Skocz do zawartości

Krótka sesja pod ciemnym niebem


Rekomendowane odpowiedzi

Powiem tak, jak z kolegą oglądamy jakieś planetarki w jego T500 to na początku zachwycamy się widokiem z Pentaxów XL, jednak ostatecznie i tak w wyciągu lądują albo orciaki BGO, Plossle TV bądź Orciak Zeissa (niestety tylko jeden ;)) i można zauważyć różnicę na ich korzyść. Szczególnie widać to było na jednej sesji z tematem przewodnim mgławic planetarnych fotografowanych przez Lukasza83.

Bardzo fajny opis z obserwacji, gratuluję i dziękuję za niego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

Jaka tam zima, powyżej numeru 33 se wisi. ;)

Rzeczywiście niedaleko i nie szura po horyzoncie :) . W Zatomiu się na nią zasadzę.

8 godzin temu, lolak89 napisał:

Powiem tak, jak z kolegą oglądamy jakieś planetarki w jego T500 to na początku zachwycamy się widokiem z Pentaxów XL, jednak ostatecznie i tak w wyciągu lądują albo orciaki BGO, Plossle TV bądź Orciak Zeissa (niestety tylko jeden ;)) i można zauważyć różnicę na ich korzyść. Szczególnie widać to było na jednej sesji z tematem przewodnim mgławic planetarnych fotografowanych przez Lukasza83.

Bardzo fajny opis z obserwacji, gratuluję i dziękuję za niego.

Pięćsetka to kawał lustra! Ja tą różnicę widzę, tylko w dobrych warunkach. Jak jest duże LP, lub syfek, wilgoć w powietrzu to trudno mi to zauważyć. Wtedy też doceniam platformę paralaktyczną, którą czasem zabieram na obserwy. Bez niej, przy dużym powiększeniu w tych "naparstkach" obraz potrafi uciec już przy samej wymianie okularów.

Ps. tutaj znalazłem zebrane razem, krótkie opisy obserwacji właściwie wszystkich Abelli, pomocne przy planowaniu obserwacji: http://www.stathis-firstlight.de/deepsky/abell_honeycutt.htm (podobnie jak stronka Uwe Glahna http://www.deepsky-visuell.de/Projekte/AbellPN_E.htm)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 minut temu, MichalKaczan napisał:

Ps. tutaj znalazłem zebrane razem, krótkie opisy obserwacji właściwie wszystkich Abelli, pomocne przy planowaniu obserwacji: http://www.stathis-firstlight.de/deepsky/abell_honeycutt.htm (podobnie jak stronka Uwe Glahna http://www.deepsky-visuell.de/Projekte/AbellPN_E.htm)

Stronę Uwe znam, ale ta druga też fajna. Dzięki.
Świetna relacja :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wczoraj Abelka 35. Niebo było bardzo dobre, ale nie spodziewałem się, że będzie aż tak łatwo - duża, rozlazła i nieco bezkształtna poświata wokół jasnej gwiazdki wyskoczyła natychmiast. Taurus, Asferyk 31 mm i OIII Astronomika to jednak kapitalny team. PS Prócz numeru 35 zaserwowaliśmy se z Grześkiem @GKG także Abelle 21 i 33. Grzesiek pierwszy raz zahaczył o ten katalog, a mimo to poszło gładko - praktycznie z marszu zobaczył to co trzeba i gdzie trzeba. A, była jeszcze LoTr 5 w Warkoczu Bereniki; w jej przypadku sześciomilimetrowa źrenica (plus warunki) też okazała się kluczem do sukcesu - delikatne halo wokół gwiazdki była dość oczywiste. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pierwszy raz dzięki Łukaszowi i jego 12" Taurusowi miałem debiut z katalogiem Abelle. Moim zdaniem Abelle 33 najtrudniejsza, Abell 21 łukowata mgiełka, a Abell 35 najprzyjemniejsza, rozległa mgiełka.

Było bardzo ciekawie - mnogość obiektów do podziwiania jest niewiarygodnie duża.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Zrobiłem wczoraj Abelka 35. Niebo było bardzo dobre, ale nie spodziewałem się, że będzie aż tak łatwo - duża, rozlazła i nieco bezkształtna poświata wokół jasnej gwiazdki wyskoczyła natychmiast. Taurus, Asferyk 31 mm i OIII Astronomika to jednak kapitalny team.

Widać, że warun musi być, wtedy prawie wszystko staja się prostsze ;) Miejscówkę macie pewnie parę dobrych metrów nad poziomem morza? Ja ostatnio zachwycam się okularem Celestron Ultima 35mm, źrenica ok 7.5mm ale pod ciemnym niebem i filtrem UHC/OIII na słabizny jest super. Ostatnie łowy to w większości Ultima. Jeszcze szukam drugiej do bino, ale na razie nikt nie chce się pozbywać.

ps Na lotra5 też się przymierzam, mam nadzieje że pogoda utrzyma się do końca tygodnia.

56 minut temu, GKG napisał:

Tak, pierwszy raz dzięki Łukaszowi i jego 12" Taurusowi miałem debiut z katalogiem Abelle. Moim zdaniem Abelle 33 najtrudniejsza, Abell 21 łukowata mgiełka, a Abell 35 najprzyjemniejsza, rozległa mgiełka.

Było bardzo ciekawie - mnogość obiektów do podziwiania jest niewiarygodnie duża.

Uważaj, bo to uzależnia ;)

Też wyskoczyłem wczoraj na obserwacje i o ile seeing był żyleta, to nawet po zgaszeniu latarni niebo było w dalszym ciągu szarawe. Wahałem się czy jechać 120km w góry, gdzie mam upatrzone dobre miejsce, czy 50km i wrócić zanim Bobas się obudzi i będzie po spaniu:blink:. Ostatecznie wybrałem tam gdzie bliżej.

Luknołem na Abella 31  i coś tam majaczyło, ale tło było na tyle jasne, że nie jestem do końca pewien, czy ją widziałem. Z planetarek, a właściwie protoplanetarek obserwowałem tzw "Frosty Leo Nebula". Gdzieś czytałem, że została odkryta dopiero w latach 80tych!  Ma dużą jasność powierzchniową i niewielkie rozmiary. Obserwowałem ją w powiększeniu ok 450x, ale seeing był tak dobry, że spokojnie można było wycisnąć więcej, tyko nie było czym. Wyraźnie widać było wydłużony kształt mgławicy. Z nasadką bino przy 190x też fajny widok. Później były perełki Wielkiej Niedźwiedzicy (bo akurat w zenicie) z N4051 i N4088 jako "gwiazdami" wieczoru ze śladami struktury spiralnej. Urzekło mnie ich piękno, chyba za niedługo popełnię jakiś szkic ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)