  2. Wykres czerwony (RA) w górnym wykresie szaleje a na środkowym pokazuje że  ma całkiem fajny przebieg bez ugięć ale chyba lekko przestrzelony biegun ? albo się przestawił w trakcie bo na pewno masz gorzej poprzednio.

Warto też zaznaczyć co jest na dolnym wykresie. Wprowadzane korekty dla osi DEC praktycznie są dodatnie (ujemne to pewnie tylko wpływ seeingu) więc guideing robił to do czego jest czyli korektami nadrabiał niewielki błąd  w ustawieniu na biegun. W osi RA natomiast korekty mają widocznie odwórcony kierunek znaczy to że guideing próbował te błędy eliminować jak szalony. Dla mnie albo warunki były do bani albo kalibracja zła no bo nie wina mechaniki skoro robisz klatki po 600 sekund i więcej bez guideingu. Guidowanie osi RA to masakra. Według mnie korekty przeciwne nie powinny praktycznie występować. Oczywiście to teoria ale u Ciebie ewidentnie korekty mijały się z błędem. No chyba że masz zamienione osie w Maximie to by mi bardziej to wszystko pasowało ?

To tak z mojej perspektywy. Oczywiście mogę się mylić ale myślę że mnie zaraz ktoś poprawi jeżeli coś piszę nie tak ?

Ja ze swojej strony nadal uważam że powienieś podjechać do kogoś (ja zapraszam do siebie) i żeby jednoznacznie stwierdzić co jest grane. 

Jasność gwiazdki dobrana raczej odpowiednio:

image.png.66e1908be1987fb40419594185888026.png

 

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominiku dziekuję za informację.

Ja nie winię nikogo za brak odzewu, wręcz przeciwnie rozumiem,że każdy ma swoje życie prywatne , obowiązki i swój prywatny czas.Dla tego jestem każdemu wdzięczny za każdą odpowiedź :)

W ustawieniach Maxima nic nie zmieniałem , po prostu zrobiłem tylko kolejną kalibrację i tak zbierałem log.

Co do ustawienia bieguna , to tym razem ustawilem tylko wg lunetki  biegunowej , więć stąd jego " przestrzelenie"..Może kiedyś umówimy się na sesję TV ?

Odnośnie M97 , czas ekspozycji to 3600s .

Pozdrówko

 

N200/1000 DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)